Bill Gates soudí, že se státy mohou za 6 až 10 týdnů z izolace dostat. Když teď budou přísné

Twitter

Bill Gates | FOTO: Twitter

Miliardář a filantrop Bill Gates již dlouho varoval, že by mohla přijít nějaká pandemie. Nazval nový koronavirus „patogenem století“. Ve středu zakladatel společnosti Microsoft řekl, že s účinnými bezpečnostními opatřeními by mohly státy ukončit přijatá omezení za pouhých šest týdnů.

Uživatel sítě Reddit se zeptal Gatese, jak dlouho bude koronavirová krize trvat.

„To se bude v jednotlivých zemích hodně lišit,“ napsal Gates. „Čína má nyní už jen velmi málo nových případů, protože jejich testování a ‚karanténa‘ byly velmi efektivní. Pokud nějaká země s testováním a ‚karanténou‘ odvede dobrou práci, mohla by během 6–10 týdnů zjistit jen velmi málo případů a měla by být schopna se opět otevřít.“

Ve čtvrtek Čína oznámila, že poprvé od propuknutí pandemie v prosinci neměla žádné nové domácí případy nákazy.

V některých zemích panují obavy, že by mohla nastat druhá vlna infekcí, jakmile budou mít lidé možnost opustit své domovy a cestovat.

Gates řekl, že Čína něco takového ale nezaznamenala. „Uzavřeli se a byli schopni snížit počet případů,“ napsal. „Testují tak rozsáhle, že okamžitě mají zpětnou vazbu, a zatím těch případů nebylo mnoho. Vyhnuli se rozšíření infekce.“

Jde ovšem o to, aby země byly schopné vynutit si účinná opatření k dodržování karantény a izolaci nákazy.

Wu-chan, čínské město, odkud pandemie vzešla, teď vystupuje z dvouměsíční uzávěry. Itálie je zcela uzavřená a Spojené království povzbuzuje lidi, aby zůstali doma, vyhnuli se zbytečnému cestování a společenskému kontaktu. V USA v San Franciscu nařídili lidem, aby si „našli útočiště“ až do 7. dubna, což znamená, že občané musí zůstat doma, kromě nezbytného pohybu, jako je nákup potravin.

Gates na Redditu uvedl, že testování na virus v USA „dosud nebylo zorganizováno“. Doufá, že to vláda během několika týdnů vyřeší a bude mít web, kde se lidé dozvědí více o možnostech testování doma a na testovacích místech. „Teď je všechno poněkud zmatené,“ dodává Gates.

(Zdroj: Businessinsider.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner