Povolte vakcínu, nebo odstupte, pohrozil Bílý dům šéfovi úřadu pro léčiva, ten vyhověl

Tisková služba Bílého domu

Šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Stephen Hahn | FOTO: Tisková služba Bílého domu

Bílý dům tlačil na americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby povolil používání vakcíny proti koronaviru. Ředitel kanceláře Bílého domu Mark Meadows vyzval šéfa FDA Stephena Hahna, aby podal rezignaci, pokud v pátek vakcínu neuvolní. Ten uposlechl a úřad vakcínu schválil. 

Nátlak, o němž informovaly deník Washington Post a agentura AP, podle všeho zapůsobil. Prvně zmíněný zdroj uvádí, že pohrůžka přiměla zmíněný úřad, aby schvalovací proceduru uspíšil a posunul uvolnění vakcíny z původně plánovaného sobotního termínu na pátek. „FDA a výrobce vakcíny Pfizer si pospíšili,“ napsal list. Předmětný úřad v pátek ráno prohlásil, že urychleně zapracuje na dokončení schválení vakcíny v nouzovém režimu. Mezi podpisy pod tímto příslibem je i ten Hahnův. Vakcína od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech je ve Spojených státech od pátečního večera schválená pro nouzové použití.

Ve čtvrtek doporučila vakcínu k použití v nouzovém režimu komise složená z vědců, lékařů a statistiků, kteří posuzovali, zda výhody očkovací látky od Pfizeru převažují nad riziky.

Deník Washington Post se v Bílém domě ptal na nátlak, který měl činit na lékový úřad, oslovený pracovník se k tomu ale odmítl vyjádřit. „Soukromé rozhovory nekomentujeme, ale šéf (prezident Donald Trump) si pravidelně žádá informace k nejnovějšímu vývoji ohledně vakcíny,“ pravil úředník.

Donald Trump schvalování vakcíny komentoval i na twitteru. „Přestaňte hrát hry a začněte zachraňovat životy!!!“ vyzval úřad FDA, jejž nazval „velkou, starou, pomalou želvou“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner