Prvoplánové dezinformační platformy typu Sputnik ztrácejí čtenáře, Rusko proto své informační vlivové operace spouští koordinovaně přes nevinně vyhlížející stránky s koťaty na Facebooku, popisuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 odborná asistentka výzkumu ruských dezinformací Eto Buziashvili.
V Digital Forensic Research Lab (DFRLab) sídlícím v gruzínské metropoli Tbilisi má tato ve Švýcarsku vystudovaná expertka na bezpečnost v gesci země Kavkazu, ale síť specialistů této organizace sahá i do České republiky. Potenciálním obětem dezinformací s kolegy nevnucuje názor, ale nabízí fakta. Mimořádné bludy bere s nadhledem a vymýšlí na ně vtipy.
Co a jak podniká vaše sdružení DFRLab proti dezinformacím?
Máme síť specialistů na Ukrajině, v Litvě, Estonsku, Gruzii i v České republice. Vytipováváme dezinformace, upozorňujeme se na ně, setkáváme se a společně odhalujeme možné hrozby v podobě dezinformačních kampaní. Snažíme se oslovit co nejvíc lidí v různých skupinách na sociálních sítích a v případě nějakých dezinformací jim nabízíme fakta.
Copak si někdo čte fakta?
Vycházíme z toho, že uživatelé sociálních sítí ani neotvírají články, ale čtou jen status a titulek. Kreml to dobře ví a snaží se burcovat emoce právě titulky u svých dezinformací, například „Migranti v Německu znásilnili poníka v dětské ZOO“.
Není to už příliš bizarní na uvěření?
Účel to plní, vzbuzuje to negativní emoce k migrantům. Je ale důležité říci, že způsob šíření se změnil. Každý ví, že Sputnik a Russia Today je propaganda, a nikdo to už pomalu nečte. Funkci těchto prvoplánových dezinformačních platforem proto přebírají různé zájmové weby a skupiny na Facebooku a dalších sítích, u nichž se člověk zapotí, než odhalí, že jde o nástroj ruské vlivové operace. Určitě takové máte i v České republice a nepochybně jsou psané perfektní češtinou.
Kdo s jakými motivy vůbec šíří propagandu v kavkazské oblasti? Dělají to od srdce?
Od roku 2016 máme v parlamentu jednu jasně proruskou stranu, která je proti NATO a hodnotám západní civilizace. Na tu jsou navázaná různá krajně pravicová uskupení, která pomáhají šířit narativy Kremlu. Využívají k tomu Facebook, který je v Gruzii ohromně populární a jehož prostřednictvím aktivisté velmi rychle svolali několik posledních velkých demonstrací. Ty proruské skupiny proto pracují právě na Facebooku, kde se pokoušejí zdiskreditovat demonstranty v očích konzervativní části veřejnosti. O demonstrantech tvrdí, že jsou to buď přívrženci opozice, anebo příslušníci sexuálních menšin. Tohle zrovna dobře fungovalo, neboť správně předpokládali, že právě toto téma Gruzínce rozděluje.
Kupodivu to zabírá i v Česku…
Ano. Ale pozor, síla informačních operací jako vlivového nástroje není v tématu, nýbrž především ve způsobu, jak jsou vystavěné. V této souvislosti mluvíme o koordinovaném neautentickém chování. Podněcují je různé stránky na Facebooku, které na první pohled vypadají jako zpravodajské, nebo oslovující uživatele podle zálib, například v krásných špercích, či roztomilých psech a kočkách. Ve skutečnosti ale klamou lidi a koordinovaně ovlivňují veřejné mínění, když v jednu chvíli uveřejní statusy pomlouvající homosexuály.
A jdou i dál – jedna z těchto stránek vytvoří nějakou událost, například protestní shromáždění proti komunitě LGBT, a stovka dalších, tajně spřízněných facebookových stránek sdílí upozornění na tuto událost a propaguje ji. Dobrá zpráva je, že Facebook tyto stránky odhaluje a odstraňuje. Máme s ním určité partnerství a podobné záměry s námi konzultuje.
Vy sami s dezinformacemi bojujete vysvětlováním a fakty. Poslouchá vás ale někdo?
V Gruzii je pobočka Lugar Center, jde o Američany financované středisko pro výzkum místních virů. Některé dezinformační platformy s vazbami na Kreml prohlásily, že se nejedná o výzkumnou instituci, nýbrž že jde o místo, kde Američané s Gruzínci rozmnožují viry, které mají v úmyslu rozšířit po Rusku. Posloužit k tomu mají připravení komáři.
Smějeme se tomu a ten konstrukt rozvádíme o trénink komárů na společných cvičeních s vojáky NATO. Cílem dezinformátorů bylo zdiskreditovat to středisko. My ten nesmysl nikomu nerozmlouvali, ale vymysleli jsme na něj spoustu vtipů a zparodovali ho. Zároveň jsme využili zájmu o toto středisko k tomu, abychom vysvětlili lidem, že mnohá vyšetření i léčbu pořídí právě v něm a nemusí tedy kvůli tomu cestovat do Turecka nebo dokonce do Ameriky. Zmiňuji to jako příklad pozitivní strategické komunikace, která se nám v boji s dezinformacemi nejlépe osvědčuje.
Vedle snahy postsovětských zemí a zemí bývalého východního bloku vzdorovat agresivní imperialistické politice Kremlu občas na Západě zaznívají výzvy k pochopení Putinovy pozice či dokonce pokusy ospravedlňovat výpady Kremlu. Zasluhují jakoukoli pozornost?
Setkala jsem se s mnoha lidmi, kteří se programově vciťují do Vladimira Putina a pro které existuje označení „Putin-versteher“. Jejich potíž je v tom, že nenahlédli, jakou hrozbu současný Kreml představuje. Tito lidé nám Gruzíncům, podobně jako Ukrajincům či lidem z pobaltských zemí vzkazují, že jsme paranoidní a že onu hrozbu zveličujeme.
Zjevně přehlížejí skutečnost, že dezinformace zasahují do našich voleb a manipulují veřejným míněním, čímž ohrožují demokracii, a mohou tak v dlouhodobém horizontu rozpoutat větší krveprolití než bomby a kulky. K podceňování této skutečnosti přispívá i mezi novináři rozšířená posedlost tzv. vyvažováním, tou potřebou „dát prostor druhé straně“ i za cenu toho, že budu publikovat čistou lež. Příběh Ukrajiny, jejíž hranice v roce 2014 překročili Rusové, kteří tuto zemi napadli, nemá žádnou druhou stranu.
Eto Buziashvili
Odborná asistentka výzkumu ruských dezinformací v Digital Forensic Research Lab spadajícím pod americkou nevládní organizaci Atlantic Council. Ve své působnosti má země Kavkazu. V minulosti působila jako analytička na Ministerstvu vnitra, kde se zabývala bezpečnostními otázkami v souvislosti s Ruskem a okupovanými územími Gruzie. Byla jedním z vyjednavačů vládního týmu pro předcházení incidentům, jehož prostřednictvím ruské úřady a předáci separatistů z okupovaných oblastí Gruzie jednali o dopadech rusko-gruzínské války z roku 2008. Eto vystudovala na Centru bezpečnostních a vojenskostrategických studií a na Ženevské univerzitě obor Mezinárodní a evropská bezpečnost.
V Praze se účastnila Konference k prokremelské propagandě Kremlin Watch Forum pořádané strategickým programem think-tanku Evropské hodnoty.