Biden říká, že je připraven „velmi, velmi ztížit“ Rusku útok na Ukrajinu

Americký prezident Joe Biden (Michael Stokes / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: Michael Stokes / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že je připraven „velmi, velmi ztížit“ Rusku útok na Ukrajinu, a to v souvislosti s rostoucími obavami Západu ze záměrů Moskvy, která zvyšuje ruskou vojenskou sílu u ukrajinských hranic.

RFE/RL ve své zprávě uvádí, že varování zaznělo v době, kdy se očekává, že Biden a ruský prezident Vladimir Putin uskuteční v nadcházejících dnech videohovor. To obě strany potvrdily 3. prosince.

()

Washington a Kyjev tvrdí, že Moskva shromáždila v blízkosti ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků a potenciálně plánuje ofenzívu již v lednu. Američtí představitelé však uvedli, že nemají jasno o motivech Ruska a o tom, zda Putin učinil politicko-vojenské rozhodnutí o ofenzívě.

Někteří analytici tvrdí, že Rusko blafuje, aby si vymohlo ústupky od Spojených států a jejich spojenců v otázkách, jako je rozšiřování NATO na východ a dodávky zbraní na Ukrajinu.

Rusko v roce 2014 násilně obsadilo ukrajinský poloostrov Krym a podporuje separatisty na východě Ukrajiny v probíhajícím konfliktu, který si za posledních sedm let vyžádal více než 13 200 obětí.

„To, co dělám, je, že dávám dohromady to, co považuji za nejkomplexnější a nejsmysluplnější soubor iniciativ, abychom panu Putinovi velmi, velmi ztížili možnost pokračovat v tom, čeho se lidé obávají, že se chystá udělat,“ řekl Biden novinářům.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Prezident Biden uvedl, že jeho administrativa je v „neustálém kontaktu“ s Ukrajinou a evropskými spojenci ohledně situace, která nastala po týdnech zpráv o shromažďování ruských jednotek, tanků a těžkých zbraní u ukrajinských hranic.

Zpráva v deníku The Washington Post z 3. prosince s odvoláním na amerického představitele a odtajněný dokument zpravodajských služeb sděluje, že Rusko by mohlo plánovat ofenzívu na více frontách, do níž by se mohlo zapojit až 175 000 vojáků, a to již na začátku příštího roku.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov zase sdělil zákonodárcům, že rozvědka země vyhodnotila „pravděpodobnost rozsáhlé eskalace ze strany Ruska“. „Nejpravděpodobnější dobou dosažení připravenosti k eskalaci bude konec ledna,“ řekl Reznikov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]