Plavidla zabavená loni Ruskem a vrácená v pondělí Ukrajině jsou ve velmi špatném stavu a neschopná samostatné plavby. Řekl to velitel ukrajinského námořnictva Ihor Vorončenko. Do místa určení v černomořském přístavu Očakiv ještě nedorazila, protože jsou z místa předání vlečena.
Rusko zastavilo ukrajinská plavidla v jejich vlastních vodách v Kerčském průlivu loni v listopadu a zatklo při tom všech 24 členů jejich posádek kvůli údajnému překročení ruských hranic. Ve skutečnosti šlo ale o akt ozbrojené agrese. Letos v září Moskva námořníky Ukrajině vrátila v rámci výměny vězňů. Lodě ale v Rusku až do pondělního předání zůstaly.
Dělové čluny Nikopol a Berďansk a vlečný člun Jany Kapu jsou po ročním zadržování v ruských přístavech podle Vorončenka zničené. „Dokonce si vzali osvětlení, odmontovali záchody a elektrické zásuvky,“ řekl viceadmirál. „Barbarství Rusů ukážeme celému světu,“ dodal.
Ruští diplomaté vydání lodí označují za gesto dobré vůle před summitem takzvané normandské skupiny sdružující Ukrajinu, Rusko, Německo a Francii. Vrcholná schůzka, naplánovaná na 9. prosince do Paříže, má přispět k ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a separatisté podporovaní Moskvou.
Podobně jako ukrajinská plavidla dopadly po 20 letech užívání ruskými vojáky i objekty a celá prostranství v Československu. Ruská „správa“ výcvikového prostoru Libavá přinesla devastaci přírody, zamoření ropnými a jinými chemickými látkami či množství „zapomenuté“ munice. V objektech pak často nezůstalo zhola nic. Chybělo nejen veškeré zařízení, ale v některých případech dokonce i elektrorozvody ve zdech.