Bilance po atentátu: rozklížené NATO a Putin jako mírotvorce

YouTube

Ruský vůdce Vladimir Putin na Trumpa při volbách podle analytiků zjevně nezapomněl. | FOTO: YouTube

Trumpovo selhání, když o útoku na Sulejmáního předem neinformoval spojence, je další dárek pro Putina. „Putin by rád převzal roli prostředníka, aby snížil napětí, ale také posílil svou image na Západě,“ tvrdí Jonathan Katz z The German Marshall Fund ve Washingtonu. Je to Putinovo „vítězství, pokud jde o opětovné oslabení transatlantických vztahů“.

Nahrálo to opět těm, kteří si myslí, že se dá agresivní Rusko zase nějak normálně zapojit do mezinárodních vztahů. Věci se dostaly mezitím tak daleko, že francouzský prezident Emmanuel Macron po atentátu hned volal Putinovi a oba vyjádřili obavy ohledně amerického úderu a diskutovali také o krizi v Sýrii a Libyi a o bilaterálních vztazích.

Macron snaživě (velmi)  napravuje vztahy s Ruskem a tomu jsou pochopitelně na překážku sankce uvalené Evropskou unií kvůli anexi Krymu. Kreml neudělal ohledně příčin sankcí nic, ale někteří západní politici by byli rádi, kdyby se zase čile obchodovalo, jako by se nic nestalo. Jak pokračuje rozklad vazeb mezi Spojenými státy a Evropou, tak se oslabí odhodlání v sankcích pokračovat.

Od roku 2014 se Rusko dostalo do izolace, bylo i vyhozeno ze skupiny G8. Pak došlo k ruskému vojenskému zásahu v Sýrii, kde Kreml podpořil diktátora Bašára al-Asada, a najednou se s Rusy muselo začít mluvit a diskutovat s nimi o míru. A teď, protože má Kreml na Teherán silné vazby, by mohl Putin znovu hrát klíčovou roli.

„Putin hledá cesty, aby mohl hrát roli velmoci, aby mohl ukázat, že není diplomaticky izolován.“ říká Paul Stronski, analytik Carnegie Endowment for International Peace ve Washingtonu. Putin teď bude naznačovat, že může pomoci dostat se z momentální velké krize na Blízkém východě. Pak to ovšem bude něco za něco.

Pavel Hofman

Tohle celé je pro Západ dost velká „nevýhra“. Teď tedy máme rozklížené vazby v NATO, vyhlídku na konflikt, ve kterém žádná strana nemůže vojensky vyhrát ani prohrát, a Putina potěšeného novou rolí moudrého mírotvorce. A ještě by se mu líbilo, kdyby stouply ceny ropy, které jeho zatuhlé a zaostalé ekonomice pomáhají. Až na tom trochu vydělá, můžeme hádat, do čeho peníze investuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner