Biskup Václav Malý vyzval k objasnění hrátek Zemanova okolí s čínskými představiteli

Eric Drooker

Někteří církevní představitelé se k politickým záležitostem nevyjadřují vůbec, nebo naopak projevují dost zvláštní sympatie. Jedním z těch, kdo si dokáží udržet pozitivní, a přitom kritický přístup k současnému dění na politické scéně, je pomocný pražský biskup Václav Malý.

Václav Malý na svém facebooku 26. dubna napsal: „Je nejvyšší čas, aby byly objasněny neprůhledné hrátky nejbližšího okolí prezidenta Zemana s čínskými představiteli, kteří bez uzardění používají lež a mlžení jako součást svého politického stylu. Václav malý, biskup“

Facebook

Je dobře, že něco takového zaznělo. Promluvit by v této věci měl především pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Ten přece na Hradě s prezidentem Zemanem a jeho spolupracovníky sousedí. Je ale zřejmě, že na rozdíl od svého předchůdce kardinála Miloslava Vlka se Dukovi do něčeho takového nechce. Dukova loajalita šla až tak daleko, že v červnu 2017 dorazil s dárečkem i na oslavu 50. narozenin hradního kancléře bez prověrky Vratislava Mynáře, jež se konala v Jižních zahradách Pražského hradu, které kvůli ní byly celý den uzavřeny. Duka podpořil probošta Petra Piťhu, který pronesl apokalyptické lživé kázání proti Istanbulské úmluvě, a tentýž Piťha podpořil článkem v novinách Zemanovo druhé zvolení prezidentem. Současně kardinál Duka potrestal napomenutím Tomáše Halíka, který je k Zemanovi kritický. V katedrále při Dukou vedených obřadech četl čtení z bible prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, veřejně známý jako nenávistný a poněkud omezený fanatik. Je to zvláštní kolorit.

Eric Drooker

Jakou vyšší diplomacii se tady Duka domnívá provádět, není jasné. Současné osazenstvo Hradu je seskupením obskurních figur, které mají divnou minulost, divné kontakty a motají se kolem divných kšeftů. Chovají se jako pobočka čínského a ruského režimu a Duka k tomu mlčí. Jsou sprostí a arogantní a lžou. Duka nic. Duka je loajální. Duka se pustí ostře jen do těch, co jsou slabší, vymýšlí si nepřátelské neomarxistické síly a současně lituje extremisty z tzv. Slušných lidí, že by měli být potrestání za narušení divadelního představení v Brně.

Co se myslí těmi „hrátkami“ Zemanova okolí s čínskými představiteli, je celkem jasné. V celé té sérii jsou posledními událostmi podivná cesta pánů Mynáře, Nejedlého a Tvrdíka do Číny, o které předem nevěděla vláda. Pak je tu aféra s výhružným dopisem z čínské ambasády předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Na dopise bylo razítko podatelny Hradu a Kubera ho tam zřejmě od někoho dostal. Dopis se našel po jeho smrti, která přišla týden potom, v jeho pozůstalosti. Je vážné podezření, že napsání dopisu inicioval kancléř Mynář, který ovšem všechno popírá. Jak ale něco věřit Mynářovi, který je ve funkci bez bezpečnostní prověrky, kterou nedostal? Do toho všeho Zeman neustále děkuje Číně za její „pomoc“. Ta spočívá v tom, že nám prodali zdravotnický materiál, který předtím Čína po celé Evropě vykoupila. To když v Pekingu zjistili, že bude zle, ale před světem to ještě tajili.

Hrad je nyní mimořádně nechutné hnízdo a je dobře, že se bývalý disident biskup Malý ozval. Bývalý disident Duka tak neučinil. Časy se mění a lidé s nimi.