Beze mě jste nic, váš osud mám ve svých rukou, vzkazuje Babiš svým spolustraníkům

Andrej Babiš (Facebook A. Babiše)

Andrej Babiš | FOTO: Facebook A. Babiše

Premiér Andrej Babiš v sobotním rozhovoru pro Deník pronesl krásnou větu, která má velkou výpovědní hodnotu: „Pro mě by bylo nejlepší, kdyby hnutí ANO působilo jen v parlamentní politice, abych nemusel řešit přešlapy lidí, které ani neznám.“ Babiš tak znovu potvrdil, jakým způsobem vnímá svoje politické angažmá, ale i politiku a demokracii jako takovou.

Předseda hnutí ANO tak reagoval na problémy, které má jeho uskupení v Jihomoravském kraji, kde nakonec zrušilo celou brněnskou organizaci, i v dalších krajích. Opravdu by pro něj bylo lepší, kdyby jeho hnutí působilo pouze v parlamentní politice – jeho autoritativní a nedemokratický styl řízení by totiž stačil na to, aby si vše osobně pohlídal a nad klíčovými postavami hnutí měl naprostou kontrolu.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ve chvíli, kdy kromě ministrů, poslanců a senátorů musí dohlížet nad buňkami svého uskupení ve všech krajích a jednotlivých městech, se situace Babišovi snadno vymyká z rukou. V takovém případě není možné zabránit všemožným kauzám a svým centrálním PR zakrývat skutečný stav věcí.

Pověst Babišova ANO jako protikorupčního hnutí, které je na rozdíl od tradičních stran čisté jako lilie, tudíž bere zasvé a není nadále udržitelná. Přestože se Babiš snaží od všeho distancovat a vinu opět s neobyčejnou vytrvalostí hází na tradiční strany.

I ve zmíněném rozhovoru tvrdí, že problém byl v tom, že se k nim nacpali lidé z „tradičních stran“, kteří jim to teď kazí. Místo aby přiznal, že jeho uskupení trpí stejnými neduhy (a k tomu ještě navíc mnoha dalšími, které u tradičních stran nenajdeme), jaké v minulosti kritizoval u ODS a ČSSD, ke krajským pobočkám svého hnutí se příliš nezná a naopak se tváří, že jsou mu přítěží.

V souvislosti se svým návrhem zrušit brněnskou organizaci hnutí, který předložil předsednictvu ANO, Babiš na svůj účet na Twitteru napsal: „Neobětoval jsem deset let života na to, aby to finále někdo kazil.“ Tím finálem, jak uvedl v rozhovoru pro Deník, má na mysli sněmovní volby příští rok.

Hnutí ANO jako jedna fabrika s jednou střechou

Babiš se chová jako majitel výrobních závodů, jehož produktu některé filiálky poškozují značku, protože vyrábějí zmetky. Předseda hnutí ANO si stěžuje, že by pro něho bylo nejlepší, kdyby všechno zboží mohl vyrábět pod jednou střechou v jedné fabrice, aby si vše mohl ohlídat a ošéfovat.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, místopředseda Petr Vokřál a předsedkyně jihomoravské organizace Taťána Malá před volbami 2017
 (ČTK)

Smutné je, že voličům ANO tento přístup nevadí a naopak jim vyhovuje, jak Babiš svému hnutí vládne. Je to přesně v duchu slavného dvojverší z Tolkienova Pána prstenů: „Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže.“

Andrej Babiš ke krajským pobočkám svého uskupení vysílá právě tuhle zprávu. Vzkazuje jim: beze mě jste nic. To já mám váš osud ve svých rukou, to já jsem držitel Jednoho prstenu, Vládnoucího prstenu, Velkého prstenu moci, a když budu chtít, všechny vás zruším, protože ve skutečnosti by pro mě bylo jednoduší dělat politiku bez vás – pouze na parlamentní úrovni.

A když v uvedeném rozhovoru říká: „Pokud se ptáte na jižní Čechy, tak paní Ivana Stráská z ČSSD je dobrá hejtmanka. S její podporou nemám problém,“ vyhrožuje tím pobočce vlastního hnutí v tomto kraji. Svým spolustraníkům tím dává signál, že když mu budou kazit to hlavní, o co mu jde – vítězství ve volbách do dolní komory, pošle je k čertu, protože se bez nich obejde.

Členové hnutí ANO v regionech by měli pochopit, že jsou pouhým nástrojem a prostředkem v rukou „temného pána“, pro kterého nic neznamenají a který se jich, kdykoli, když se mu to bude hodit, neváhá zbavit. Tenhle způsob zacházení s vlastními lidmi v hnutí, které založil, by měl zajímat i Babišovy voliče, protože nakonec i oni jsou jenom nástrojem, jehož pomocí předseda hnutí ANO dosahuje svých cílů a záměrů. Dokud jsou mu užiteční, ukazuje jim svou přívětivější tvář, ale běda, až mu začnou kazit to, o čem doopravdy sní, když náhodou spí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články