„Běžně posíláte své pacienty na Krym?“ zeptala se reportérka Protopopové. Babišovi se sype Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Nedobré časy čekají Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Celá dosavadní stavba se mu začíná sypat. Na policii budou vypovídat lidé, kteří zatím nevypovídali, případně chtějí doplnit svoji výpověď. Tu nejzásadnější poskytne v dalších dnech Andrej Babiš mladší. Po vyhazovu z postu tajemnice rady vlády pro duševní zdraví poprvé o kauze promluvila také Dita Protopopová. Bývalá neúspěšná politička ANO a lékařka, která poslala Babiše mladšího na Krym se svým manželem.

S lékařkou se podařilo hovořit reportérce pořadu ČT Reportéři České televize. Protopopová byla při rozhovoru evidentně nervózní, na řadu otázek neodpověděla, případně odpověděla neurčitě. Možná nejzajímavější otázka zněla: „Koho to byl nápad, odeslat Andreje Babiše mladšího na Krym? Poslala jste tam před tím některého svého pacienta?“ Protopopová odpověděla: „Vždycky konzultujeme s rodinou a s jinými lékaři. Souviselo to se zdravotním stavem. Bylo to hodně přemýšlení. Nebudu to otevírat na veřejnosti.“

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Na další otázky lékařka odmítla odpovědět. Není tedy jasné, proč právě Krym a zda už někdy nějakého svého pacienta odeslala na podobný pobyt v doprovodu svého manžela, který mimochodem v předmětné době pracoval pro Agrofert a na Krym vezl Babiše mladšího vozem Audi patřícím holdingu pana premiéra. Celé této akci předcházela schůzka mezi otcem a synem Babišovými. Tam podle juniora řekl otec synovi, že potřebuje, aby na nějaký čas zmizel. A následně začalo celé divadlo se zadržením a Národním ústavem duševního zdraví.

Nekonečná kauza pana premiéra tak dostává další obrysy. Je nutné dodat, že v době, kdy bylo potřeba „vyřešit“ Babiše mladšího, tedy v roce 2015 a 2016, pracoval Protopopov pro Agrofert, jeho žena v Ústavu národního zdraví jako lékařka. Po tom, co zařídila synovi premiéra „prázdniny na Krymu“, nejprve začala fungovat jako poradkyně ministra financí Babiše, následně poradkyně ministra zdravotnictví, následně vypracovávala posudky pro ministerstvo zdravotnictví a později odešla z Ústavu národního zdraví a Babiš ji jmenoval zmíněnou tajemnicí rady vlády pro duševní zdraví. Stejně tak, jako ji překvapivě jako mladou lékařku jmenoval s úkolem pracovat na reformě celé psychiatrické péče v ČR, ji teď rychle odvolal.

Na policii vypovídající syn není zdaleka hlavní noční můrou Andreje Babiše. Doplnit svoji výpověď se rozhodl i jeden z bývalých manažerů Čapího hnízda. Údajně na něj právní zástupci Agrofertu tlačili, aby vypovídal ve prospěch pana majitele. Zcela zásadní by pak mohla být výpověď bankéřů z banky HSBC, která Agrofert i projekt Čapí hnízdo financovala. V dokumentech se bance Agrofert zaručil, že Čapí hnízdo patří Babišovi, stejně tak jako celý holding. A to je pro policii zásadní informace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]