Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin spolu v úterý hovořili přibližně dvě hodiny prostřednictvím zabezpečeného videohovoru, přičemž se očekávalo, že setkání obou lídrů bude mít v souvislosti s eskalujícím napětím mezi Ruskem a Ukrajinou velký význam.
V prohlášení Bílého domu k tomuto hovoru, které cituje CNN.com, se uvádí, že Biden „vyjádřil hluboké znepokojení Spojených států a našich evropských spojenců nad eskalací ruských sil v okolí Ukrajiny a dal jasně najevo, že Spojené státy a naši spojenci budou v případě vojenské eskalace reagovat důraznými ekonomickými a dalšími opatřeními“.
Rovněž „zopakoval svou podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a vyzval k deeskalaci a návratu k diplomacii“, uvedl Bílý dům.
Oba prezidenti pověřili své týmy, aby navázaly na jejich jednání, přičemž Bílý dům dodal, že „USA tak učiní v úzké koordinaci se spojenci a partnery“.
Kromě ukrajinské otázky oba lídři jednali o „americko-ruském dialogu o strategické stabilitě, samostatném dialogu o ransomwaru, jakož i o společné práci na regionálních otázkách, jako je Írán“, uvedl Bílý dům.
Setkání začalo v 10.07 SELČ a skončilo ve 12.08 SELČ, uvedl Bílý dům.
Oba vedoucí představitelé se zúčastnili summitu v Ženevě v červnu loňského roku. Jejich poslední veřejně známý telefonát se uskutečnil v červenci.
Během posledních několika měsíců Rusko vybudovalo zásobovací linie, včetně zdravotnických jednotek a pohonných hmot, které by mohly udržet vleklý konflikt, pokud by se Moskva rozhodla napadnout Ukrajinu, uvedly pro CNN dva zdroje obeznámené s posledními zpravodajskými hodnoceními. A podle posledních zjištění amerických zpravodajských služeb by Rusko mohlo zahájit vojenskou ofenzívu na Ukrajině během několika měsíců, protože podél hranic shromažďuje až 175 000 vojáků. Americká zpravodajská komunita se také domnívá, že Putin se stále nerozhodl zahájit vojenskou ofenzívu proti Ukrajině.
Později v úterý odpoledne bude Biden hovořit s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, italským premiérem Mariem Draghim a britským premiérem Borisem Johnsonem – tedy se stejnou skupinou evropských spojenců, se kterými jednal v pondělí večer. Úterý je posledním celým dnem Merkelové ve funkci.
V pondělí večer lídři podle prohlášení Bílého domu jednali o „společném znepokojení nad hromaděním ruských vojenských sil na hranicích Ukrajiny a nad stále ostřejší rétorikou Ruska“.