Bezohlednost, blbost a egoismus. Takto poslanci reagovali na incident Volného a Bojka

ČTK/Krumphanzl Michal

Nezařazený poslanec Lubomír Volný | FOTO: ČTK/Krumphanzl Michal

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) během úterní schůze nechal policejní ochrankou vyvést z jednacího sálu nezařazené poslance Lubomíra Volného a Mariana Bojka, protože neměli nasazené roušky a odmítli uposlechnout výzvu, aby si je nasadili. Poslanci se později vyjadřovali k tomuto incidentu, který ve sněmovně nemá obdoby.

Aby mohli být poslanci Volný a Bojko vyvedeni, museli všichni poslanci opustit jednací sál. Někteří po nich křičeli „fuj“ a „styď se“. K incidentu se později vyjadřovali politici a čin odsoudili. „Pane předsedo, já bych poprosil, abyste svolal mimořádné grémium, abychom vyřešili to, co se stalo před chvílí, aby se to neopakovalo,“ vyzval poté ve sněmovně poslanec Zbyněk Stanjura.

„Myslím, že těm inkriminovaným kolegům jde jenom o to, aby dostali publicitu, a jediné, co můžeme udělat, abychom tím netrpěli my všichni ostatní, že přijmeme opatření, aby možnost publicity byla co nejnižší. To není o žádném svobodném informování. Já nevím, komu započteme náklady na kampaň za to, co se tady stalo,“ dodal.

Na tento návrh oponoval předseda sněmovny Radek Vondráček: „Já s vámi z hloubi duše souhlasím, grémium zorganizovat můžeme, ale ani grémium nezmění jednací řád. Oni ti pánové mají dokonce právo hlasovat, až přijde na hlasování o programu, a musí být vpuštěni do sálu,“ sdělil.

Stanjura navrhl, že by do foyeru měli mít přístup pouze poslanci. „Můžeme přemýšlet o dalších věcech, jak tomu zabránit, protože tohle není vůbec o jednání sněmovny, je to karikatura,“ myslí si Stanjura.

Podle poslankyně za STAN Jany Krutákové se situace nehodila ani vzhledem k tomu, o kolika závažných věcech museli poslanci během úterní schůze hlasovat. „Máme tolik věcí, co na práci, a my se musíme zdržovat s neukázněnými poslanci,“ napsala na twitter.

Rádoby rebelové

Předseda lidovců Marian Jurečka připomněl, že jde o bývalé členy SPD Tomia Okamury. Díky této straně se do sněmovny dostali. „Máme ve sněmovně další zbytečné divadlo. Oba pánové Volný a Bojko si odmítají vzít roušky, bezohlednost, blbost a egoismus je evidentně jejich hlavní program, který se dnes rozhodli naplno demonstrovat,“ okomentoval.

Jejich vyvedení jako správnou věc vyhodnotil i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09): „Šéf sněmovny Vondráček nechal správně vykázat ze sálu poslance Lubomíra Volného a Mariana Bojka! Na jeho opětovnou žádost si tihle dva (rádoby rebelové) odmítli nasadit ochranu dýchacích cest. Kladu si jen otázku: Pánové, komu tím prospějete?“ Později k jejich videu dodal: „Tihle dva nám budou kázat něco o rovnosti pro všechny? To je skoro na flákanec!“

Situaci zaznamenal i jeho spolustraník, poslanec Dominik Feri (TOP 09): „Dneska je zase veselo. Poslanci Volný a Bojko odmítali dodržovat opatření a neměli roušku. Byli vyvedeni. Hlasovat jim samozřejmě umožněno bude. Tohle hraní si na mučedníky je strašně bizarní,“ poznamenal na svém instagramu.

Jako „mediální eskapádu“ označil incidentu Patrik Nacher (ANO): „Poslanci Volný a Bojko si z dnešního jednání sněmovny udělali předvolební happening. Přiznám se, že nejsem z těch jednání s nasazenou rouškou nadšený, mám k tomu řadu námitek, ale s touhle mediální eskapádou nesouhlasím. Obávám se, že to nebylo naposledy,“ napsal.

Předseda sněmovny Vondráček se po této události nechal slyšel, že variantou, jak těmto situacím zamezit, je nainstalovat mezi problémové poslance plexisklo. „Jednací řád počítá s nějakými základními pravidly slušného chování a nějaké sebereflexe, takže je to snadno zneužitelné. Nejsme tady na takové případy zařízení,“ řekl novinářům Vondráček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner