Birke nakročil do vlády přesně před rokem. Přečtěte si, jak děkoval krásnému čínskému lidu

Jan Birke (ČTK)

Jan Birke | FOTO: ČTK

Možná se to nezdá, ale do vlády Andreje Babiše a Miloše Zemana Jan Birke nakročil přesně před rokem. Tehdy získal u dočasného obyvatele Pražského hradu mnoho kladných puntíků v notýsku. Napsal totiž do Číny tak podlézavý dopis, že by ho nedokázali sepsat ani Ovčáček s Tvrdíkem a Nejedlým dohromady. Birke píše například o krásném čínském lidu.

Starosta Náchoda Jan Birke loni v květnu děkoval dámě jménem Hou Hong, tajemnici městského výboru komunistické strany ve městě Kchaj-Feng. Náchod si totiž objednal čínské roušky a část dostal zdarma. Tím si Číňané vysloužili velkou pochvalu.

Text dopisu uvádíme níže. Birkemu je Číná blízká dlouhodobě. Už na začátku 90. let byl zaměstnaný v americko-čínské společnosti, jež působila v oblasti dodávek strategických surovin do Číny. Profilem tak naprosto odpovídá rusko-čínskému vedení Pražského hradu. Z Birkeho jednoduše Zeman musí mít neskutečnou radost.

Radka Maxová (Evropská unie)

Vážená paní tajemnice, z postu starosty města Náchoda, všech Náchoďáků, ale hlavně všech těch, kteří se v dnešní vyhrocené době nevzdávají, Vám z celého srdce děkuji za štědrý dar poskytnutý Vámi, Vaším krásným městem a lidem. Roušky jsou pro nás pro všechny v dnešní době řečeno slovy českého klasika „nad zlato“, a tak jsem opravdu velmi šťastný, že jsme díky Vám jimi mohli zásobit všechny náchodské zdravotníky, dobrovolné hasiče, příslušníky IZS, zaměstnance pošt, prodavače, ale i občany.

Dar jsem nepřebíral sám, nýbrž se svými nejbližšími spolupracovníky, a jen těžko se mi hledají správná slova pro pocity, které se v nás všech odehrávaly, když jsme si na krabicích plných zdravotnických roušek přečetli Váš vzkaz psaný krásnou češtinou, vzkaz, který k nám došel z takové dálky. „Neexistuje nic na této zemi, co by mohlo být více oceněno, než opravdové přátelství.“ Po těchto slovech není třeba ničeho dodávat, tato slova, a hlavně Váš čin, hovoří za vše.

Vážím si pomoci, daru, který se nám od Vás dostal, neboť jak praví jedno staré české přísloví, „Kdo rychle dává, dvakrát dává“, a jsem moc rád, že se dar dostal do těch správných a potřebných rukou.

S úctou

Jan Birke, starosta

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]