O svérázném podnikání Zemanova kancléře (zřejmě už navždy bez bezpečnostní prověrky) Vratislava Mynáře by se dal už točit seriál.
Nová zpráva uvádí, že Státní zemědělský intervenční fond zahájil řízení o vrácení 1,4 milionu korun, které dostala bývalá Mynářova firma na zasněžování a osvětlení sjezdovky v Nové Lhotě. Uvádí to servery Seznam zprávy a iDnes.cz.
Co se stalo? Mynář dostal od Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) peníze na vybudování sjezdovky u Nové Lhoty na Hodonínsku, jenže se ukázalo, že tam není dost sněhu a podmínka udělení dotace nebyla naplněna.
Historie Mynářovy podnikavosti je tato: Mynář dostal přes firmu Ski-Moravia v roce 2008 dotaci 900 tisíc korun na zasněžování. Ani po šesti letech ale žádný sníh nikde. „Mynář v roce 2013 firmu za 70 tisíc korun přepsal na svého kolegu ze SPO, starostu Osvětiman Aleše Pfeffera. Mezitím ale stačil v roce 2009 inkasovat z Fondu rozvoje venkova dalších 1,1 milionu korun, o tři roky později dalších 200 tisíc na rozšíření osvětlení sjezdovky a obec navíc získala od státu 2 miliony korun na stavbu vleku, turniketů a dalšího příslušenství,“ píše Seznam.
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Bílé Karpaty se ale postavila proti. Firma povolení na zasněžování nedostala. Podmínkou dotace bylo, že že se bude na sjezdovce jezdit aspoň do roku 2018. Protože sníh není, tak se nelyžuje. Firma tak možná bude muset peníze vrátit.
Vodu na zasněžování měl dodávat Mynářem načerno postavený rybník. Krom toho se zřejmě porušovala pravidla i jinde.
V Osvětimanech si firmy a sdružení spojené s kancléřem postavily penzion a získaly na to od státu dotace 19 milionů korun. Příjemci byl spolek založený Mynářem a firma jím vlastněná. Podle Transparency International (TI) firma ale zatajila, že na stavbu už dříve šly peníze z veřejných zdrojů. Tím by se Mynář dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, organizace proto na něj koncem dubna 2019 podala trestní oznámení.
Mynář poté označil TI za zbabělce. Na to Transparency odpověděla tímto vyjádřením: „Na rozdíl od pana Mynáře, který mj. nechtěl dlouhodobě zveřejnit vlastní majetkové přiznání do doby, než mu tak nařídil soud, o našich aktivitách otevřeně a pravidelně informujeme, a to jak širokou veřejnost, tak i média.
Proto jsme již minulý týden, hned po odvysílání reportáže V kancléřově panství v České televizi, avizovali, že budeme podávat na vedoucího KPR trestní oznámení týkající se možného dotačního podvodu.
Důkazem jsou mimo jiné sociální sítě TI a příspěvky na Twitteru či Facebooku z 15. dubna 2019 nebo např. zveřejněná informace v Deníku N.
Odmítáme proto nařčení o zbabělcích, protože jsme údajně trestní oznámení podali ve chvíli, kdy je kancléř s prezidentem Milošem Zemanem na služební cestě v Číně (samotné trestní oznámení odešlo z TI včera, tedy 25. dubna 2019 po poledni).
Jako přední česká protikorupční organizace plníme naše poslání a pakliže máme podezření, že došlo či dochází ke spáchání trestného činu, využíváme zákonné možnosti tato podezření nechat prošetřit orgány činnými v trestním řízení.
Vratislav Mynář tak dostane standardní možnost a prostor, jak uplatnit věcně své námitky. Což ani za více než týden od odvysílání reportáže neučinil. Verbální napadání naší organizace proto chápeme pouze jako nevhodné vyjádření státního úředníka a případná žaloba na naši organizaci za údajně křivá obvinění je pouze naivní pomstychtivost založená na nereálných skutečnostech.
Zbytek vyjádření tiskového odboru KPR považujeme pouze za snahu o odvedení pozornosti od podstaty problému, který bude nyní vyšetřován OČTŘ.“
Jak je vidět, Zemanova neustálá vyjádření o „lidech, kteří něco dokázali“, kterými míří na své odpůrce, se tak dostávají do zvláštního světla.