Bezprecedentní pokračování Si Ťin-pchinga. Do funkce generálního tajemníka byl potvrzen na třetí funkční období

Čínský vůdce Si Ťin-pching (ČTK)

Čínský vůdce Si Ťin-pching | FOTO: ČTK

Čínský prezident Si Ťin-pching byl v neděli 23. října potvrzen do funkce generálního tajemníka komunistické strany Číny na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Strana zároveň jmenovala nový sedmičlenný stálý výbor, v jehož čele stojí právě 69letý Si a v němž dominují prezidentovi spojenci.

V novém stálém výboru politbyra, který představuje nejužší vedení strany a potažmo i Číny jako takové, se na druhém místě překvapivě umístil 63letý šanghajský stranický vůdce Li Čchiang. Výběr podle agentury DPA naznačuje, že se blízký důvěrník Si Ťin-pchinga stane v březnu novým předsedou vlády.

Sinolog Tobiáš Lipold z projektu Sinopsis (Archiv Tobiáše Lipolda / se souhlasem)

Členem nejužšího mocenského kruhu naopak nebude dosavadní čínský premiér a zastánce ekonomických reforem 67letý Li Kche-čchiang, který odchází do předčasného důchodu, ačkoli je mu teprve 67 let.

Oznámení nového nejužšího vedení předcházel 20. sjezd komunistické strany Číny, na kterém jednalo přes dva tisíce účastníků. Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Podle odborníků se postupně stal nejmocnějším vůdcem, jakého Čína v posledních desetiletích měla.

Čínský parlament na svém zasedání v březnu 2023 Si Ťin-pchinga podle předpokladů zvolí jako prezidenta i na dalších pět let. Teoreticky může Si vládnout neomezeně dlouho, protože v roce 2018 parlament vyškrtl z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

„Tento vývoj je plně v rozporu s institucionálními reformami nastartovanými Teng Siao-pchingem po Mao Ce-tungově smrti, které měly za cíl pomocí nastavení limitů nejvyšších stranických funkcí zabránit přílišnému kumulování moci v rukách jedné osoby. Si Ťin-pching pravděpodobně zůstane hlavou strany doživotně,“ řekl deníku FORUM 24 ještě před začátkem sjezdu sinolog z projektu Sinopsis Tobiáš Lipold.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články