Novou cestu pro zbraňové dodávky Ukrajině patrně našel americký prezident Joe Biden poté, co američtí republikáni zablokovali jeho 60miliardový balíček na přímou vojenskou pomoc. Protože předchozí prostředky na ni již došly, začal využívat méně ortodoxní cestu, jak napadené zemi pomoci.
V sobotu proběhla sdělovacími prostředky poměrně nenápadná zpráva o tom, že Řecko obdrží od USA některé nadbytečné vybavení, které tamní armáda již nepotřebuje. Američané nabídli Řekům dvě transportní letadla Lockheed Martin C-130 Hercules, motory pro hlídková letadla, 60 bojových vozidel pěchoty M-2 Bradley, s tím, že jim následně hodlají také prodat až 40 stíhaček F-35, hlídkové čluny a další zbraně.
Zanedlouho se pak objevily zvěsti o tom, že Řecko připravuje odeslání některých svých starších zbraňových systémů na Ukrajinu. Má jít zejména o protiletecké zbraně ruské provenience, jako jsou rakety země-vzduch dalekého doletu S 300, protiletecké systémy TOR a OSA, dvojhlavňové protiletadlové kanóny ZU-23-2, a samozřejmě také střelivo.
Americký list Forbes přitom upozorňuje, že se v žádném případě nejedná o náhodu, ale o trend, který má rozvázat americkému prezidentu Bidenovi ruce, pokud jde o poskytování masivních zbraňových dodávek na Ukrajinu. Nijak mu v tom nemohou zabránit ani republikánští zákonodárci, kteří už měsíce v americkém Kongresu pod záminkou nevyhovující imigrační politiky zadržují 60miliardový balíček určený na přímou vojenskou pomoc Ukrajině.
Biden totiž začal využívat pravomoc, kterou mu poskytují americké federální zákony pro nakládání s nadbytečným vojenským materiálem. Americký prezident má podle nich právo označit určité zbraňové systémy za nadbytečné či nepotřebné a poskytnout je jiné zemi pod podmínkou, že si pro ně zajistí vlastní přepravu.
Zákon sice stanoví, že maximální objem takového „výprodeje“ může činit jen 500 milionů dolarů ročně, určení ceny požadované za nadbytečný vojenský materiál je však plně v pravomoci prezidenta. Ten ho dokonce může přenechat spojencům i bezplatně. Biden tak může naprosto legální cestou poskytnout třetím zemím de facto neomezené množství „nadbytečných zbraní“, a to zadarmo, nebo, zřejmě tak jako v řeckém případě, za příslib dodání jejich vlastních zbraňových systémů na Ukrajinu. A není pochyb o tom, že zbraně, které by Ukrajina potřebovala, má na skladech vedle Řecka celá řada dalších zemí, které uvítají možnost obohatit si arzenál o kvalitní, ač starší stroje americké výroby.
Americký prezident tak našel cestu, jak obejít paralyzovaný Kongres, dodat Ukrajincům zbraně, s nimiž mají dlouholeté zkušenosti, a současně přitlačit odbojné republikány ke zdi. Dal jim totiž na srozuměnou, že držet Ukrajinu jako rukojmí se jim nemůže podařit.
Mohou si vybrat mezi schválením vytouženého zpřísnění americké imigrační politiky a odblokováním přímé pomoci Kyjevu, anebo nedosáhnout ničeho a dívat se na to, jak na Ukrajinu plynou zbraňové dodávky ze všech států, které budou mít zájem o americký arzenál za hubičku.