Bezradnost slabošského Sobotky dosahuje vrcholu

ČTK

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo i vpravo) | FOTO: ČTK

Bohuslav Sobotka začal čistku ve straně, kterou zatím stále ještě „vede“ jako předseda. Jeho nekoncepční boj o pozvednutí ČSSD, kterou letos dovedl pouze k propadu v krajských volbách a tristním výsledkům v průzkumech, zná své první oběti. Podle předsedy vlády je nutné odolat ministry Němečka a Dientsbiera a zlepšit tak práci kabinetu. Bez vysvětlení důvodů a se zbabělým útěkem před otázkami novinářů.

Jména odvolaných ministrů se vyskytovala v mnoha spekulacích, podle kterých měla odnést Sobotkovu bezradnost z vlastní neschopnosti i ministryně Marksová. Až dnes však předseda vlády potvrdil, která jména s prezidentem Zemanem vybrali, potažmo, kdo mu byl hlavou státu doporučen k odvolání.

Jiří Dientsbier byl jasnou volbou. Svou funkci dostal jako odměnu za podporu Sobotky při puči uvnitř ČSSD a jeho návrhy zákonů byly brány jako směšné pokusy o projevy výkonnosti. K tomu si ještě dovolil kritizovat Zemana za jeho cestu na Rhodos nebo v kauze Brady. Prezident volal po jeho konci již delší dobu, takže je jasné, že při Sobotkově návštěvě bylo první jméno na seznamu ihned vybráno.

Naopak Svatopluk Němeček nebyl nikdy k Sobotkovi ani Zemanovi neloajální. Zde evidentně zafungovala moc a nátlak Andreje Babiše, který se od začátku svého působení v politice snaží Němečka odstranit z ministerstva zdravotnictví a rezort získat pod svou kontrolu. Potřebuje dostat na ministerstvo člověka, který bude vycházet víc vstříc oligarchovým přáním a nařízením. Sobotka tak dnes opět ukázal, že se zřejmě Babiše bojí nebo alespoň nemá odvahu na souboj s ním.

Ustrašený premiér předvedl tah, který hlava nebere. Místo skutečné obrody pouze přiživil pocit z ČSSD, který nyní převládá. Jedná se o stranu s igelitovým předsedou, který si nechá všechno líbit a pokud si má vybrat mezi efektivním řešením a diktátem někoho dalšího, vždy si vybere druhou, zbabělou variantu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner