Bezpečnostněpolitický analytik Martin Svárovský: Putin už nemá čím překvapit

(Archív)

FOTO: Archív

Bezpečnostněpolitický analytik Martin Svárovský už na začátku března řekl, že Rusko válku prohrálo. I nyní tvrdí, že je rozhodnuto a Putin už nemá čím překvapit. „Všichni jsme měli iluze, jak rychle budou sankce působit. Je to element, který ale zatím nesehrál takovou roli,“ hodnotí aktuální válečnou situaci v rozhovoru pro Týdeník FORUM. O působení sankcí a stavu ruské ekonomiky by se podle něj mělo více diskutovat.

Jak hodnotíte aktuální válečnou situaci?

Děje se to, co jsem předpověděl v březnu. Celá ruská akce byla koncipovaná jako rychlý úder se zasazením strategického šoku nepříteli. Rusové počítali s tím, co se nazývá limitované válčení. To znamená, že efektivně takto masivně ­válčit je ruská armáda schopná jen několik dní, možná do dvou tý­­dnů. V momentě, kdy se tato taktika rozpadla, bylo jasné, že pokud nepřijde něco významného v podobě mobilizace nebo výrazného upravení plánu, budou se postupně projevovat ­systémové nedostatky. Těch je pět – nedostatek lidí, logistika, nedostatek letecké podpory, slabé velení a neschopnost dělat kombinované operace. Na ukrajinské straně se naopak zvyšují vojenské schopnosti přísunem zbraní nejdříve ze zemí bývalé Varšavské smlouvy a potom z dalších západních zemí a tím, jak Ukrajinci cvičí své vojáky.

Celá tato matematika postupně vycházela. Nevěděli jsme dvě věci. Jednou je samozřejmě čas. Druhou je působení sankcí a stav ruské ekonomiky. O sankcích by se mělo víc diskutovat. Všichni jsme měli iluze, jak rychle zafungují. Je to element, který ale zatím nesehrál takovou roli, jakou jsme mysleli. To celou situaci prodlužuje.

Kdyby byly sankce na Rusko radikálnější, mohly vše urychlit?

Myslím si, že ano. Je to ale také jedno z velkých poučení této války: takto velkou zemi jenom sankcemi nezastavíte. Jejich náběh je pomalý. Nicméně v momentě, kdy se dopady sankcí začnou projevovat a obyvatelé je začnou skutečně pociťovat, začne váznout zásobování a vývoj by to mohlo urychlit. Sankce byly pomalé a příliš měkké.

Kdy tedy očekáváte, že se sankce projeví?

To je velkou neznámou. Ne­­jsem ekonom, můžu pouze věřit predikcím. Různé ratingové agentury mluvily o září jako o počátku skutečného kolapsu ruské ekonomiky. To nejvážnější…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články