Biochemik: Indickou variantu musíme držet na uzdě. Jsme v ohrožení

Libor Grubhoffer (ČTK)

Libor Grubhoffer | FOTO: ČTK

Ředitel Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, biochemik Libor Grubhoffer, ve čtvrtek v pořadu K věci na CNN Prima News uvedl, že Česko je v ohrožení indickou mutací koronaviru. Může tak nastat podobný scénář jako ve Velké Británii, kde kvůli mutaci prodlužují lockdown a kde umírají i lidé, kteří mají druhou dávku očkování.

„Nechtěl bych zas tak moc malovat čerta na zeď. Rozhodně ale v ohrožení indickou variantou jsme. Máme výhodu, že u nás postupuje plošné očkování, přísun vakcín je velmi plynulý. Očkování zjednoduší situaci a napomůže tomu, že dopad přicházející indické varianty nemusí být nikterak závažný,“ uvedl biochemik.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že stejný problém, jako má Británie, budeme mít brzy i my. „Čeká nás to, co Británii, je to jen otázka času,“ zdůraznil. V České republice je momentálně evidováno 27 případů nákazy indickou mutací. Ve čtvrtek bylo na Děčínsku potvrzeno 12 vzorků. Všem pacientům z Děčínska s mutací delta se ale prý daří dobře a nikdo z nich nemusel být hospitalizován.

„Na našem území už indická varianta je, musíme ji držet na uzdě a z toho já mám právě obavu. Ministr nám vylíčil příští budoucnost poměrně jasně, zároveň by to ale ministerstvo zdravotnictví a naši vládu mělo vést k tomu, že budeme velmi důsledně monitorovat možný výskyt a šíření,“ upozornil Grubhoffer.

„To znamená testovat, zaměřit se na atypické průběhy onemocnění a sekvenovat koronavirové původce těchto případů,“ doplnil. Potřebné sekvenování podle něj již probíhá. „Nejsem si ale jist, že to má pevné vedení,“ uvažoval dál ředitel.

Počet pozitivních případů na našem území se díky očkování snížil, ale podle biochemika to nemusí znamenat výhru. „Ve své podstatě je to zrádné. Může to být utajovaným varem ve sklenici vody. Bylo by velmi špatné, kdyby nás to nachytalo na švestkách,“ sdělil biochemik.

Ve středu přibylo v ČR jen 137 případů. V pracovním dni se jedná o nejmenší číslo od 17. července. „Neměli bychom se nechat ukonejšit tím, že situace začala být opět bezproblémová, tak tomu skutečně není, měli bychom si to uvědomovat,“ doplnil.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (ČTK)

Do tématu společenské diskuze se dostává i možná spojitost s očkováním. Ve Velké Británii je drtivá část obyvatel naočkovaná vakcínou od společnosti AstraZeneca. Podle Grubhoffera ale není možné říct, že tato vakcína mutaci nepokrývá.

„Nemáme dostatečně přesná data o tom, abychom mohli posoudit, jak jsou jednotlivé vakcíny účinné, respektive jak jsou již příslušné varianty rezistentní vůči těmto vakcínám. Bylo by velmi laciné říct, že Velká Británie využívá naprosto většinově k očkování obyvatel jejich vakcínu AstraZeneca a že právě tato vakcína asi dostatečně mutaci nepokrývá,“ sdělil Grubhoffer.

Myšlenku ale zcela nevyvrátil. „Něco na tom ale může být. AstraZeneca má sama o sobě přeci jen po první dávce výrazně nižší účinnost, kterou pak dohání druhou dávkou po nějakých třech měsících. Přesto nelze vyloučit, že právě příčina vysokého výskytu a razantního šíření nové indické varianty ve Spojeném království může souviset s majoritní vakcinací touto vektorovou vakcínou,“ vysvětlil.

Je možné, že vakcíny na bázi mRNA, jako je Pfizer nebo Moderna, budou mít proti mutaci delta vyšší účinnost. Podle Grubhoffera pro to ale nemáme žádná exaktní data.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]