Běžné Rusy Putinova částečná mobilizace vyděsila. Hledají, jak ze země rychle zmizet

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Pouhých pár minut poté, co ruský diktátor Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, došlo k vyprodání všech letenek na lety mířící do Istanbulu a Jerevanu, tedy do destinací, kam ruská letadla ještě smějí létat.

„Během několika minut po Putinově projevu byly vyprodány všechny přímé letenky na 21. září do Istanbulu a Jerevanu,“ napsaly servery Meduza a Nestka. Rusové byli vyhlášením mobilizace, byť zatím jen částečné, evidentně zaskočeni, a tak hledají způsob, jak se jí vyhnout a jak opustit Rusko.

Turecko a Arménie jsou poslední dvě destinace, kam ještě Rusové mohou po vyhlášení sankcí létat. Zájem o letenky, které byly na následující dny vyprodány během několika málo minut, naznačuje, že ochota bojovat na Ukrajině není mezi Rusy příliš vysoká.

Rusové se snaží zmizet ze země dříve, než jim bude poslán povolávací rozkaz. Mobilizace pro záložníky s vojenskou zkušeností totiž začala platit okamžitě.

V důsledku vysokého zájmu o letenky výrazně vzrostla jejich cena. Během pouhých dvou hodin se zvýšila přibližně o třetinu. A po několika minutách byly zcela vyprodány. Navíc ne všechny země akceptují ruská turistická víza, a tak mají občané se snahou vyhnout se mobilizaci omezený prostor.

Mychajlo Podoljak (Profimedia)

Již před vyhlášením Putinovy mobilizace bylo podle služby Trendy Google nejhledanějším spojením vyhledávaným Rusy „jak opustit Rusko“. Vyhledávají ale například i to, jak si zlomit ruku, aby se odvodům vyhnuli.

Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. „Branné povinnosti budou podléhat pouze občané ze záloh, především ti se zkušenostmi,“ prohlásil Putin. „Před tím, než půjdou na frontu, by měli projít dalším výcvikem,“ dodal Putin.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že částečná mobilizace se bude týkat 300 tisíc rezervistů. Poprvé od března také zmínil, kolik podle něj zemřelo ruských vojáků, podle něj je to 5937. Realita je ale úplně jiná. Kyjev hlásí o řád vyšší ztráty v řadách Rusů a i odhady západních zpravodajských služeb se pohybují v desítkách tisíc mrtvých.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]