Biden popřál Ukrajině a slíbil další tři miliardy dolarů na zbraně

Americký prezident Joe Biden (The White House / se souhlasem)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: The White House / se souhlasem

Prezident Spojených států amerických potvrdil další investice, které USA poskytnou Ukrajině. Joe Biden o tom hovořil při příležitosti Dne nezávislosti okupované země. Na výzbroj a nezbytné vojenské vybavení pošlou Američané na Ukrajinu tři miliardy dolarů.

“Jsem hrdý na to, že mohu oznámit naši dosud největší bezpečnostní pomoc. Přibližně 2,98 miliardy dolarů na zbraně a vybavení budou poskytnuty v rámci Iniciativy na podporu bezpečnosti Ukrajiny,” sdělil Biden. “To umožní Ukrajině pořídit systémy protivzdušné obrany, dělostřelecké systémy a munici, protiletadlové systémy a radary, aby se mohla i nadále dlouhodobě bránit,” dodal.

(Týdeník FORUM)

Jak uvádí web CNN, vzhledem k tomu, že tento balíček spadá pod Bidenem zmiňovanou iniciativu, bude pocházet ze smluv s výrobci zbraní. Po finanční pomoci ve výši 775 milionů, kterou USA potvrdily minulý týden a jež obsahovala munici pro houfnice HIMARS či protipancéřové střely, se jedná o další výraznou pomoc Rusy okupované zemi.

Americký prezident se také připojil k dalším významným státníkům, kteří popřáli Ukrajincům k 31 letům nezávislosti. Podle Bidena Ruskem napadená země inspirovala celý svět. “Těším, že Spojené státy budou i nadále oslavovat Ukrajinu jako demokratický, nezávislý, suverénní a prosperující stát po celá další desetiletí,” řekl Joe Biden.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články