Bezbřehý populismus, rezignace na budoucnost. Opozice kritizuje rouškovné pro seniory

FB AB

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: FB AB

Vláda prosazuje mimořádnou dávku k důchodům namísto toho, aby zajistila koncepční pomoc pro seniory. Uvedli to představitelé ODS v reakci na dnešní rozhodnutí vlády vyplatit všem lidem pobírajícím penzi jednorázově 5000 korun. Podle lidovců kabinet zapomíná na jiné zranitelné skupiny. Návrh kritizovala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, označila ho za nezodpovědné zadlužování.

„Jednorázovou dávku pro seniory považuji za předvolební populismus, který není zodpovědný vůči ostatním. Proč třeba nedat podobný příspěvek i dalším skupinám, třeba rodinám s dětmi? Nezaslouží si ho i ony?“ uvedl předseda ODS Petr Fiala, který příspěvek označil za uplácení seniorů před podzimními krajskými a senátními volbami.

Pavel Hofman

„Pánové Jan Hamáček a Andrej Babiš by se už konečně měli přestat vymlouvat na ODS a svalovat na ni svou neschopnost. U vlády jsou společně už 7 let! Za tu dobu nepřišli ani s daňovou, ani s důchodovou reformou. Jediné, co umějí, je projídat budoucnost dalších generací,” pokračoval Fiala na Twitteru.

Poslanec Jan Bauer (ODS) upozornil na to, že v krajích chybějí místa v domovech seniorů, nejsou finance na domácí péči ani na další sociální služby. „Za miliardy, kterými chce vláda uplatit své voliče, by přitom v každém kraji mohly vyrůst tři nové domovy seniorů nebo Alzheimer centra a vzniknout 10.000 nových míst pro seniory, kteří je potřebují,“ uvedl.

„Vláda rezignovala na budoucnost, rozdává plošně a těm, kdo opravdu pomoc potřebují, jako jsou vdovy a vdovci, rodiny, samoživitelky nebo invalidé, těm systematicky a dlouhodobě pomoci neumí! Chybí rozum a zodpovědná solidarita!“ reagoval na vládní rozhodnutí předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Lidovci upozorňují, že jednorázovou dávku, kterou označili za „předvolební dáreček“, zaplatí dnešní děti.

„Jsme svědky bezbřehého populismu a nezodpovědného zadlužování,“ uvedla Pekarová Adamová. Vyzvala voliče, aby v nadcházejících volbách hlasovali proti vládním stranám.

Premiér Andrej Babiš tvrzení, že se země kvůli důchodům zadlužuje, odmítl. „Všechny útoky ODS a Top 09, které jsou směřovány proti seniorům, jsou nedůstojné a místy až nechutné,“ řekl na tiskové konferenci.

Lídři vládních ANO a ČSSD se dnes dohodli, že senioři a seniorky by měli letos v prosinci dostat mimořádný příspěvek k důchodu 5000 korun. Stejnou částku by měli obdržet i lidé s invalidní a pozůstalostní penzí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl stát na příspěvky vydat 15 miliard korun. Vláda letos plánuje rozpočtový schodek v rekordní výši 500 miliard korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner