Bití, střílení, znásilňování. Armáda ukrajinské zajatce mučí, přiznal ruský nadporučík

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Bývalý nadporučík ruské armády Konstantin Jefremov, který se účastnil ruské agrese vůči Ukrajině, po útěku z Ruska řekl zahraničním médiím o mučení vojenských i civilních Ukrajinců, kterého byl svědkem.

V rozhovoru, který vedl Jefremov na stanici BBC, řekl, že on osobně nikoho nezabil a že se snažil s několika kolegy pomáhat ukrajinským zajatcům, s nimiž bylo zacházeno špatně. Sloužil jako sapér v Čečensku, odkud byl v únoru 2022 odeslán na Ukrajinu, konkrétně do Melitopolu.

Mobilizovaní ruští vojáci. (Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Na základě osobních zkušeností se údajně odmítl vrátit na Ukrajinu, a byl proto propuštěn z armády a obviněn z „hrubého disciplinárního provinění“. Rozhodl se tedy raději z Ruska utéci. Podle posledních zpráv má namířeno do USA nebo do Kanady.

Agentura Novosti tvrdí, že Jefremov je voják s nejvyšší hodností, který veřejně promluvil o zločinech, jichž se ruská okupační armáda na Ukrajině dopouští.

V Melitopolu sloužil v jednotce chránící ruské dělostřelectvo. Po svém útěku do zahraničí popsal, jaké poměry tam panovaly. „Vojáci i důstojníci rozkradli všechno, co mohli. Kbelíky, sekery, kola, to všechno nacpali do svých náklaďáků,“ popsal řádění kolegů. Následně se dostal s jednotkou do města Bilmak severovýchodně od Melitopolu, kde byl svědkem špatného zacházení s ukrajinskými zajatci z řad armády i civilistů. Civilisté, které Jefremov viděl, měli zavázané oči a ruce spoutané tak pevně, že „jim už zmodraly prsty“.

Podle Jefremova vyslýchající důstojník zjistil, že zajatý voják je odstřelovač. Následně jej bil tak, až mu vyrazil několik zubů, vyhrožoval mu, že jej znásilní násadou od koštěte, a nakonec mu těsně u hlavy začal střílet z pistole. Tentýž muž měl přikázat, aby zajatci dostávali pouze vodu a sušenky, a v noci je nechával spát na holé zemi.

Jefremov také přiznal, že byl svědkem vytvoření provizorní věznice ze školy v Bilmaku a že v této věznici byli zadržováni zajatí příslušníci 36. brigády ozbrojených sil Ukrajiny, kteří zde byli svými vězniteli ponižováni, biti a mučeni.

„Před mýma očima zástupce velitele 42. motostřelecké divize pro vojensko-politickou práci plukovník Vitalij Šapaga v opilosti prostřelil ruku a nohu zajatého příslušníka 36. brigády námořní pěchoty. Vyslýchal také civilisty, kteří byli podezřelí ze spoluúčasti na ozbrojených silách Ukrajiny,“ přiznal Jefremov, který tvrdí, že o všech zločinech věděl i náčelník štábu divize plukovník Alexandr Sajenko i velitel divize.

„Díky bohu, že jsem nikomu neublížil a nikoho jsem nezabil. Díky bohu, že jsem nebyl zabit. Nemám morální právo žádat Ukrajince o odpuštění. Nemohu očekávat, že mi odpustí,“ zakončil rozhovor Jefremov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články