Bezpečnostní rada státu řešila předvolební vatu. Lidé v Afghánistánu dál zoufale čekají

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

K tématu krize v Afghánistánu a případné pomoci tamním spolupracovníkům Armády ČR se v sobotu sešla Bezpečnostní rada státu. Ve výstupu z jednání nezaznělo nic o tom, že by ohrožení spolupracovníci byli v bezpečí, že by byli na cestě do Prahy ani nic podobného. I když vláda schválila jakousi pomoc už před 15 dny, stále se nic neděje. Přesněji děje se to, že Tálibán pokračuje překvapivě rychle a ovládá již více než dvě třetiny území Afghánistánu. Pokud dopadne pomocníky Armády ČR dříve, než u nich budou zachránci z ČR, pomocníci zemřou.

Co tedy rozhodla Bezpečnostní rada státu? Že spolupracovníky, nejčastěji tlumočníky Armády ČR, stáhne Česká republika z Afghánistánu, alespoň tedy ty, kteří o to prý požádali. Dále ve stanovisku po jednání stojí, že vláda zajístí transport zaměstnanců naší ambasády v Afghánistánu.

Bzepečnostní rada státu tedy, podle oficiálního vyjádření, nevyřešila nic. Šlo o jakousi předvolební Bezpečnostní radu státu. Jednání, které mělo ukázat, že vláda jako něco dělá. To, že Česká republika musí v situaci, ve které Afghánistán je, přepravit do bezpečí veškerý personál ambasády, je naprosto jasné. Kvůli tomu se nemusela Bezpečnostní rada státu scházet. Vydané rozhodnutí týkající se pomoci tlumočníkům je pak čistým alibismem. Vláda jim prostě měla už dávno zajistit pomoc. Ne o tom narychlo v sobotu 14. 8. odpoledne jednat v Praze, když jim pomoc schválila už 30. 7.

Nezbývá než doufat, že vláda jen nevyčkává na situaci, kdy nebude koho zachraňovat. Protože to se skutečně blíží každou hodinou.

Afghánským spolupracovníkům Armády ČR přejme, aby se i přesto dostali do bezpečí. To, že jsou v Praze, poznají podle toho, že jim na ulici bude do rukou nutit zvláštní postarší pán hovořící neurčitou řečí divnou knížečku a zmrzlinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]