Biden oznámil, že USA zakazují dovoz ropy, plynu a uhlí z Ruska

Americký prezident Joe Biden (Profimedia)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: Profimedia

Americký prezident Joe Biden dnes oznámil, že Spojené státy americké zakazují dovoz ropy, zkapalněného zemního plynu a uhlí z Ruska. Tento krok udělaly kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Biden řekl, že USA chápou, že mnoho amerických spojenců nebude schopných udělat to samé vzhledem k tomu, že jsou závislejší na dodávkách energetických surovin z Ruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Bidenovi za tento krok poděkoval.

„Nebudeme se podílet na dotování Putinovy války,“ řekl dnes šéf Bílého domu. Ruský prezident Vladimir Putin 24. února zahájil invazi na Ukrajinu, jejímž cílem je podle něj zemi denacifikovat a demilitarizovat. Západ na Rusko v reakci na to uvalil tvrdé sankce, dovozu ruské ropy a zemního plynu se ale doposud netýkaly. Také britská vláda dnes oznámila, že do konce letošního roku přestane dovážet ruskou ropu.

Podle americké administrativy je zakázáno podepisovat nové smlouvy o dodávkách ruských energetických surovin, pro ty stávající smlouvy platí 45denní přechodné období. Na základě Bidenova exekutivního příkazu mají američtí občané zakázány přímé investice do amerického energetického sektoru a také podílet se na zahraničních investicích do tohoto odvětví.

Ukrajinský prezident Zelenskyj na twitteru Bidenovi za zákaz dovozu surovin z Ruska poděkoval. Biden svým rozhodnutím podle něj „zasáhl Putinův válečný stroj přímo do srdce“. Vyzval další země, aby se k USA přidaly.

Biden ve svém projevu také upozornil, že rozhodnutí bude mít dopad i ve Spojených státech a že ceny pohonných hmot nadále porostou. „Putinova válka už na benzinových pumpách dopadá na americké rodiny,“ řekl prezident. Upozornil ale, že „dal jasně najevo, že obrana svobody něco stojí a něco stojí i ve Spojených státech“. Dodal, že to chápe jak jeho Demokratická strana, tak republikáni. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová řekla, že tato komora Kongresu ještě dnes podpoří prezidenta tak, že „schválí silnou legislativu“ týkající se zákazu.

Biden přislíbil, že udělá vše pro to, aby pro Američany zmírnil dopady „Putinova zdražování“. Už nyní je ve Spojených státech nejvyšší inflace za 40 let.

Ceny ropy kvůli očekávání, že USA zakážou dovoz ropy z Ruska, výrazně vzrostly na 128 dolarů za barel, před začátkem ruské invaze se barel obchodoval za 97 dolarů. Zemní plyn se z Ruska do Spojených států nedováží.

Podle analytické společnosti Rystad Energy loni asi osm procent ropy a ropných produktů, které se do Spojených států dovezlo, pocházelo z Ruska. AP píše, že z dostupných dat amerického ministerstva energetiky vyplývá, že v posledním únorovém týdnu USA nedovezly z Ruska žádnou ropu.

Spojené státy se mohou ruskou ropu snažit nahradit dovozem z jiných zemí, což ale může být politicky problematické, podotýká agentura AP. Vlivní senátoři varují Bidenovu vládu, aby se nepokoušela uzavřít dohodu o dodávkách této suroviny s režimem venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. „Snahy Bidenovy administrativy sjednotit svět proti vražednému tyranovi v Moskvě nesmí být vyměněny za podporu diktátora, který je vyšetřovaný kvůli zločinům proti lidskosti,“ řekl v pondělí šéf senátního zahraničního výboru Bob Menendez. „Demokratické aspirace lidí ve Venezuele, stejně jako odhodlání a odvaha lidí na Ukrajině, jsou mnohem cennější než několik tisíců barelů ropy,“ uvedl také.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]