Biden zahájil první zahraniční cestu. Setká se s Putinem i britskou královnou

Americký prezident Joe Biden (twitter @arabnews)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: twitter @arabnews

Joe Biden se vydal na svou první zahraniční cestu ve funkci amerického prezidenta, během níž se má setkat s evropskými partnery a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, informovala BBC. Ve čtvrtek se Biden setká s britským premiérem Borisem Johnsonem, oba lídři vyrazí na summit skupiny G7. Prezident Biden se také setká s britskou královnou Alžbětou II. na hradě Windsor a připojí se ke svému prvnímu summitu NATO ve funkci prezidenta. V polovině června se setká s Putinem.

Setkání s Borisem Johnsonem

Bílý dům uvedl, že setkání prezidenta Bidena a premiéra Johnsona by mělo potvrdit trvalou sílu speciálních vztahů obou zemí. Biden i Johnson se v dubnu zúčastnili online summitu o klimatických změnách, který pořádaly Spojené státy americké, ale osobně se doposud nesetkali. V zájmu Bidena i Johnsona je uplatnit výhody potenciální dohody o volném obchodu mezi USA a UK, a to podle Downing Street co nejdříve.

Ilustrační foto (Pixabay)

Summit G7 a jeho hlavní témata

Jedním z hlavních cílů návštěvy prezidenta Bidena je summit G7. Organizace složená ze sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Velká Británie a USA) pořádá letošní summit v Cornwallu v jižní Anglii. Mezi hlavní témata setkání by mělo patřit zotavení po pandemii koronaviru, včetně silnějšího globálního zdravotnického systému, který bude chránit před budoucími pandemiemi. Zástupci zemí G7 by měli hovořit také o změně klimatu, obchodě a probíhajícím obchodním sporu mezi Spojeným královstvím a EU. Na konci summitu by Spojené království – jako hostitelská země – mělo zveřejnit dokument, v němž nastíní, na čem se zástupci dohodli.

Biden vs. Putin

Očekávaný americko-ruský summit Bidena s Putinem se uskuteční 16. června ve Švýcarsku. Setkání je naplánováno na konec Bidenovy cesty. Bílý dům uvedl, že se svým ruským protějškem hodlá americký prezident pokrýt „celou škálu naléhavých otázek“, včetně kontroly zbraní, změny klimatu, ruského vojenského zapojení na Ukrajině a včetně uvěznění Alexeje Navalného. Putin v minulém týdnu uvedl, že doufá ve zlepšení „extrémně nízké úrovně vztahů“ mezi zeměmi, ale neočekává žádný průlom.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]