Biden chce důkladně vyšetřit, zda koronavirus skutečně neunikl z čínské laboratoře

Americký prezident Joe Biden. (commons.wikimedia/CC BY 2.0/Michael Stokes)

Americký prezident Joe Biden. | FOTO: commons.wikimedia/CC BY 2.0/Michael Stokes

Americký prezident Joe Biden nařídil zpravodajským službám, aby zdvojnásobily úsilí o vyšetření původu covidu-19, včetně teorie, že pochází z laboratoře v Číně.

Podle zprávy BBC.com Biden uvedl, že americká zpravodajská komunita je rozdělena v názoru na to, zda se jedná o důsledek laboratorní nehody, nebo zda vznikl při kontaktu člověka s nakaženým zvířetem.

()

Prezident Biden požádal zpravodajské služby, aby mu do 90 dnů podaly zprávu. Čínské velvyslanectví v USA na to reagovalo varováním před politizací zjišťování původu. Vrací se pomlouvačné kampaně a přehazování viny a znovu se objevuje konspirační teorie o úniku z laboratoře, uvedlo velvyslanectví v prohlášení zveřejněném na svých internetových stránkách, které se o Bidenových výrocích přímo nezmiňuje. Zpolitizování zjišťování původu, které je vědeckou záležitostí, nejenže ztíží nalezení původu viru, ale dá volný průchod politickému viru a vážně ztíží mezinárodní spolupráci v oblasti pandemie, dodalo.

Od konce roku 2019, kdy byl poprvé zjištěn v čínském městě Wuhan, bylo na celém světě potvrzeno více než 168 milionů případů covidu-19 a hlášeno nejméně 3,5 milionu úmrtí.

Úřady spojovaly první případy covidu s trhem s mořskými plody ve Wuhanu, což vedlo vědce k teorii, že virus se na člověka poprvé přenesl ze zvířat.

Nedávné zprávy amerických médií však naznačují, že přibývá důkazů, že virus se místo toho mohl objevit v laboratoři v Číně, možná při náhodném úniku.

Severoamerický reportér BBC Anthony Zurcher píše:

Jan Křesadlo. (cs.wikipedia.org)

Bidenova administrativa přiznala, že americká zpravodajská komunita je v otázce původu covidu-19 rozpolcená. Mohlo jít o laboratoř nebo o kontakt zvířat s lidmi a nikdo si tím není téměř jistý.

To znamená velký posun oproti posměchu, který na teorii o laboratoři vrhali mnozí zástupci médií a politiky v loňském roce, kdy s touto myšlenkou přišli Donald Trump, ministr zahraničí Mike Pompeo, senátor Tom Cotton a další.

Pánové Trump a Pompeo však situaci nepomohli, protože se k důvodům svého podezření vyjadřovali zdrženlivě. A jejich teorie se vznášely vedle těch za vlasy přitaženějších, například že nemoc byla vyrobena v čínské laboratoři. Tato možnost se stále jeví jako vysoce nepravděpodobná.

Veřejnost se možná nikdy nedozví celou pravdu o původu viru, zejména pokud bude Čína i nadále nespolupracovat. Biden však slibuje úplné vyšetřování, a pokud USA najdou přesvědčivé důkazy o úniku z laboratoře, bude to znamenat víc než jen to, že několik významných osobností se bude muset pokořit a přehodnotit svou důvěru v autoritativní závěry. Mohlo by to na dlouhá léta reálně narušit vztahy mezi USA a Čínou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]