Biskup Václav Malý hájí veřejnoprávní média

Eric Drooker

Pražský pomocný biskup Václav Malý se ve středu ozval na svém facebooku a postavil se na obranu veřejnoprávních médií.

Václav Malý napsal: „Sílí útoky a zpochybňuje se existence nestranných veřejnoprávních médií. Bez nich by bylo ohroženo dobré fungování demokracie. Pokud mediální trh ovládnou jen soukromá média, hrozí změť zpráv a pořadů upřednostňujících zájmy jednotlivců či dílčích skupin veřejnosti. Odolnost vůči informační manipulaci a podpora všech, kdo se snaží nezaujatě a věcně hledat a šířit pravdu, je výzvou přítomného času.
Václav Malý, biskup“

Václav Malý má ke svobodě projevu vztah po celou svou životní a duchovní dráhu. Na kněze byl vysvěcen v roce 1976. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a o rok později spolu s dalšími 17 lidmi zakládal Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Proto na něj také dolehla komunistická perzekuce. V lednu 1979 byl zbaven státního souhlasu k výkonu duchovní činnosti, který byl tehdy povinný, aby režim mohl církev kontrolovat. Byl potom bez soudu sedm měsíců vězněn a až do roku 1989 mohl pracovat jen jako topič. Od 13. ledna 1981 do 7. ledna 1982 byl mluvčím Charty 77. Po celou dobu se podílel na neveřejných církevních aktivitách. Širší veřejnosti se stal známým moderováním velkých shromáždění na Letné v listopadu 1989.

V poslední době jsou veřejnoprávní média zpochybňována různými politiky a politickými extremisty, kteří se je pokouší dostat pod tlak jak ve Sněmovně (například protahováním schvalování výročních zpráv České televize), tak umísťováním různých nepřátelsky naladěných osob do mediálních rad. V době oligarchizace soukromých médií se prostor pro svobodné šíření informací a názorů stále zužuje. Proto je dobře, že se Václav Malý jako známý činitel církve a přirozená morální autorita médií veřejné služby zastal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner