Bill a Melinda Gatesovi se po 27 letech manželství rozvádějí

Bill a Melinda Gatesovi oznamují rozvod. (Bill Gates/@BillGates)

Bill a Melinda Gatesovi oznamují rozvod. | FOTO: Bill Gates/@BillGates

Bill a Melinda Gatesovi oznámili, že se po 27 letech manželství rozvádějí, a prohlásili, že už nevěříme, že můžeme růst společně jako pár.

Po dlouhém přemýšlení a spoustě práce na našem vztahu jsme se rozhodli ukončit naše manželství, napsal pár na twitteru. Poprvé se setkali v 80. letech, kdy Melinda nastoupila do Billovy firmy Microsoft. Mají tři děti a společně vedou Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Tato organizace vynaložila miliardy na boj proti příčinám infekčních nemoci a podporu očkování dětí.

FORUM 24 (archiv)

Jak píše BBC.com, Gatesovi, spolu s investorem Warrenem Buffettem, stojí za iniciativou Giving Pledge, která vyzývá miliardáře, aby se zavázali věnovat většinu svého majetku na dobré účely.

Bill Gates je podle časopisu Forbes čtvrtým nejbohatším člověkem na světě a jeho majetek dosahuje hodnoty 124 miliard dolarů. Své peníze vydělal díky firmě Microsoft, kterou spoluzaložil v 70. letech 20. století a která je největší softwarovou společností na světě.

Oba manželé zveřejnili prohlášení, v němž oznámili svůj rozvod, na twitteru. Za posledních 27 let jsme vychovali tři úžasné děti a vybudovali nadaci, která pracuje po celém světě, aby umožnila všem lidem vést zdravý a produktivní život, stálo v něm.

Nadále sdílíme víru v toto poslání a budeme pokračovat ve společné práci v nadaci, ale už nevěříme, že můžeme společně růst jako pár v další fázi našeho života. Žádáme o prostor a soukromí pro naši rodinu, až se začneme orientovat v novém životě.

Melinda nastoupila do Microsoftu jako produktová manažerka v roce 1987 a v tom roce spolu oba seděli na obchodní večeři v New Yorku. Začali spolu chodit, ale jak řekl Bill v dokumentu Netflixu: Záleželo nám na sobě hodně a existovaly jen dvě možnosti: buď se rozejdeme, nebo se vezmeme. Vzali se v roce 1994 na havajském ostrově Lanai, přičemž si údajně najali všechny místní vrtulníky, aby nad nimi nelétali nechtění hosté.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

Bill Gates loni odstoupil z představenstva společnosti Microsoft, aby se mohl věnovat svým filantropickým aktivitám.

V rozhovoru pro časopis Rolling Stone Gates o své víře prohlásil: Myslím, že morální systémy náboženství jsou velmi důležité. Naše děti jsme vychovávali nábožensky, chodily do katolického kostela, do kterého chodí Melinda i já. Měl jsem velké štěstí, a proto dlužím, abych se pokusil snížit nerovnost ve světě. A to je svým způsobem náboženské přesvědčení. Chci říct, že je to přinejmenším morální přesvědčení.

V jednom rozhovoru z roku 2014 Gates řekl: Souhlasím s lidmi, jako je Richard Dawkins, že lidstvo cítilo potřebu mýtů o stvoření. Než jsme skutečně začali rozumět nemocem, počasí a podobným věcem, hledali jsme pro ně falešná vysvětlení. Nyní věda zaplnila část oblasti, ne celou, kterou dříve vyplňovalo náboženství. Ale tajemství a krása světa jsou ohromně úžasné a neexistuje vědecké vysvětlení, jak vznikly. Říci, že vznikl díky náhodným číslům, to se zdá být, víte, tak trochu bezcharakterní pohled.

Rabín Lionel Blue (F24)

Myslím, že má smysl věřit v Boha, ale jaké přesně rozhodnutí ve svém životě kvůli tomu uděláte jinak, to nevím.

Během pandemie covid-19 byl Gates v médiích považován za odborníka na tuto problematiku, přestože nebyl veřejným činitelem ani neměl žádné předchozí lékařské vzdělání. Jeho nadace nicméně v roce 2020 založila Terapeutický akcelerátor covid-19, který má urychlit vývoj a hodnocení nových léků pro léčbu pacientů s covid-19, a od února 2021 se Gates vyjádřil, že s Anthonym Faucim (imunolog, který působí jako ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) a hlavní lékařský poradce prezidenta) často hovoří a spolupracuje na záležitostech včetně vakcín a dalších lékařských inovací pro boj s pandemií.

Melinda Ann Gates (rozená French, narozena 1964) je americká filantropka a bývalá generální ředitelka společnosti Microsoft. V roce 2000 spolu s manželem Billem Gatesem založila Nadaci Billa a Melindy Gatesových, která je od roku 2015 největší soukromou charitativní organizací na světě. Jejím prostřednictvím vedla na počátku 21. století očkovací kampaň, která významně přispěla k vymýcení polioviru v Africe. Melinda Gates je časopisem Forbes trvale řazena mezi nejmocnější ženy světa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner