Biskupové se neztotožňují s názory Hany Lipovské na Evropskou unii

Jiří Ovčáček, Hana Lipovská, Jana Bobošíková (Twitter)

Jiří Ovčáček, Hana Lipovská, Jana Bobošíková | FOTO: Twitter

Česká biskupská konference dala najevo, že nesdílí názory Hany Lipovské na Evropskou unii, které veřejně vyjádřila. Předtím už se pokusil jistý rozruch mírnit kardinál Dominik Duka. Pro Lipovskou a okruh podobně smýšlejících lidí to bude jistě poněkud nemilá sprcha.

Prohlášení bylo zveřejněno na stránkách Cirkev.cz a zní:

()

„Česká biskupská konference (ČBK) se neztotožňuje s vyjádřením Ing. Hany Lipovské, Ph.D. v rozhovoru, jak ho zveřejnil Týdeník HROT, ohledně postojů k Evropské unii. Jedná se o osobní názory paní Lipovské a práci redaktorů, ne o postoj České biskupské konference. Paní Lipovská byla nominována do Rady České televize, tedy jakákoliv vyjádření o jiných tématech jsou pouze osobního charakteru. ČBK nemůže komentovat soukromé názory všech věřících. ČBK považuje evropskou spolupráci za velmi důležitou. I když existuje řada skutečností, které vidíme kriticky, jsme toho názoru, že o budoucnosti EU a její potřebné reformě je třeba vést solidní debatu a katolická církev má k této debatě co říci. Mons. Jan Graubner, předseda ČBK.“

Lipovská v rozhovoru například přirovnala vstup do Evropské unie k ruské invazi v roce 1968: „Ano, nevjely tanky, ale vjela ideologie. Když lidé vidí tank, okamžitě si uvědomí, že je něco špatně. Když mají proti sobě neviditelnou ideologii, trvá déle, než jim dojde, čemu čelí. V každém případě ale Unie, ve které vězíme, není stejná Unie, do které jsme vstupovali. Abychom mohli s chutí a radostí slavit, musí z podzimních voleb příští rok vzejít vláda, která nechá občany rozhodnout o dalším směřování republiky v rámci Evropy v referendu… Když se podíváte, na jakých idejích EU vznikla, je to marxismus. Otcové zakladatelé nikdy nebyli pro volný trh, a co je horší, nevidím u nich ani pochopení pro ‚dělníka‘. Ti lidé ve svém elitářství pohrdali člověkem. Neuvědomovali si to a žili v tom, že pracují pro lidi. Tito idealisté, kteří byli silně ovlivnění Marxovým učením, vytvořili podhoubí pro nadnárodní firmy… Jsem pro referendum o czexitu a hlasovala bych v něm pro vystoupení České republiky z EU.“

S těmi marxisty to Lipovská skutečně poněkud přehnala a záhy jí dost lidí připomnělo, že u zrodu evropské integrace se to přímo hemžilo katolíky a u jednoho z nich, Roberta Schumana, dokonce běží proces blahořečení. Pak tedy muselo přijít vybrušování a kardinál Duka začal mluvit o tom, že se evropská integrace ale odchýlila od židovsko-křesťanských hodnot. Od čeho se odchýlila, když těmi hodnotami je od začátku udržení míru a spolupráce, není jasné. Kardinálovi vadí, že ty židovsko-křesťanské kořeny nejsou napsány v Lisabonské smlouvě, a vidí v tom „posun“ směrem pryč od uvedených hodnot. Jenže ty „kořeny“ tam nebyly písemně zachyceny ani předtím.

Můžeme se mýlit, ale je dost pravděpodobné, že pro některé biskupy už je vyjadřování a počínání Hany Lipovské poněkud trapné. Přece jen je něco jiného deklarovat se jako konzervativní katolík, a pak se dávat dohromady s osobami, jako je Jana Bobošíková, Jiří Ovčáček a podobně. Možná to pro některé bylo na okraji zájmu a předpokládali, že se Lipovská do Rady ČT stejně nedostane. To ovšem podcenili politické síly, které nejspíš kardinálu Dukovi tuto kandidátku podsunuly a pak ji prosadily na určené místo. Ta teď řádí jako slůňátko v porcelánu a to řinčení je dost obtěžující.

Podoba katolictví představovaná ne moc bystrými fundamentalisty spojenými s hodně nahnědlými politickými aktivisty je ubohá a ostudná. Biskupové tak aspoň vyslali signál, že ústa Hany Lipovské jsou její ústa a ne jejich. Dominik Duka si ale stejně nejspíš nepřipouští, že něco udělal špatně. Sdílí s těmito kruhy odpor k otevřené společnosti i k veřejnoprávním médiím, líbí se mu přítomnost v salonech. Snad si myslí, že je jeden z posledních bojovníků, co hájí hradby Západu, než je zvenčí prolomí musulmani za pomoci páté kolony neomarxistů zevnitř. Kolona ruských agentů a fašistoidních sil mu tak moc nevadí. Ti mu přece podkuřují.

Přišlo tedy jedno výchovné pokárání, což je velmi dobře, ale rozložení sil zůstává stejné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]