Bez pomoci státu se dá řešit i problém, jakým je dostupné bydlení, říká zakladatel netradičního projektu

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Fond dostupného bydlení je neziskovou organizací, která řeší dlouho opomíjený problém, dostupné sociální bydlení. Za vlády Babišova kabinetu se sociální bydlení moc neřešilo, o patřičném zákonu se sice dlouho mluví, ale minulé vlády jej schválit nedokázaly. Přitom nedostupnost bydlení pro mnoho občanů je jedním z nejpalčivějších problémů naší země. Jak se ovšem ukazuje, dá se řešit svépomocí.

Fond dostupného bydlení vznikl z nápadu manželů Benešových. Ti v roce 2018 koupili byt, který se rozhodli pronajmout člověku v nouzi. Základní myšlenka byla jednoduchá ⁠–⁠ v čím horší situaci se člověk nachází, v tím horších podmínkách a hlavně dráž bydlí. Před čtyřmi lety bylo možné koupit garsonku v Ústí nad Labem za zhruba půl milionu. Při nákupu na hypotéku byla měsíční splátka pod dva tisíce korun. Nájemní bydlení je výrazně dražší.

()

Člověk v nouzi však s největší pravděpodobností na hypotéku nedosáhne; pokud však nemá finance ani na dražší nájemní bydlení, může skončit na ubytovně, kde jsou podmínky k bydlení nedostačující. Pobyt zde stojí běžně 12 až 15 tisíc korun za měsíc a stát toto naprosto nevyhovující bydlení dotuje doplatkem na bydlení.

Cílem bylo tento bludný kruh rozetnout. Myšlenka byla poskytnout člověku v nouzi možnost stabilního a dostupného bydlení, což mu může pomoci, aby se postavil na vlastní nohy. Manželé Benešovi byt koupili v roce 2018 a poté jej pronajali člověku, který neměl střechu nad hlavou. Vhodného „nájemníka“ jim pomohla najít organizace Člověk v tísni, která s lidmi v nouzi pracuje a pomáhá jim. 

Pomoc jednomu člověku se však Benešovým nezdála dostatečná a vymýšleli, jak do projektu zapojit i další. Společně s Platformou pro sociální bydlení, která se problematikou sociálního bydlení dlouhodobě zabývá, založili neziskovou organizaci Fond dostupného bydlení. Jan Beneš se stal ředitelem, v týmu je dále čtyřčlenná správní rada a revizor.

Z nápadů mladých manželů se tak stal o dost větší projekt. Pro jeho úspěch je klíčová systematická práce s klienty, kterým Fond nabídne bydlení. Funguje i spolupráce s dalšími neziskovkami nebo sociálními pracovníky, kteří se o klienty dále starají a podporují je. Právě tato podpora je podle Beneše pro úspěch projektu naprosto klíčová. „Lidé v nouzi potřebují mít bydlení, ale také potřebují intenzivní podporu a pomoc,“ říká civilním povoláním lékař pro FORUM 24. „Fond cílí na lidi, kteří na komerčním trhu s bydlením nemají šanci si adekvátní bydlení sehnat. Mají třeba dluhy nebo exekuce, nemají na kauci, často jde o samoživitelky s dětmi,“ dodává. 

(Týdeník FORUM)

Fond pronajímá bydlení s ohledem na situaci, v níž jeho klienti jsou. Nájemné je často výrazně nižší než to na komerčním trhu, nájemní smlouvu nabízí na rok.

Fond dostupného bydlení se podle Beneše od ostatních neziskovek v České republice zásadním způsobem liší. „Protože pronajímá byty, získává peníze z nájmu. Díky tomu může peníze podporovatelům vrátit. Hlavním zdrojem peněz, za které Fond byty kupuje, jsou půjčky. Ty jsou dokonce úročené 3 % ročně,“ říká ředitel Fondu.

Ačkoli se na první pohled jedná o problematickou klientelu, zkušenosti Fondu potvrzují původní zkušenosti manželů Benešových. „Lidé, kteří dostanou možnost za férových podmínek slušně bydlet, jsou motivovaní o bydlení nepřijít a jsou schopni často velmi dobře fungovat. To potvrzují i tvrdá data ⁠–⁠ v roce 2021 se podařilo vybrat 95,5 % plánovaného nájmu a Fond zaplatil všem věřitelům jistinu i úroky,“ vysvětluje Beneš.

Jak ovšem upozorňuje, kvůli válce na Ukrajině se půjčky Fondu smrskly na minimum. „To je škoda, protože lidé v nouzi, kteří zde žili před začátkem války, nikam nezmizeli. Úrok 3 % se z hlediska dnešní inflace jeví jako velmi malý, nicméně vysoká inflace nebude trvat věčně. Fond dostupného bydlení není investiční společnost, půjčka Fondu je především pomocí potřebným, nikoliv investicí,“ podotýká Jan Beneš.

(Profimedia)

V roce 2021 Fond získal půjčky za skoro 11 milionů korun, za které koupil 7 bytů. V roce 2022 začal Fond spravovat i byty majitelů, kteří chtějí byt stoprocentně vlastnit, nechtějí se o něj ale dále starat. V projektu je k dnešnímu dni již 19 bytů a zdá se, že pokud se podaří zajistit jeho bezproblémové fungování, bude se i nadále rozrůstat. I zde jsou ovšem finance velmi důležité. Fond proto shání dary či půjčky, rád by správcoval i další byty, které by jejich majitelé chtěli mít pronajaté s garancí zaplacení nájmu.

Pro Jana Beneše je projekt koníčkem, pracuje jako kardiolog v Institutu klinické a experimentální medicíny, kde se věnuje zejména problematice srdečního selhání a zobrazovacím metodám v kardiologii. Fond v současnosti nemá žádné stálé placené zaměstnance. Jak ale Beneš podotýká, takto to nejde dělat donekonečna. S růstem počtu bytů bude potřeba správu bytů profesionalizovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]