Joe Biden zvítězil v amerických volbách. Budu prezidentem pro všechny Američany, vzkazuje

Biden vs. Trump: vzdejme se iluzí, že se k sobě vítězný a poražený tábor začnou chovat slušně.  (FB)

Biden vs. Trump: vzdejme se iluzí, že se k sobě vítězný a poražený tábor začnou chovat slušně. | FOTO: FB

Vítězem amerických voleb se stal kandidát Demokratické strany Joe Biden. Po spočítání hlasovacích lístků z rozhodujícího státu, Pensylvánie, přesáhl hranici 270 volitelských hlasů. 

Zde přinášíme on-line zpravodajství z průběhu amerických voleb:

20:06 První fotografii Joea Bidena po jeho vítězství ve volbách zveřejnila jeho manželka Jill. „Bude prezidentem všech amerických rodin,“ napsala.

19:58 Mitt Romney je první republikánský senátor, který veřejně uznal výhru Joea Bidena. Spolu s Kamalou Harrisovou je zná jako dobrosrdečné a obdivuhodné osobnosti. „Modlíme se, aby jim Bůh požehnal v následujících dnech a letech,“ dodal.

19:39 „Spojené státy jsou naším nejdůležitějším spojencem a těším se na společnou práci a sdílené priority od klimatických změn po obchod a bezpečnost,“ napsal Bidenovi a Harrisové britský premiér Boris Johnson.

19:33 Francouzský prezident Emmanuel Macron v gratulaci Joeu Bidenovi a Kamale Harrisové: „Před sebou máme ještě hodně práce, abychom zvládli výzvy dneška. Pojďme do toho společně!“

19:31 Polský prezident Andrzej Duda pogratuloval Bidenovi k úspěšné kampani, nikoli však ke zvolení.

19:24 Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi se připojují kromě českých samozřejmě také světoví politici: pařížská starostka Anne Hidalgová, irský premiér Michael Martin, kanadský premiér Justin Trudeau, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

„EU a USA jsou přátelé a spojenci, naši občané sdílejí ta nejhlubší přátelství. Těším se na spolupráci s nově zvoleným prezidentem Bidenem,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Ke gratulaci se přidala i německá kancléřka Angela Merkelová. Těší se na spolupráci a dodala, že ke zvládnutí výzev světa je spolupráce nezbytná.

18:45 „Máme to, Joe! Budeš příštím prezidentem USA,“ volala Kamala Harris vítězi ve volbách Bidenovi.

18:20 Viceprezidentka USA Kamala Harrisová: „V těchto volbách jde o mnohem více než o Joea a mě. Jde o duši Ameriky a naši ochotu za ni bojovat. Máme před sebou hodně práce. Pojďme začít.“

18:16 Podle agentury AP zvítězil Joe Biden i v Nevadě. Má tak celkem 290 hlasů.

18:12 Donald Trump zprávu o Bidenově volebním vítězství odmítá. „Volby zdaleka nejsou u konce,“ řekl Trump s tím, že média pdole něj podle nechtějí, aby byla „odhalena pravda“.

18:01 Joe Biden uveřejnil na svém twitteru následující prohlášení: „Ameriko, je mi ctí, že jste si mě vybrali, abych vedl naši skvělou zemi. Práce před námi bude těžká, ale slibuji vám toto: Budu prezidentem pro všechny Američany – ať už jste pro mě hlasovali nebo ne. Zachovám si víru, kterou jste do mě vložili.“

17:39 Bidena označila jako budoucího prezidenta USA i agentura AP.

17:29 Televize CNN prohlásila Joea Bidena za vítěze prezidentských voleb. Stalo se tak poté, co ovládl volby ve státě Pensylvánie.

17:24 V Arizoně sečetli 49 tisíc hlasů, Trump stáhl náskok Bidena na cca 20,5 tisíce.

17:15 Donald Trump se opět prohlásil za vítěze voleb. „Tyto volby jsem vyhrál o hodně!“ prohlásil na svém twitteru. Jeho výrok přichází jen den poté, co Bidenovi vzkázal, ať neohlašuje své vítězství předčasně.

13:24 V Pensylvánii musí sečíst ještě zhruba 83 tisíc hlasovacích lístků, přičemž zhruba 40 tisíc má být korespondenčních.

12:29 Podle listu The Washington Post (WP) poradci Donalda Trumpa v uplynulých dvou dnech s prezidentem soukromě hovořili o tom, jak by se měl zachovat, pokud by prohrál. Zasazují se o to, aby Trump v případě své prohry pokojně předal moc svému následovníkovi J. Bidenovi.  Podle vysoce postavených zdrojů z Trumpova okolí však v těchto rozhovorech nepadla řeč o projevu, v němž by Trump uznal prohru. Je prý nepravděpodobné, že by uznal svou porážku tradičním, zdvořilým způsobem. Naopak bude podle zdrojů WP nadále bez důkazů tvrdit, že mu byly volby ukradeny.

6:17 Joe Biden pohovořil v očekávaném projevu. „Tenhle souboj vyhrajeme. Máme jasnou podporu většiny národa,“ řekl během krátkého prohlášení, během něhož se ale za vítěze neprohlásil. „Můžeme být oponenti, ale nejsme nepřátelé. Jsme Američané,“ dodal.

Potřebných 270 volitelů dosud nezískal. Připomněl, že nad svým republikánským sokem Donaldem Trumpem vede v klíčových státech Arizoně a Nevadě a míří k vítězství také v Pensylvánii.

Dle agentury Edison Research vede poměrem 253 hlasů volitelů ku 214 hlasů ve prospěch Trumpa. Připomínáme, že na zisk prezidentské funkce je potřeba hlasů 270.

6:09 Stávající prezident USA Donald Trump varoval Bidena, aby se neprohlašoval za vítěze voleb. „Joe Biden by se neměl chybně prohlašovat za vítěze hlasování. Stejnou věc bych mohl tvrdit i já. Soudní řízení teprve začínají,“ napsal na svůj Twitter.

23:14 Biden v současné době vede ve státě Arizona o 1,3 procent, sečteno je 93 procent. Pro Arizonu je to překvapivý vývoj, tradičně stát hlasoval pro republikánského kandidáta. Konspirační teoretik Alex Jones, který provozuje pravicový web o konspirační teorii Infowars, zde vede dav ke skandování „1776!“ Přes ulici zpívá další skupina americkou národní hymnu. Arizona je stát, kde lidé mohou zbraně nosit na veřejnosti, proto je i v davu mnoho lidí silně ozbrojených, píše BBC . Protesty se tu pořádají celé dny. Mnoho jejich vůdců je z jiných států.

21:48 V Nevadě si podle nejčerstvějších průběžných výsledků stále udržuje těsný náskok demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, přičemž k započítání zbývalo osm procent z odhadovaného celkového počtu hlasů. Stav se od středy prakticky nezměnil. Sčítání hlasů v Nevadě ovšem s největší pravděpodobností nebude hotové ani o víkendu. „Ten proces nejde urychlit,“ řekl ve čtvrtek volební úředník z okresu Clark County Joe Gloria, který informoval o více než 60 000 nezpracovaných hlasovacích lístcích. (iRozhlas.cz)

20:24 Britský premiér Boris Johnson uvedl, že má důvěru v americký volební systém. Reagoval tím na nepodložená vyjádření současného amerického prezidenta Donalda Trumpa o zmanipulování voleb. „Mám plnou důvěru v kontrolu a vyváženost americké ústavy,“ řekl Johnson v pátek britským vysílacím stanicím (iRozhlas.cz) 

20:18 Sociální sítě Facebook a Twitter sklízejí ve dnech po volbách ve Spojených státech jisté pochvalné reakce za to, jak se potýkají s lavinou dezinformací, která provází čekání na vítěze. Podle deníku The New York Times (NYT) společnosti zvládají situaci relativně dobře díky tomu, že výrazně zasahují do základních prvků svých služeb. (ČT)

19:47 Joe Biden by měl ještě dnes v hlavním vysílacím čase vystoupit s projevem k národu. Jedná se o dobu mezi 2. a 5. hodinou ranní SEČ.

16:51 Bidenova kampaň v reakci na zprávy, že Donald Trump neuzná případnou prohru, uvedla, že vláda může vyprovodit z Bílého domu toho, kdo tam je neoprávněně. Současný prezident již dříve během dne tweetoval, že o volbách musí rozhodnout Nejvyšší soud. (ČT)

15:38 „Donald Trump chce použít i soudní cestu k přepočítání hlasování v některých státech. Jsem přesvědčen, že na výsledek to nebude mít zásadní vliv. V tuto chvíli má blíže k vítězství Joe Biden, zejména potom, co se do modra zbarvila Pensylvánie a Georgie,“ komentuje výsledky amerického sčítání ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Věřím, že americká demokracie – i když je to pro ni trochu zkouška – z toho vyjde posílená. Pro naši zahraniční politiku není tak zásadní, jestli bude prezidentem Donald Trump nebo Joe Biden. V obou dvou případech chceme navazovat na spolupráci z posledních let. Může to mít vliv na vztahy mezi USA a EU, ať už jde o obchodní jednání, nebo o diskusi o klimatických změnách,“ dodal.

15:18 Joe Biden už v Pensylvánii vede. Vzhledem k tomu, že už se sčítají výhradně korespondenční lístky, a navíc namnoze z Filadelfie, kde mají demokraté vždycky navrch, je už v podstatě vyloučené, aby prezident Trump náskok stáhnul. Vypadá to, že konečný rozdíl bude v řádech určitě desítek, ale možná i stovek tisíc hlasů, což je moc na to, aby jej mohl ovlivnit přepočet, který má obvykle vliv v řádu stovek či nižších tisíců hlasů.

14:19 Prezident Trump ve svém čtvrtečním projevu pronesl řadu nepodložených tvrzení o „nezákonných hlasech“ a pokusech „ukrást“ volby jemu i republikánům. Poštovní volební systém označil za „zkorumpovaný“. Volební podvody v USA jsou však velmi vzácné. Trump prohlásil, že je „úžasné“, jak jsou poštovní hlasy „tak jednostranné“ – sám však republikánské voliče nabádal, aby volili osobně, místo aby využili možnost korespondenční volby, takže není divu, že více hlasů bylo zasláno pro demokratického kandidáta. A nepravdivě tvrdil, že sčítání na jednom místě v Georgii se zastavilo, protože kdesi „daleko“ prasklo vodovodní potrubí. Jenže prasklá trubka skutečně zasáhla místnost, kde se sčítaly hlasy. (BBC)

14:11 Americká média a sociální sítě spekulují o příčinách Trumpových nepřesvědčivých výsledků v Arizoně a Georgii, které se podle průběžných výsledků přiklánějí na stranu demokratického kandidáta Joea Bidena. Podle BBC by za slabými zisky v Arizoně mohla stát Trumpova dřívější kritika již zesnulého arizonského senátora Johna McCaina, kterého americká veřejnost považuje za válečného hrdinu. V případě Georgie pak může hrát roli prezidentův starší výpad proti místnímu uznávanému kongresmanovi Johnu Lewisovi. (ČT)

12:04 Americké volby komentuje pro ČT někdejší velvyslanec v USA Alexandr Vondra: „S hlasováním zacloumal fenomén korespondenčních voleb, protože dosud nikdy nebyl aplikován v takové míře. Část lidí, která se bála jít do volebních místností kvůli covidu, tuto možnost využila, ale nikdo nečekal, že až 80 procent půjde ve prospěch demokratického kandidáta. Ještě ve středu ráno to vypadalo, že to Donald Trump dá.“ (ČT)

11:40 Joe Biden po sečtení hlasů v okrese Clay County, v němž leží části Atlanty, získal těsné vedení v Georgii. Pokud by ji vyhrál, byl by prvním demokratickým kandidátem, kterému se to povedlo, od roku 1992, kdy zde zvítězil Bill Clinton.

11:30 Donald Trump prohlásil, že se započítávají „nezákonné hlasy“, ve zjevné narážce na legitimní poštovní hlasy, které se stále sčítají – je to standardní součást volebního postupu. Rádio BBC 5 Live požádalo mluvčí OBSE, která provádí volební pozorování, aby sdělila, co zjistili. Odpověď zněla: žádné důkazy o nesrovnalostech.

10: 38 Demokratický kandidát Joe Biden momentálně vítězí v Georgii, oznamuje vedle CNN také agentura AP a televize Fox News, která je tradičně blízko republikánům. V propočtech AP by tak Biden dokonce zamířil k potřebné hranici 270 volitelů, jiná média však nepotvrzují jeho vítězství v Arizoně, které mu AP připsala už v předchozích dnech.

10:19 Donald Trump napadá údajné nesrovnalosti a nedostatečnou transparentnost voleb ve státech, které se těsně přiklonily k jeho protivníkovi nebo v nich ještě není rozhodnuto. Avizuje, že se obrátí na Nejvyšší soud, a podporu mu nově vyjádřil i vlivný republikánský senátor Lindsey Graham, který se v letošních volbách dostal do Kongresu za Jižní Karolínu. Současnému prezidentovi se zavázal poskytnout 500 tisíc dolarů na financování soudních sporů týkajících se voleb a sčítání hlasů.

9:33 Donald Trump vede v Georgii o necelých sedm set hlasů a jeho náskok na demokratického kandidáta Joea Bidena se tenčí. Výsledky by měly být známé ještě během pátku a totéž se týká i rozhodující Pensylvánie, která vítězi přiřkne hned dvacet volitelů. Pro cestu do Bílého domu jich je potřeba přinejmenším 270.

9:02 Takhle vypadá sčítání ve státě Georgia. Rozdíl v řádu několika stovek hlasů. (Fox News)

8:35 Federální soudce zamítl žádost kampaně Donalda Trumpa, aby se v Pensylvánii přestaly sčítat volební lístky. Novou žalobu kampaň podala v Nevadě.

6:48 Biden otáčí výsledky v Georgii a podle některých médií těsně vede. Rozdíl bude velmi těsný.

6:46 Biden Trumpa dotahuje a k převaze mu nyní chybí pouhé tři desetiny procenta, což představuje přibližně 22 tisíc hlasů. Zbývá sečíst ještě pět procent hlasů. Bidenovo případné vítězství v Pensylvánii by znamenalo, že se stane prezidentem.

6:26 Ve státě Georgia se hlasy pro oba kandidáty vyrovnaly na 49,4 procenta pro každého.

5:28 Demokratický guvernér Nevady Steve Sisolak kritizoval čtvrteční tvrzení prezidenta Trumpa, že mu byly volby ukradeny. „Dnešní komentáře prezidenta Trumpa k americkým občanům ohledně voleb byly zavádějící, nebezpečné a – což je nejvážnější – nepravdivé,“ uvedl guvernér v písemném prohlášení.

1:19 V Georgii už vede Donald Trump o pouhé čtyři tisícovky hlasů. Pokud v tomto státě prohraje, musel by získat všechny ostatní dosud nesečtené, aby uhájil alespoň remízu. Každopádně bude výsledek velice těsný a nejspíš se dočkáme přepočítávání hlasů.

1:02 Donald Trump ve svém prohlášení řekl, že volby prohrává jenom kvůli nelegálně započítávaným hlasům. Dodal, že předvolební průzkumy byly zfalšované a zmanipulované. Své tvrzení nepodložil ničím konkrétním. „Budeme se soudit, samozřejmě,“ uvedl současný prezident. „Máme mnoho skvělých důkazů. Toto je katastrofa,“ řekl o korespondenčním hlasování. Zasáhly podle něj velké peníze a technologické firmy.

23:18 Trumpův tým podal žalobu v Pensylvánii s požadavkem zastavit počítání hlasů ve Filadelfii s tím, že republikánským pozorovatelům nebyl poskytnut plný přístup. Soudce už před tím rozhodl, že pozorovatelé smí ke stolům s lístky přistupovat blíže. Omezení bylo zavedeno kvůli epidemii covidu-19. Slyšení je naplánováno na 17:30 tamního, tedy 23:30 našeho času. Pokud by se ale potvrdily předpoklady, že Joe Biden získá Nevadu a Arizonu, stal by se prezidentem i bez volitelů z Pensylvánie.

22:59 V Nevadě je sečteno 90 % zbývajících hlasovacích lístků z okresu Clark County, kde leží i Las Vegas. Joe Biden si tento stát nejspíš udrží, protože tento okres volí tradičně více demokraty.

21:02 Joe Biden vystoupil s prohlášením, že nemá pochybnosti o tom, že se stane příštím americkým prezidentem. Zdůraznil ale, že je třeba počkat, až budou sečteny všechny hlasy.

20:33 Department of State státu Pensylvánie vydal prohlášení, že zbývá sečíst půl milionu hlasovacích lístků a že by mohlo být hotovo do čtvrteční půlnoci. Komise má povinnost sčítat i lístky došlé v pátek, pokud byly poslány v den voleb, ale je možné, že už jich nebude tolik, aby mohly výrazně ovlivnit výsledek. Prezident Trump zatím vede zhruba o 115 tisíc hlasů. Biden by tedy potřeboval získat přibližně 61,5 procenta ze zbývajících hlasů, což nemusí být nereálné. Každopádně bude ale výsledek nejspíš velmi těsný. Pokud by prezident prohrál, stane se prezidentem jeho vyzývatel. Vítězství by mu dalo naději v závislosti na výsledcích z ostatních států. Potřeboval by získat dalších 36 volitelů.

19:38 Trumpova kampaň neuspěla ani se svojí žalobou v Michiganu, která požadovala zastavení sčítání hlasů. Soudkyně ji odmítla, uvedla agentura Reuters.

19:27 Trump oznámil, že jeho kampaň soudně napadne výsledky ve všech státech, kde si připsal vítězství Joe Biden.

19:01 Joe Biden uklidňuje své příznivce a žádá o trpělivost.

18:35 V Georgii to bude velice těsné. Momentálně vede prezident Trump už jen o tři desetiny procenta a sečíst zbývá už jen dvě procenta hlasů. Ve čtvrtek večer by tedy měl být vítěz v tomto státě znám. Ani jednomu z kandidátů však 16 volitelů v Georgii bez vítězství v jiných státech stačit nebude.

18:29 V Nevadě byly započítány další hlasy z okresu Clark County, kde leží i Las Vegas. Podle očekávání mírně navýšily Bidenův náskok, který je teď zhruba jedno procento. I tak v tom okrese pořád zůstává nespočtených 15 % hlasů a v Nevadě jako takové 13 %.

16:32 V Pensylvánii ohlásili další zhruba dvě procenta sečtených hlasů. Náskok prezidenta Trumpa se snížil o 0,7 %. Tímto tempem by mohl v tomto státě těsně zvítězit Joe Biden, čímž by získal bez ohledu na další dosud nesečtené státy 273 volitelů, a stal by se tak prezidentem. Pensylvánie přijímá hlasovací lístky až do pátku, pokud byly podány do dne voleb. Na definitivní výsledky si tedy ještě počkáme.

15:56 V Georgii zbývá k sečtení 61.367 hlasovacích lístků. Prezident Trump momentálně vede zhruba o 19 tisíc hlasů. Biden tak musí získat 65 % ze zbývajících hlasů, pokud má vyhrát. Konečné výsledky by měly být známé okolo šesté hodiny večer našeho času.

15:44 Trumpův tým podává žalobu na stát Nevada s odůvodněním, že tam volilo nejméně 10 tisíc lidí, kteří v Nevadě nebydlí. V Nevadě zatím vede Joe Biden.

15:01 V Georgii to ještě chvíli potrvá: Nejvyšší volební úředník v Georgii odhadl, že zbývá ještě spočítat zhruba 50.000 hlasovacích lístků. Podle amerických médií počítací stroje na hlasy v tomto státě spočítají kolem 3000 hlasovacích lístků za hodinu. Takže může trvat přibližně 16 hodin, než sčítání skončí. Pokud by se jeden kandidát dostal do již nezměnitelného vedoucího postavení, byl by výsledek oznámen dřív. (BBC)

13:30 Volby jsou velmi těsné, například v Georgii vede Donald Trump o 18.540 hlasů. Zbývá sečíst ještě zhruba 90 tisíc korespondenčních lístků, v nichž má Joe Biden v tomto státě převahu přibližně 2:1.

11:20 Donald Trump na sociálních sítích několikrát zpochybnil průběh voleb. Twitter jeho příspěvky označuje za zavádějící.

10:33 Nejméně deset lidí zatkla policie ve městě Portland v Oregonu, kde někteří účastníci protestu proti Trumpovi páchali výtržnosti a rozbíjeli výlohy.

10:01 Boj o většinu v americkém senátu je stále nerozhodný. Demokraté si po těsném klání připsali vítězství v Michiganu. Neznámý je výsledek čtyř duelů.

9:24 Příznivci obou prezidentských kandidátů pochodují Bostonem a žádají změnu volebního systému v USA.

9:18 Trump stahuje Bidenův náskok v Arizoně, Biden Trumpův zase v Pensylvánii. Právě tento stát by mohl rozhodovat.

08:43 Georgia i Arizona hlásí, že by mělo být sečteno v noci místního času.

07:53 Joe Biden získal v letošních volbách největší počet hlasů od voličů v historii Spojených států. Ještě se sčítá, a on má již přes 71,6 milionu hlasů. Překonal tak dosavadní rekord Baracka Obamy.

07:15 Pokud se Biden stane prezidentem, USA zruší odstoupení od Pařížské dohody, napsal demokratický kandidát na twitter.

06:30 Sčítací místnost v obvodu Maricopa v Arizoně dočasně zavírá z bezpečnostních důvodů kvůli neklidnému davu Trumpových příznivců před budovou. Podle CNN jsou na místě ozbrojení lidé, Arizona patří mezi státy, kde lze volně nosit zbraň.

05:22 Frustrace a napětí rostou. Lidé požadují sečtení výsledků, někteří je již nyní zpochybňují.

04:55 V Chicagu se sešli Trumpovi odpůrci. Požadují řádné sečtení všech hlasů.

03:05 Trump se obrátil na soud ve státě Georgia, aby pozastavil sčítání hlasů v prezidentských volbách.

0:39 Kvůli velkému zájmu o výsledky v Nevadě dojde k jejich zveřejnění už během noci. Zbývá sečíst 200 tisíc hlasů.

0:27 Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová uvedla, že se dalo očekávat, že Trump se snaží „zasít semínka chaosu“.

22:15 Vystoupil Joe Biden. Řekl, že za vítěze se zatím nebude označovat, ale že získal dostatečný počet států, aby zvítězil. Vyjádřil také naději, že až opadne drsná rétorika kampaně, Amerika se spojí. „Včerejšek znovu ukázal, že demokracie je tepem této země. Navzdory pandemii volilo mimořádné množství Američanů,“ řekl Biden.

21:40  Tým amerického prezidenta Donalda Trumpa požádal soud o pozastavení sčítání hlasů v Pensylvánii. Pozorovatelé republikánů prý nemají přístup ke sčítání. Trump v Pensylvánii zatím vede, po sečtení 82 procent hlasů má 52,7 procenta. Jeho náskok se ale s postupujícím sčítáním velkého množství korespondenčních hlasů snižuje.

22:29  Joe Biden, vyhrál v Michiganu. Vítězství mu přiřazuje oficiálně i televize CNN.

21:33 Přidává se i agentura AP. Joe Biden podle ní zvítězil ve Wisconsinu a má 248 hlasů ve Sboru volitelů.

20:04 Potvrzeno, Joe Biden vítězí ve Wisconsinu.

18:52 Šéf Trumpovy kampaně uvedl, že bude žádat přepočítání hlasů ve Wisconsinu.

17:53 Podle televize NBC Joe Biden vyhrál ve Wisconsinu.

17:40 Garri Kasparov, ruský šachový velmistr a opoziční demokratický politik žijící v New Yorku, napsal na twitteru: „V případě, že potřebujete další dobré zprávy o pravděpodobném Bidenově vítězství, tak ruská státní televize dnes truchlí. Teď přešla k tvrzením, že demokracie je jen chaos a Rusko má štěstí, že se nemusí zabývat takovými věcmi, a to díky Putinovi!“

17:28 Amerikanista Jiří Pondělíček komentuje výsledky voleb pro FORUM 24: V Nevadě je sečteno 86 % hlasů, což zahrnuje všechny korespondenční hlasy došlé před volbami a ty odevzdané do uren v úterý. Biden zatím vede o 0,6 %, což je něco okolo 7400 hlasů. Když se podíváme, kolik hlasů ještě zbývá dopočítat v kterých okresech, mohl by tento rozdíl stoupnout ke 12 tisícům. To je ale založeno na průměru hlasů spočítaných doteď. Jediný okres zatím zveřejnil statistiku korespondenčního hlasování. V onom okrese bylo skoro 90 % korespondenčních lístků pro Trumpa. Vzhledem k tomu, že se podle počtu celkem odevzdaných hlasů jedná o okres Eureka, kde byla korespondenčně odevzdána drtivá většina hlasů, není pozorovatelné žádné vychýlení v Trumpův či Bidenův prospěch v případě korespondenční volby v Nevadě. I když se jedná jen o malý vzorek, tak pokud by to platilo, Joe Biden by svůj malý náskok uhájil a nejspíš i mírně zvýšil.

16:59 Nejvyšší volební účast, přes 80 % voličů, byla podle průzkumů ve státech Minnesota, Wisconsin a New Hampshire.

16:07 Donald Trump zpochybnil sčítání volebních výsledků a označil za „velmi podivný“ vývoj v těch státech, kde nyní nově vede Biden.

15:12 Jiří Pondělíček k aktuálnímu vývoji:Vzhledem k tomu, že se sčítají korespondenční hlasy, tak už jde jen o to, jak veliký bude Bidenův polštář pro případný přepočet hlasů. Pokud se zároveň nezmění výsledky v Nevadě a Arizoně, stane se Joe Biden příštím prezidentem Spojených států.

15:05 Joe Biden se poprvé dostává do vedení v Michiganu.

14:40 Nate Cohn z New York Times tvrdí, že kdyby zbývající korespondenční hlasy v Pensylvánii byly rozložené stejně jako ty, co byly spočteny doposud, Biden by Trumpův náskok v tomto státě stáhnul a vyhrál by dalších dvacet volitelů.

13:55 Pokud by nadále pokračoval Bidenův růst v Pensylvánii, mohl by v tomto státě zvítězit, jak ukazuje následující graf:

13:53 Bidenův drobný náskok se zvyšuje sice pomalu, ale stabilně. Ve Wisconsinu nyní vede o 0,7 procenta a zbývá sečíst pouhá tři procenta hlasů. Jelikož jde o korespondenční hlasy, nepředpokládá se, že by Trumpovi mohly pomoci souboj zvrátit.

13:45 Biden opět o něco navýšil těsný náskok ve státě Wisconsin, a to ze tří na 6 desetin procenta. Je zde sečteno 95 procent hlasů.

13.10 Donald Trump sice ztrácí ve Wisconsinu, ale mírně mu rostou hlasy v Michiganu.

12:46 Amerikanista Jiří Pondělíček komentuje výsledky voleb pro FORUM 24:
„V Michiganu se po sečtení 83 procent hlasů Trumpův náskok ztenčil na pouhé procento a půl. To by měl Biden ještě stáhnout díky korespondenčním hlasům. Potvrzuje se, že ve státech, které nejdříve zveřejňovaly výsledky korespondenčních hlasů, byly první výsledky výrazně lepší pro demokraty než finální výsledky. U států, které zveřejňovaly napřed hlasy ze dne voleb, tomu je přesně naopak. Za předpokladu, že Biden skutečně získá Michigan, bude se rozhodovat v Pensylvánii a Georgii. Možná je i změna v Severní Karolíně, ale tam mohou hlasy poštou dorazit až do 12. listopadu a platí, pokud byly podány nejpozději v den voleb.“

12:22 Ve Wisconsinu, kde na rozdíl od Michiganu a Pensylvánie nebylo sčítání přerušeno, se Biden ujal těsného vedení o dvě desetiny procenta. Tento náskok by se měl zvyšovat s tím, jak budou započítávány korespondenční hlasy. V Nevadě se naopak Bidenuv náskok ztenčil na šest desetin procenta. Jsou ale už sečtene všechny hlasy odevzdané v den voleb a v předstihu poštou a osobně. Zbývají korespondenční hlasy, které dorazily těsně po volbách. V těch by podle předpokladů měl mít Biden výhodu.

12:10 Televize Fox News má z amerických zdrojů nejrychlejší výsledky přepočtu volitelů. Státy Wisconsin a Nevada přiřazuje již Bidenovi, Michigan, Pensylvánii, Severní Karolínu a Georgii televize přiřkla Trumpovi. Stát Aljaška je již jasně Trumpův. To by znamenalo Trumpovo vítězství. Klíčovým státem je ale Pensylvánie, kde dopočítání velkého množství korepondenčních hlasů může výsledek ještě zvrátit.  

12:05 Stát Wisconsin, který patří k těm, na něž se nyní upírají pohledy celé Ameriky i světa, se začíná klonit k demokratům. Joe Biden zde podle televize Fox News vede o tři desetiny procenta a sečteno je 95 procent hlasů.

11.30 Oči celé Ameriky se obracejí na tři klíčové státy, v nichž stále není jasný výsledek. Jedná se o Wisconsin, Pensylvánii a Georgii.

10:29 Z hlediska počtu odevzdaných hlasů momentálně vede Joe Biden. Nicméně stále zbývá spočítat miliony hlasů v Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu. Důležitá je především Pensylvánie, kde není sečtena ani polovina hlasů.

9:19 Momentálně je již jasné, že výsledek voleb bude nakonec těsnější, než se mohlo zdát, a že kvůli Trumpově snaze vyhlásit vítězství před sečtením všech hlasů reálně hrozí ústavní krize. Viceprezident Mike Pence, vystupující hned po Trumpovi, sice na rozdíl od prezidenta mluvil o tom, že je třeba vyčkat, ale hlavní slovo bude mít zjevně prezident. Rozdíly v mnoha státech jsou příliš malé a počet nesečtených hlasů příliš velký, než aby se dalo nyní určit, kdo zvítězil. Jak Trump, tak Biden mají šanci a je jasné, že v některých státech budou rozdíly opravdu malé. Proto se můžeme dočkat i přepočítávání hlasů.

8:28 „Upřímně řečeno, volby jsme vyhráli. Obrátíme se na Nejvyšší soud USA, chceme, aby hlasování bylo zastaveno,“ řekl Donald Trump. Prezident dosavadní výsledky interpretuje tak, že prý vítězí o tolik, že ho jeho soupeř nedokáže porazit bez podvodu.

8:26 Donald Trump v projevu poděkoval za důvěru a mluvil o zpronevěřování hlasů. Výsledky označil za fenomenální.

8:21 Ve Wisconsinu je největší počet zatím nesečtených hlasů v okrese Milwaukee, kde v roce 2016 Hillary Clintonová zvítězila se 66 procenty. Volilo tam přes 330 tisíc lidí. V Michiganu pak nejvíce hlasů přijde z okresu zahrnujícího Detroit. Zmíněné okresy mají jednak velký počet obyvatel a jednak volí v drtivé většině demokraty. I to jsou nadějné zprávy pro Joea Bidena.

8:09 Průměrná odchylka výsledků v Minnesotě od Wisconsinu a Michiganu byla v posledních dvou volbách jen 1,64 %. Pokud by Biden udržel náskok 8 procent v Minnesotě, pak by to byl pro demokraty povzbuzující signál, že by mohl Trumpův náskok v těchto dvou státech stáhnout.

7:42 Ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček v ČT: „Přesné výsledky budeme znát až za několik dní.“

7:38 V Georgii činí po sečtení 90 procent hlasů rozdíl pouhá dvě procenta. Zbývá sečíst okresy v Atlantě, Savannah a Columbusu, které jsou hodně zalidněné a většinově volí demokraty. A Biden díky tomu mocně stáhnul Trumpův dosavadní náskok 7 procent. Pokud by získal Georgii, což teď vypadá jako reálná možnost, bude s největší pravděpodobností prezidentem. Poslední demokrat, který v tomto státě vyhrál, byl Bill Clinton v roce 1992.

7:15 Podle agentury AP Donald Trump zvítězil v Texasu.

6:57 V Georgii vede Trump o sedm procent, ale k sečtení zbývá prakticky už jen Atlanta, která vždy volí silně demokraticky. Otázka je, zda to bude Bidenovi stačit. Pokud ano, bude prezidentem.

6:56 Donald Trump chystá své vystoupení. Zatím tweetuje: „Snaží se nám ukrást volby. Nedovolíme jim to,“ napsal Trump.

6:48 V Minnesotě vede Joe Biden po sečtení tří čtvrtin hlasů o jedenáct procent. Pokud vyhraje Minnesotu a nebude to těsné, pak je vysoce pravděpodobné, že vyhraje i Michigan a Wisconsin, kde momentálně prohrává. Pokud platí, že vyhrál Arizonu, jak ohlásila Fox News, pak by se mohl stát prezidentem i bez Pensylvánie.

6:46 Joe Biden: „Děkuji. Věřme si!“

6:44 Joe Biden: „Situace je dobrá.“ Biden říká, že si myslí, že vyhraje, ale že je třeba počkat na šečtení všech hlasů. Dále uvádí, že vyhrál Arizonu a Minnesotu a má šanci i v Georgii. Vidí slušné šance v Michiganu a Wisconsinu a věří i v Pensylvánii.

6:37 Podle agentury AP Trump získá Iowu, Biden zatím vyhrál Havaj.

6:29 Během několika minut by měl vystoupit s projevem Joe Biden.

6:22 Nate Cohn na twitteru uvedl, že NY Times ohlásily změnu dosavadního modelu. Nyní NY Times hlásí, že Georgia bude pravděpodobně hlasovat pro Bidena. Ukazuje to, jak velký zmatek působí sčítání korespondenčních hlasů.

6:20 Fox News právě ohlásila, že Arizonu vyhrál Joe Biden. Pokud by tomu tak bylo, tak by bylo o něco pravděpodobnější, že Biden ve volbách zvítězí. Pravděpodobným výsledkem by pak bylo 270 ku 268 volitelů pro Bidena s tím, že Trump by získal Pensylvánii, ale prohrál by v Michiganu a ve Wisconsinu. Biden by zároveň vyhrál kongresový obvod v Nebrasce, který by mu tak dal onen rozdílový hlas.

6:14 Televize Fox News ukazuje, že na volitele zatím vítězí Biden. Ale dosud neuzavřené sčítání v klíčových státech ukazuje na šance Donalda Trumpa. V Pensylvánii může Bidenovi pomoci korespondenční hlasování.

FOX News

6:06 Trumpovy dosavadní nečekaně dobré výkony neunikly pozornosti sázkařů. Na sázkové burze Smarket se kolem 05:30 SEČ jeho šance na znovuzvolení pohybovaly kolem 70 procent. Ještě před šesti hodinami přitom takové vyhlídky na vítězství měl v očích sázkařů jeho sok Joe Biden.

6:02 ČT: Dopočítávání výsledků voleb může trvat několik dní.

5:56 Místy se objevují protesty. Policisté například už museli zatýkat v Los Angeles před multifunkční halou Staples Centres.

5:28 Pensylvánie, která je jedním z klíčových států, oznámí výsledky až za den či dva. Důvodem jsou více než dva miliony korespondenčních hlasů, které musí být ještě sečteny. Zpoždění bude mít také Michigan, Georgia a Wisconsin.

5.30 Profesor bostonské univerzity Igor Lukeš komentuje očekávaný těsný výsledek: „Je již jasné, že Ameriku nečeká ani modrá a ani červená vlna.“

5:22 Cokoliv teď předvídat by bylo šílenství,“ řekl historik z bostonské univerzity Igor Lukeš. Podle něj se ale zřejmě nechystá velká modrá, ani velká červená vlna. Na definitivní výsledek voleb se podle něj bude možná čekat i týdny. (ČT)

5:19 Arizona je už dlouho baštou republikánů, ale rostoucí latinskoamerická populace a příliv voličů z liberálnějších oblastí vede demokraty k přesvědčení, že by mohli převrátit stát s Joem Bidenem na čele kandidátky. Trump v roce 2016 vynesl státu přes tři procentní body, ale demokraté v roce 2018 získali jedno ze senátních křesel ve státě a obsadili jak okres Maricopa, tak Pima County, kde se očekává odevzdání asi 75 procent volebních hlasů. Trump zůstává výrazně populární ve venkovských oblastech státu, takže klíčem k dostihům bude, jak velké vítězství získá v okresech jako Pinal, Yavapai a Mohave, zatímco Biden podle všeho zvýší volební účast v Maricopě a Pimě. Arizona představuje pro Bidena pojistku. Pro demokrata to neznamená nutně vítězství a pro Trumpa by prohra neznamenala zkázu, ale modrá Arizona by pro republikány mohla znamenat širší změny. (CNN)

Politico

5:15 Pro výsledek voleb budou určující souboje zejména v Pensylvánii, Arizoně, Michiganu, Wisconsinu, Ohiu a Minnesotě, do jisté míry i v Texasu či Iowě. Tamní projekce však zřejmě nebudou známy v příštích hodinách ani dnech v důsledku neobvykle vysokého počtu korespondenčních hlasů, které se sčítají pomaleji a často se zpožděním. Trump si podle dosavadních prognóz zatím zajistil 114 volitelů, Biden pak 135. Pro vítězství ve volbách je nutné jich získat nejméně 270. (iRozhlas.cz)

Biden vs. Trump: vzdejme se iluzí, že se k sobě vítězný a poražený tábor začnou chovat slušně.  (FB)

5:11  K vítězství v prezidentských volbách je třeba 270 volitelů. AP: Biden 209 – Trump 112. Fox News: Biden 207 – Trump 148. CNN: Biden 192 – Trump 108.

5:06 Joe Biden by si podle prvních odhadů měl připsat 55 volitelů za západní stát Kalifornie, což nepředstavuje žádné překvapení. Dále by mohl zvítězit v Oregonu se sedmi voliteli a ve Washingtonu s 12 voliteli, odhaduje Edison Research.

5:03 Výsledky v jednotlivých státech se mohou výrazně měnit během následujícího dne, kdy se budou sčítat korespondenční hlasy. Podle amerikanisty Tomáše Klvani volili prostřednictvím pošty hlavně příznivci demokratů. „Tyto tři státy – Wisconsin, Michigan a Pensylvánie – rozhodnou ty volby,“ říká Klvaňa. (ČT)

5:01 Biden má šanci získat Arizonu a Iowu. V prvním státě vede po sečtení skoro tří čtvrtin hlasů o 9 procent a ve druhem o 12 procent po sečtení poloviny hlasů. Pokud by v obou státech skutečně vyhrál, pak by Trumpovi nestačilo ani vítězství v Pensylvánii a Michiganu.

4:41 V Kansasu je v sázce šest volebních hlasů. K vítězství v prezidentských volbách je zapotřebí zisk 270 volitelů.

4:36 Trump má skoro o dva miliony více hlasů. Teď se jeho náskok zvětšil. Na počet volitelů ukazují všichni zatím náskok Bidena.

4:32 I když celkově je zatím situace na jihu Spojených států dobrá pro republikány, vypadá to, že v Arizoně by přece jen mohl vyhrát Joe Biden. Po sečtení 73 procent hlasů vede téměř o devět procent. To ale pořád nic nemění na tom, že pokud Trump vyhraje Floridu, Georgii, Severní Karolínu, Texas, Ohio a Iowu, budou rozhodující výsledky v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. Tam zatím vede Trump, ale korespondenční hlasy to ještě mohou změnit. Pokud by Trump vyhrál jen v Pensylvánii a ztratil Arizonu, mohli by volby rozhodnout dva volitelé ze sněmovních okrsků v Nebrasce a Maine.

4:22 Prezident Donald Trump „chce vyzařovat sílu a ukázat svoji perspektivu“, řekl televizní stanici CBS člen jeho volebního štábu. „Ano, prezident dnes promluví, i kdyby nešlo o oznámení vítězství,“ uvedl. Trumpův projev se má odehrát v Bílém domě. Podle Trumpových poradců panuje v táboře frustrace nad poznámkami demokratů o tom, že dosavadní převaha republikánů je zavádějící, protože zatím nezapočítává korespondenční hlasy. (iRozhlas.cz)

Donald Trump  (twitter)

4:13 Trump vede před Joem Bidenem v Severní Karolíně, kterou potřebuje k vítězství. Sečteno je 90 procent hlasů a Trump zatím vede o jedno procento.

4:07 Podle odhadů stanice Fox News by měl prezident Trump získat také stát Kansas a jeho šest volitelů.

4:02 Donald Trump zatím silně stahuje dosavadní náskok Joea Bidena ve státě Ohio. Sečteno je přes 70 procent hlasů, Trump zatím vede o jedno procento. Žádný demokratický kandidát dosud nezískal prezidentské křeslo bez vítězství právě v Ohiu.

3:51 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj na svém twitteru napsal: „Vzbudil jsem se, vylezl na twitter, abych zjistil, kdo vyhrál. Zůstává to nejasné. Když volby, tak volby.“

3:49 Demokratická strana si podle odhadu stanice Fox News udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů. Budoucí poměr sil v Senátu zatím není jasný.

3:32 Představitelé Trumpovy kampaně jsou znepokojeni klíčovými bitevními státy Georgia, Michigan a Wisconsin – ale na Floridě se cítí lépe, řekl jeden z Trumpových poradců. „Georgia by mohla být problém,“ řekl poradce a poukázal na obrovské volební součty městských voličů ve státě. (CNN)

3.27 V okrese Coös, který od roku 1892 s výjimkou let 1968 a 2004 vždy zvolil toho, kdo se později stal prezidentem, těsně vede Donald Trump. Sečtena je zhruba pětina hlasů.

3:20 S nárůstem prodeje zbraní v předvečer voleb a vzhledem k rozdělení společnosti na dva nesmiřitelné tábory, v němž se USA nacházejí, se v úterý objevily obavy z násilí a rozvratu. Bylo ale hlášeno jen několik incidentů ve volebních místnostech nebo na ulicích. V Chicagu muž policii řekl, že skupina lidí zaútočila baseballovými pálkami na jeho auto poblíž volební místnosti, píše list New York Times. A v Charlotte v Severní Karolíně byl zatčen ozbrojený muž s trumpovskou čepicí poté, co údajně zastrašoval lidi na shromáždění. Celkově šla většina Američanů volit pokojně – a samozřejmě mnozí zůstávají doma po více než včasném odevzdání hlasovacích lístků. (BBC.com)

3.13 Demokrat Joe Biden by si podle prvních odhadů Edison Research měl nepřekvapivě připsat vítězství ve státě New York s 29 voliteli. Dále se k němu podle AP a Fox News přiklání i Nové Mexiko s pěti voliteli a Colorado s devíti voliteli. Donald Trump naopak podle odhadů získá jižanskou Louisianu s osmi voliteli, Jižní Dakotu se třemi voliteli a Wyoming taktéž se třemi voliteli, odhaduje Fox News. Trump by měl také získat třetí kongresový okres v Nebrasce s jedním volitelem a Severní Dakotu. Celkem tak může očekávat 22 volitelů.

3:07 Texas zatím směřuje do republikánského tábora. Rozdíl už je méně než jedno procento a zbývá sečíst něco přes třetinu hlasů. Bidenuv náskok se ztenčuje i v Severní Karolíně.

3:01 Michigan ukazuje, jak velký rozdíl nejspíš bude mezi hlasy odevzdanými v den voleb a před ním. Korespondenční hlasy se tam začnou sčítat až později a po sečtení 12 procent zatím Trump vede o 17 procent.

Naopak v Ohiu, kde se korespondenčními hlasy začíná, měl nejdřív velký náskok Joe Biden. Ten se momentálně po sečtení o něco více než poloviny hlasů ztenčil na 8,5 procenta.

2:46 Náskok Joea Bidena v Pensylvánii je zatím ohromný. Navíc některé okresy ještě ani nezačaly sčítat korespondenční hlasy. Pokud by se potvrdilo, že Trump vyhraje Floridu, Severní Karolínu, Georgii a Texas, rozhodovalo by se právě v Pensylvánii. Je ale třeba zmínit, že v Texasu zatím vede Biden zhruba o tři a půl procenta po sečtení 61 procent hlasů. Pokud by prezident ztratil Texas, může hodit ručník do ringu.

2:42 Podle výsledků na volitele vede Biden, to ale momentálně není směrodatné.  Na hlasy vede Trump o dvě procenta, na volitele zatím Biden. „Ono se to otočí, hned jak uzavře Florida, a ta už je jasně pro Trumpa,“ avizuje Jiří Pondělíček.

2:39 Také v Ohiu zatím vede Joe Biden. Opět je to hlavně díky korespondenčním hlasům. Očekává se, že teď začne prezident Trump náskok stahovat. Rozdíl je ale dvanáct procent. Navíc v Ohiu budou počítat i hlasy došlé až do 13. listopadu. Nicméně bychom se měli dozvědět, kolik jich ještě může přijít a zda tedy mohou výsledky ještě pohnout.

2:36 V Texasu zatím vede Joe Biden a opět to potvrzuje, že výsledky korespondenční volby většinou hrají pro demokraty. Bidenův náskok se snižuje a sečtena není ještě ani polovina hlasů.

2:31 V Texasu zatím vede Joe Biden, ale rozdíl je malý. Dobré výsledky na Floridě jsou pozitivním signálem pro prezidenta Trumpa ve státech, jako je Severní Karolína a Georgie. V prvním jmenovaném zatím vede Biden, ale zbývá sečíst ještě hodně hlasů.

2:25 Donald Trump vyhrál na Floridě.

AP

2:10 Odhad agentury AP, kolik hlasů již bylo sečteno.

 

AP

1:55 Tempo stahování náskoku se ještě zrychlilo, a tak je možné, že Trump vyhraje o více než dvě procenta. To by pro něj bylo pozitivní znamení ohledně šancí v Severní Karolíně a Georgii, kde také musí vyhrát, má-li se stát prezidentem i na druhé funkční období.

1:46 Na Floridě zatím vede Joe Biden, ale jen těsně a náskok se postupně snižuje. Pro prezidenta je to stát, ve kterém si jen těžko může dovolit prohrát. „Pokud ale bude pokračovat současná dynamika, kdy Trump posiluje, měl by relativně těsně vyhrát,“ vyhodnocuje Jiří Pondělíček.

1:34 Televizní stanice CNN a NBC přiznávají Donaldu Trumpovi prvních 11 volitelů. Podle jejich výpočtů úřadující prezident vyhraje v Indianě. Při minulých volbách tam získal 56 procent hlasů.

1:24 Zatím nejsou výsledky z republikánské bašty Georgie, kde Trump podle stranických stratégů republikánů „musí vyhrát“. Minimálně republikánský guvernér Vermontu Phil Scott mu k tomu ale příliš nepomohl, když rozvedl, proč odevzdal hlas demokratickému kandidátovi. „To, že prezidenta Donalda Trumpa nepodporuji, je známo. Ovšem pak jsem zjistil, že mi nestačí, abych jednoduše nešel volit. Musel jsem volit proti němu,“ prohlásil Scott.

1:16 V Kentucky byl Trump prohlášen vítězem. To se očekávalo. Zajímavé bude, o kolik vyhrál.

1:11 Výsledky začala zveřejňovat Florida. Stejně jako v Kentucky je na závěry zatím brzy, protože je sečteno teprve 13 procent hlasů. Trump zatím vede zhruba o sedm procent. „V tomto státě musí prezident vyhrát, jinak jeho šance na obhajobu klesnou až téměř k nule,“ konstatuje Jiří Pondělíček.

00:43 Joe Biden je po sečtení 8 % hlasů ve vedení v Kentucky. „Je ještě příliš brzy z toho něco vyvozovat, ale pokud by Biden překonal průzkumy v Kentucky, bylo by to pro demokraty dobré znamení,“ komentuje Jiří Pondělíček. Připomíná však, že původně průzkumy odhadovaly Trumpovo vítězství v Kentucky skoro o 16 procent.

23:21 První výsledky hlásí Indiana. Zajímavé bude sledovat okres Vigo. Ten od roku 1956 vždy volil pozdějšího vítěze. Patří k tzv. bellwether counties, příslovečným kanárkům v dole,“ uvádí Jiří Pondělíček pro FORUM 24.

23:59 Republikánský guvernér Vermontu Phil Scott dal svůj hlas kandidátovi demokratů Joeu Bidenovi. Scott se právě uchází o druhé období v úřadu v uvedeném státě podporujícím demokraty. Trump měl čtyři roky na to, aby zemi sjednotil, a selhal v tom, cituje Scotta agentura Bloomberg. Předtím už svou někdejší podporu Trumpovi veřejně odvolali i další prominentní republikáni jako senátor Mitt Romney nebo guvernér Marylandu Larry Hogan.

23:48 „Ráno jsem zašel k zubaři na zběžnou hygienu a prohlídku. Byla to ta nejvíc uvolňující část dne,“ poznamenává k probíhajícím volbám známý konzervativní komentátor Bill Kristol.

23:37 „Od hlasování o brexitu 23. června 2016 jsem nebyl tak rozrušený kvůli politické události jako nyní. Tato událost je pro Evropu i svět dokonce významnější. Je tak důležité, aby výsledek přinesl zlepšení, zvrat trendu,“ popsal význam amerických prezidentských voleb komentátor Guardianu Timothy Garton Ash.

23:12 Zásadními tématy těchto voleb se podle průzkumů zdají být ekonomická situace, společenská nerovnost na základě rasových rozdílů, koronavirus, kriminalita/bezpečnost a zdravotnictví. Údaje však nejsou tak přesné jako v předchozích volbách, neboť nezahrnují voliče, kteří odevzdali své hlasy s předstihem. 

Twitter CNN

22:58 K americkým volbám patří i tohle.

22:47 V pondělí, v poslední den kampaně, pokračoval Donald Trump ve zpochybňování legitimity voleb. Na mítinku v Pensylvánii prohlásil, že při sčítání hlasů v tomto klíčovém státě „může dojít k podvádění, jaké jste ještě nikdy neviděli“. Následně na sociálních sítích uvedl, že přijímání korespondenčních hlasů i po uzavření volebních místností, což je běžná praxe, povede k „nekontrolovanému podvádění“. Twitter jeho vyjádření skryl za upozornění a zablokoval u něj možnost sdílení, facebook slova opatřil varovným popiskem.

Bývalý viceprezident Biden na pondělních mítincích kritizoval Trumpův politický styl a přístup jeho administrativy k epidemii covidu-19. „Prvním krokem k poražení pandemie je porážka Donalda Trumpa,“ prohlásil na závěr kampaně v Pittsburghu.

22:35 K tomu, aby se Američané dostavili k volbám, vybízí i Donald Trump. Zdůrazňuje přitom, jak ekonomika během jeho prezidentování rostla.

22:22 Jiří Pondělíček komentuje pro FORUM 24: „Ve státech s rozdílem na úrovni statistické chyby se letos bojuje o 133 volitelů. Přičteme-li Pensylvánii, kde je rozdíl jen o dvě desetiny větší, než byla chyba v roce 2016, tak dokonce o 153 volitelů. To je významně více než v minulých volbách. I po započtení Michiganu, Pensylvánie a Winsconsinu, kde byla chyba průzkumů průměrně celých pět procent, bylo nejistých 131 volitelů. Trump z nich získal ohromujících 125. Letos by musel získat výrazně více.

22:13 Složitý proces volby amerického prezidenta letos komplikuje příval hlasů odevzdaných na dálku, který může v některých státech výrazně prodloužit čekání na vyhlášení vítěze. Při přetrvávajících nejasnostech či těsných výsledcích mohou vstoupit do hry další právní kroky, přičemž Donald Trump už takový postup avizoval.

21:59 V amerických národních barvách byla dnes na počest volebního dne osvětlena slavná Empire State Building.

21:49 Amerikanista Jiří Pondělíček komentuje pro FORUM 24:V Severní Karolíně odevzdal své hlasy přede dnem voleb zhruba stejný počet voličů jako v roce 2016 celkem. To znamená, že asi 70 % hlasů už bylo sečteno, což pravidla v tomto státě umožňují. Výsledky zveřejněné nedlouho po uzavření volebních místností tak budou zhruba ze čtyř pětin kompletní. Očekává se ale, že kvůli hlasům odevzdaným v den voleb se bude při průběžném sčítání zvyšovat procento hlasů pro republikány. Každopádně by sčítání letos mohlo trvat kratší dobu než v minulosti. V Severní Karolíně se volební místnosti uzavřou v půl druhé v noci našeho času. Celkové výsledky pak v roce 2016 stát zveřejnil po páté hodině ranní středoevropského času.

21:39 Takhle k občanům před tím, než šli k volbám, hovořil bývalý americký prezident Barack Obama. Také Američany vyzval, aby se voleb zúčastnili.

21:27 Demokratický kandidát Joe Biden zůstává papírovým favoritem voleb, jeho náskok v průzkumech na úrovni celých USA i v některých klíčových státech se však v posledních dnech mírně zmenšil. Američané kromě hlavy státu volí také 35 senátorů, celou Sněmovnu reprezentantů a guvernéry.

21:05 Tahle vyzýval Američany, aby šli k volbám, demokratický kandidát Joe Biden.

20:59 Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes oznámilo, že nepozoruje žádné známky toho, že by se jakémukoli „zahraničnímu aktérovi“ podařilo zasáhnout do letošních voleb. Příklady volebních dezinformací domácího původu však v uplynulých dnech přibývaly.

20:44 V jednom ze svých posledních předvolebních tweetů se prezident Trump obracel přímo na Američany hispánského původu.

20:31 Hlasovací místnosti se v USA dnes tradičně otevřely nejdříve v několika osadách severovýchodního státu New Hampshire, následoval sousední Vermont a v dalších hodinách i řada států na východě či středozápadě. V částech USA se bude hlasovat ještě několik hodin po půlnoci našeho času a výsledky z nejostřeji sledovaných států začnou přicházet po 19:00 východoamerického času (01:00 středoevropského času).

Američané ovšem své hlasy odevzdávají už řadu týdnů. Více než 100 milionů ze zhruba 250 milionů voličů se vydalo do hlasovacích místností otevřených před hlavním termínem voleb nebo využilo možnosti korespondenčního hlasování, které ve světle šíření koronaviru zažívá masivní rozmach, vyplývá z údajů projektu Floridské univerzity. V několika státech počet předčasně odevzdaných hlasů překonal celkový součet z voleb roku 2016 a někteří experti proto letos předpovídají rekordní volební účast.

20:13 Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že velké davy stoupenců na jeho mítincích během kampaně před prezidentskými volbami považuje za skutečný odraz veřejného mínění, který se promítne do výsledku hlasování. Poznamenal také, že se za vítěze voleb prohlásí teprve, „až bude vítězství“, neboť „není důvod hrát hry“, informovala agentura AP.

Republikánský prezident v ranním rozhovoru s televizí Fox News řekl, že dnes bude obvolávat lidi, kteří mu byli věrní, a poděkuje pracovníkům volebního štábu v jeho ústředí ve Virginii.

Trumpův demokratický rival a bývalý viceprezident Joe Biden spolu se svou manželkou Jill a dvěma vnučkami zahájil den návštěvou kostela ve Wilmingtonu v Delaware, kam většinu chodí na nedělním mši, když je doma. Následně čtveřice navštívila hrob Bidenova syna Beaua, který v roce 2015 podlehl rakovině mozku. Biden o zesnulém synovi ve své kampani často hovořil a vyzdvihoval zejména jeho odvahu při nasazení v Iráku. Bidenova první manželka Neilia a malá dcera Naomi zemřely při autonehodě v roce 1972, krátce poté, co se Biden stal senátorem, a jsou rovněž pohřbeny na stejném hřbitově ve Wilmingtonu. Zbytek dne strávil Biden v Pensylvánii, kde naposledy vyzýval Američany, aby šli k volbám.

20:00 Začíná velká volební noc. Některé státy USA hlásily rekordní účast a voliče zjevně neodradila ani koronavirová pandemie, i když na mnoha místech zkomplikovala hlasování.

Takhle by vypadal realistický, byť stále méně pravděpodobný scénář vítězství Donalda Trumpa, který by odpovídal plus minus chybě v průzkumech před prezidentskými volbami v roce 2016.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]