Biochemik Konvalinka: Odmítači očkování by mohli platit vyšší zdravotní pojištění

Biochemik a prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka (ČTK/Kamaryt Michal)

Biochemik a prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka | FOTO: ČTK/Kamaryt Michal

Nejen v Česku se stále najde velké množství lidí, kteří očkování proti covidu-19 odmítají. Biochemik Jan Konvalinka varuje, že mezi touto skupinou budou až desetitisíce vážně nemocných a až tisíce obětí. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus

Vážný problém podle Konvalinky nastane ve chvíli, kdy budou v České republice naočkováni všichni, kdo chtějí a mohou. „Nastane otázka: co dělat s tím zbytkem? Zatím je to asi třicet procent lidí. A pokud rozvolníme, v tomto případě to takřka s jistotou povede k tomu, že budeme mít tisíce a možná desetitisíce vážně nemocných a možná až tisíce obětí. Nechci strašit, ale matematika je neúprosná a zkušenost už máme,“ vysvětluje biochemik, který je také prorektorem Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum.

Ilustrační foto (pixabay.com)

„A teď je tady otázka. Etická, možná zčásti právní, určitě morální: jestli kvůli lidem, kteří se vědomě a svobodně rozhodli, že se nenechají naočkovat, celou zemi zastavíme, protože se nám budou plnit nemocnice a budou umírat lidé,“ pokračuje Konvalinka s tím, že lékaři musí podle něj poskytovat péči hlupákům, ignorantům i lidem, kteří jsou nezodpovědní. „Otázkou je, jestli to máme my ostatní platit,“ ptá se.

„A další otázkou je, jestli se my ostatní máme omezovat kvůli tomu, že skupina lidí odmítá očkování. Jednou z myšlenek je, aby platili větší zdravotní pojištění. Protože bezpochyby jejich rozhodnutí povede k větším výdajům na lékařskou péči,“ prohlásil Konvalinka ve vysílání Českého rozhlasu.

Biochemik zároveň upozornil na problém v organizaci očkování. Nejdůležitější nyní podle něj je naočkování posledních několika set tisíc lidí ve věkové kategorii nad 60 let. „Donedávna jsem si myslel, že je to jen tím, že se nechtějí nechat očkovat, nebo nejsou fyzicky schopní na očkování dojít. Ale zdá se, že to tak není. Mám stále více zpráv od lidí, kterým se nepodařilo se zaregistrovat, nebo se zaregistrovali a čekají, až je naočkuje jejich praktický lékař. A stále tu možnost nemají. To považuju za strašně nebezpečné,“ varuje Konvalinka.

Velmi dlouho trvá i očkování mladých lidí. Podle Kovalinky jsou čekací lhůty nepochopitelně dlouhé. „V situaci, kdy zase jinde slyším od očkovacích center, že mají přebytek vakcín. Toto je hrozně špatně a svědčí to o chybě v organizaci,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]