Biden přitvrzuje v boji s covidem, nová pravidla omezí miliony neočkovaných

Americký prezident Joe Biden (Michael Stokes / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: Michael Stokes / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Americký prezident Joe Biden oznámil nová a přísnější nařízení v boji s pandemií covidu-19. Například zaměstnanci velkých firem si budou muset vybrat – buď se nechají očkovat, nebo je čeká kvůli práci každý týden testování. Lidé zaměstnaní federální vládou na výběr ani nedostanou – pro ně bude vakcinace proti koronaviru prostě povinná. Celkem se nová pravidla dotknou podle odhadů asi 100 milionů Američanů.

Tvrdá nařízení oznámil Biden ve chvíli, kdy počty nových případů v zemi rychle rostou a nemocnice v některých státech jsou kvůli nakažlivější mutaci delta (dříve indické) na hraně kapacit, připomíná britská BBC. „Tohle není o svobodě, není to o osobní volbě, je to o ochraně sebe sama i lidí kolem vás,“ řekl Joe Biden ve čtvrtek v projevu, v němž plán boje s nemocí představil.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

V USA dosud covidové nákaze podlehlo přibližně 650 tisíc lidí, zhruba 80 milionů Američanů dosud není naočkovaných. Povinnost očkování nebo každotýdenního negativního testu na covid-19 se týká všech firem s více než stovkou zaměstnanců. Stejná pravidla se týkají i bezmála 17 milionů zdravotníků, kteří jsou zaměstnaní v zařízeních využívajících státní podporu. Federální zaměstnanci, kteří budou vakcinaci nadále odmítat, mohou nově dostat výpověď.

Představený plán okamžitě vyvolal ostré reakce u některých republikánských politiků. Ti Bidenovi vyčítají, že stát by se neměl montovat do rozhodování o zdraví jednotlivců. Biden také varoval, že firmy, které se novým nařízením vzepřou, čekají pokuty v řádech tisíců dolarů za každé porušení pravidel. Prezident vyhlásil i další „covidové“ novinky – lidé, kteří odmítnou v letadle cestovat s nasazenou rouškou, nově dostanou dvojnásobnou pokutu, dekret také umožňuje nasazení zdravotníků tam, kde počet případů prudce vyletí vzhůru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]