Bezva finta. Obžalovaná Nagyová jako mučednice s perspektivou senátní imunity

Jana Nagyová (dříve Mayerová) u Městského soudu v Praze (ČTK / Vondrouš Roman)

Jana Nagyová (dříve Mayerová) u Městského soudu v Praze | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

Na první pohled to vypadalo jako běžná drzost zrozená v lůně politické divize Agrofertu vystupující pod značkou ANO. Do boje o senátní křeslo vyrazila v barvách Babišova útvaru Jana Nagyová (dříve Mayerová), s Babišem spoluobžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Na pohled druhý je zřejmé, že to bude nejspíš strategie, jak soud v případě usednutí Nagyové v senátu aspoň trochu zkomplikovat. Prostě zdržovací taktika.

Andrej Babiš je nyní v kampani Nagyové na Vysočině mimořádně aktivní. Musí si protrpět obvyklý rituál před „obytňákem“, ve kterém nebydlí, a podarovat „naše lidi“ knihami, které ve skutečnosti nenapsal. To všechno proto, aby opatřil imunitu kandidátce, u které je značně pochybné, že smyslem jejího života momentálně není nic jiného než v senátu bdít nad správností zákonů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Volba místa je zřejmě dobře promyšlená, protože stojí proti šéfovi senátu Miloši Vystrčilovi z ODS. Na Vystrčila se zaměřuje zesměšňovací kampaň od doby, kdy se rozhodl navštívit Tchaj-wan. Cestu naplánoval už jeho předchůdce Kubera a plán vzbudil ohromnou nelibost Miloše Zemana a jeho party a pochopitelně čínské ambasády, kde nejvlastenečtější vlastenci oddaně leští kliky. Je dost dobře možné, že ten nátlak Kuberovi zkrátil život a cestu pak uskutečnil Vystrčil.

Pro segment občanů, kterému nevadí, když se čeští politici klaní čínským letadlům s respirátory jako nějací domorodci v rámci proslulého kultu cargo, pro tu část občanů, která by se klaněla Putinovi kvůli plynu, až by jim obratle praskaly, je tu příležitost pomstít se za své zpackané životy. Babiš jim s Nagyovou mohou splnit aspoň tento drobný životní cíl. Hlavním cílem je ale postavit ještě jednu obrannou ústupovou linii. Nagyová by získala imunitu a soud by se musel zastavit, než by ji senát vydal. Jestli by mohl zatím vyčlenit Nagyovou a pokračovat jen s Babišem, je otázka na právníky. Pokud by se tak stalo, nejspíš by od Babišových ostřílených právníků přišla snaha najít další finty.

(Týdeník FORUM)

Kdyby nic jiného, dá se aspoň z Jany Nagyové udělat mučednice. Už teď se při procesu pokoušela vzít vinu (formulováno tak, že kdyby nějaká vina náhodou byla) na sebe. Je přirozené, že se objevují spekulace, jestli jí za to nebyla slíbena nějaká odměna. Jestli v podobě podpory v senátní kampani, nebo něco jiného, to budou jistě takzvaní zlí jazykové ještě probírat. Od obytňáku ale obžalovaná už teď hlásá, že ji pan Babiš varoval, že se na ni bude lít různá špína.

Protože z myšlení lidí nelze odebrat vzorek k vědeckému přezkoumání, jistě nemůžeme vyloučit, že zcela nevinná žena nechce nic jiného, než sloužit lidu. V tomto vesmíru nemůžeme vyloučit nic. Zatím jsme ovšem viděli, že v ústupovém boji hodlá Babišova garda bojovat o každou ulici, dům, patro, byt, pokoj i pelíšek pro psa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]