Bílé policisty v Dallasu zabíjel odstřelovačskou puškou veterán z Afghánistánu

Dallaský střelec Micah Xavier Johnson (wtvr.com)

Dallaský střelec Micah Xavier Johnson | FOTO: wtvr.com

Pět policistů zahynulo a sedm dalších utrpělo zranění při čtvrteční demonstraci proti policejnímu násilí vůči černochům v Dallasu. Zraněni byli i dva civilisté. Útočil nejméně jeden odstřelovač, kterého policie při zásahu zabila. Vyšetřovatelé podle médií útočníka identifikovali jako pětadvacetiletého černocha Micaha Xaviera Johnsona.

Ten policejním vyjednávačům krátce před smrtí řekl, že ho rozrušilo nedávné zabití dvou černochů při policejních kontrolách a že jeho motivem bylo zabít bělochy, zejména „bílé policisty“. Policie jej posléze usmrtila odpálením nálože, kterou do jeho úkrytu dopravil robot.

Americká armáda později uvedla, že Micah Xavier Johnson sloužil do loňského dubna šest let v armádě a dosáhl hodnosti vojína první třídy (odpovídající hodností v české armádě je četař). Umístěn byl u ženijní brigády v Texasu a od listopadu 2013 do července 2014 byl nasazen v Afghánistánu.

Kolik bylo střelců, zůstává záhadou

Dallas byl jedním z měst, kde vypukly protesty kvůli smrti dvou černochů. Protest byl zcela poklidný do chvíle, kdy se ozvaly první výstřely. Útočníci spustili střech budov dobře mířenou střelbu na policisty. Došlo k tomu ve čtvrtek okolo 20:45 místního času (dnes 03:45 SELČ). Kolik bylo celkem střelců, není dosud jasné.

Podle dallaského policejního náčelníka Davida Browna zasáhli deset policistů, další byl postřelen při boji s jedním z podezřelých. Na místě zahynuli čtyři policisté, sedm utrpělo zranění. Později odbory dallaské policie oznámily, že jeden ze zraněných zemřel. Podle CNN zaznamenaly americké policejní složky největší ztráty od 11. září 2001.

Naplánovaná akce a dobře mířená střelba

Jeden ze svědků, který scénu pozoroval ze svého bytu, řekl CNN, že viděl zabití jednoho policisty. Podle něj se zdálo, že útočník měl akci dobře naplánovanou. „Vypadalo to jako poprava. Postavil se za policistu, který už ležel na zemi, a střelil ho možná třikrát nebo čtyřikrát do zad,“ dodal.

Terčem střelců se ale nestali pouze policisté, zraněni byli i dva civilisté. Místní televize informovala, že postřelena byla žena, která se zúčastnila protestního pochodu se svými čtyřmi dětmi.

Policejní náčelník Brown řekl, že šlo o plánovanou akci. Útočníci měli odstřelovací pušky a vyhlédli si vyvýšená místa podél trasy protestního pochodu.

Policie zadržela dva muže, o kterých se domnívala, že šlo o střelce. Jeden se vzdal zásahové jednotce poté, co ho obklíčila v podzemních garážích, další se sám přihlásil poté, co policie zveřejnila jeho podobiznu. Později ho však policisté podle BBC propustili.

V garážích, kde chytili prvního střelce, však byl ještě další útočník. Několik hodin vyjednával s policisty, kteří garáž obklíčili, ale také na ně střílel. Americká média nejprve informovala, že nakonec spáchal sebevraždu. Brown ovšem později na tiskové konferenci uvedl, že jej zabila odpálená trhavina.

V několikahodinovém rozhovoru s policejním vyjednavačem střelec mimo jiné uvedl, že je naštvaný kvůli policejnímu násilí vůči příslušníkům černošské komunity v USA, a chce proto zabíjet bělochy, hlavně příslušníky policie. Tvrdil přitom, že útočí sám.

Policisté zadrželi celkem tři lidi – dvoučlennou posádku auta, ve kterém bylo podezřelé zavazadlo, a jednu ženu, která se nacházela poblíž garáží, kam se útočníci uchýlili. Po jejich případných komplicích se pátrá. Centrum města úřady hned po incidentu uzavřely. Ti, kdo tam pracují, dostali pokyn zůstat doma.

Bezpečnostní složky pátraly také po nastražených výbušninách, kterými střelec ze svého obklíčení v garážích hrozil. Policie ale dosud žádné nenašla.

Útok odsoudili politici i černošští aktivisté

Na události v Dallasu zareagovali američtí politici. Starosta Mike Rawlings již krátce po střelbě hovořil o „nejhorší noční můře“. „Je to zdrcující chvíle pro dallaské město,“ uvedl. Texaský senátor Ted Cruz potom na Twitteru označil zabité policisty za hrdiny.

Americký prezident Barack Obama se o dallaském útoku dozvěděl po příletu na summit NATO do Polska. Útok označil za „krutý, chladnokrevně naplánovaný a zavrženíhodný“. „Nepochybně se dozvíme více o jejich zvrácených motivech. Ale je třeba jasně říct, že neexistuje žádné možné ospravedlnění takových útoků,“ řekl prezident USA.

Solidaritu prezidentu Obamovi vyjádřil také předseda Evropské rady Donald Tusk. „Jsme v tom s vámi a také s rodinami a blízkými obětí,“ napsal na Twitteru.

Představitelé hnutí Black Lives Matter (Na černých životech záleží), které upozorňuje na případy policejního násilí na černoších, dnes útok na policisty v Dallasu odsoudili. Uvedli, že jim jde o spravedlnost a důstojnost, ne o vraždy policistů.

„Takové násilí je vždy špatné,“ uvedl na Twitteru Shaun King, který je jedním z největších kritiků policejního zásahu ve Fergusonu v roce 2014, při němž byl zabit černošský mladík Michael Brown. Šéfka neziskové organizace Center for Media Justice Malkia Cyrilová prohlásila, že její srdce trpí za mrtvé. „Obhajuji důstojnost, spravedlnost a svobodu, ne vraždy policistů,“ napsala Cyrilová.

Facebook po střelbě oznámil, že aktivoval službu safety check. Jejím prostřednictvím mohou dát lidé vědět svým blízkým, že jsou v pořádku a v bezpečí. Původně byla určena pro lidi v oblastech zasažených přírodními katastrofami, mimo ně ji Facebook poprvé aktivoval po loňských teroristických útocích v Paříži.

Další útoky na policisty v Georgii

Po masakru v Dallasu došlo k dalším dvěma útokům ve státě Georgia. Na atlantském předměstí Roswell útočník střílel na hlídkujícího policistu z jedoucího vozu. Policie útočníka dopadla po krátké honičce, při které muž havaroval. Jedenadvacetiletý útočník palbou policistu a ani jeho vůz nezasáhl. Roswellská policie uvedla, že motiv prozatím nezná, muž totiž hovoří s vyšetřovateli jen v omezené míře.

Ve Valdostě na jihu Georgie se do přestřelky dostal policista, který přijel prošetřit zprávu o majetkových škodách. Incident se odehrál na parkovišti před bytovým komplexem. Zatím podle úřadů není jasné, zda byl někdo zraněn.

Protesty spustilo policejní násilí

Federální ministerstvo spravedlnosti zahájilo ve čtvrtek vyšetřování smrti dvou černochů v Minnesotě a v Louisianě, kteří zemřeli při policejních zásazích. V Minnesotě byl několika výstřely při běžné dopravní kontrole ve středu zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu jeho vozu. K velkému pobouření veřejnosti přispělo video ze zásahu, které jeho přítelkyně umístila na facebook. Přístup policistů odsoudil minnesotský guvernér, který ho označil za rasistický.

V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, kterého policie kontrolovala na základě anonymního udání, že má u sebe zbraň.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články