BIS: V případě Dukovan platí stanovisko bezpečnostní skupiny

Jaderná elektrárna Dukovany (ČTK)

Jaderná elektrárna Dukovany | FOTO: ČTK

V případě plánované dostavby Jaderné elektrárny Dukovany platí stanovisko bezpečnostní skupiny, sdělil dnes ČTK mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha. Předpokládáme, že skupina připraví i vyhodnotí bezpečnostní dotazníky, které vyplní zájemci o dostavbu elektrárny, dodal. Po dnešní debatě sněmovny se bude dalšími kroky ohledně dostavby v pondělí zabývat Bezpečnostní rada státu (BRS) i vláda.

„Stále platí stanovisko bezpečnostní skupiny, ve které jsou zastoupeny všechny tři zpravodajské služby a další instituce. Předpokládáme, že to bude ona, která připraví a také bude vyhodnocovat tzv. bezpečnostní dotazníky vypracované zájemci o dostavbu,“ sdělil ČTK mluvčí kontrarozvědky Šticha.

Server iROZHLAS.cz loni uvedl, že podle českých tajných služeb a ministerstev vnitra a zahraničí zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu nového bloku dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vládě podle serveru doporučovaly, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Sedmnáctistránkový dokument, který rozhlas získal, nezmiňuje konkrétní firmy či země jako rizikové, odkazuje ale na květnové usnesení vlády. Podle dřívějších informací Deníku N jsou v tajném dokumentu označeny za možné strategické riziko firmy z Ruska a Číny.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes ve sněmovně řekl, že na dotazníku pracují bezpečnostní složky, zmocněnec pro jadernou energetiku, ministerstvo průmyslu či ČEZ. „Poté, co bude odsouhlasen, odešle se všem potenciálním uchazečům. Máme na to řádově šest měsíců. Do 30. listopadu se očekává, že definitivně potenciální uchazeči projeví, či neprojeví zájem,“ uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]