CD mapuje dobu před prvním československým bigbítovým albem

Koncert Rock&Roll v pražské Lucerně - Miky Volek  (ČTK)

Koncert Rock&Roll v pražské Lucerně - Miky Volek | FOTO: ČTK

Hudbu z období před vydáním prvního československého bigbítového alba Želva kapely Olympic z roku 1968 nabízí nové CD s názvem Big Beat Line 1965–1968. Tehdejší bigbítové dění přibližují na dvoudiskové kompilaci například nahrávky skupin The Beatmen, Mefisto, Flamengo, Juventus, The Matadors nebo Olympic. ČTK o tom za vydávající společnost Supraphon informoval Zdeněk Brouček.

Šest desítek písní navazuje na loňskou kompilaci Beat Line 1967–1969, která přinesla hudbu z období kolem dvou československých beatových festivalů pořádaných koncem 60. let v pražské Lucerně.

„Polovina šedesátých let minulého století byla pro domácí bigbít zásadní. Tato kompilace nabízí profily devíti kapel, jejichž osudy obvykle mapují vývoj od libozvučných instrumentálek přes první vícehlasé pokusy až po nalezení zcela vlastní cesty,“ uvedl Brouček.

Na dvojalbu Big Beat Line 1965–1968 posluchači naleznou mimořádné vokalisty, mezi které patří Karel Černoch, Karel Kahovec, Pavel a Petr Novákovi, Vladimír Mišík, Pavel Sedláček, Viktor Sodoma nebo Hana a Petr Ulrychovi. Nahrávka zaznamenává i mimořádné instrumentální výkony například Radima Hladíka, Františka Francla, Jana Farmera Obermayera nebo Karla Svobody.

„Králem byl v tom období bezpochyby Miki Volek, když vylezl na jeviště, tak to bylo šílenství. Ale takovým filozofem bigbítu byl Pavel Bobek,“ uvedla Yvonne Přenosilová v dokumentárním cyklu České televize o historii české a slovenské rockové hudby s názvem Bigbít.

Na kompilaci je Přenosilová zastoupena písní Měsíc, Miky Volek skladbami Roll Over Beethoven a Smutný holič z Liverpoolu a Pavel Bobek nahrávkou Rave On. Všechny tři doprovází skupina Olympic. Možné maximum skladeb bylo nově remasterováno z původních pásů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]