Bizár v ruské státní televizi. Kvůli soše Koněva si vymyslela pražského zastupitele

Pomoc ve vytváření dezinformací o Česku poskytl Kremlu člen Trikolóry Miroslav Křížek, když se vydával za zastupitele Prahy 5.  (screenshot Rusko 24 via Roman Máca)

Pomoc ve vytváření dezinformací o Česku poskytl Kremlu člen Trikolóry Miroslav Křížek, když se vydával za zastupitele Prahy 5. | FOTO: screenshot Rusko 24 via Roman Máca

Ruská státní televize se v propagandě Kremlu, kterou vytváří kolem odklizeného normalizačního pomníku maršála Koněva v Praze, čím dál víc zabydluje v žánru fikce. Do svého vysílání totiž povolala neexistujícího pražského zastupitele.

Kromě smyšleného regionálního politika pak kanál Rusko 24 fabuloval i s pomocí dalšího muže, jehož pro změnu vydával za novináře. Do uvedených rolí se v obou případech pasovali čeští občané. Zatímco prvního zahrál jeden z členů „vlasteneckého“ hnutí Trikolóra Václava Klause juniora, postavu druhého ztvárnil dezinformátor české mutace ruské platformy Sputnik. Na případ upozornil analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost.

printscreen Rusko24, via FB Roman Máca

Dezinformátor české mutace ruské státní dezinformační platformy Sputnik Vladimír Franta

 

Ruská státní média o dění v Česku fabulují běžně a dokonce si k tomu účelu vytvářejí své vlastní „české komunální politiky“. V minulosti tak už z okamurovce Roberta Vašíčka udělali starostu Prahy 11. Tentokrát zase Miroslava Křížka z politického projektu Václava Klause mladšího vydávali za zastupitele Prahy 5. V propagandistickém příspěvku státní televize nepřátelské velmoci vystoupil také český zaměstnanec ruského státního Sputniku Vladimír Franta. Toho Rusové vydávali za novináře.

Posledně jmenovaný se pustil do účelové spekulace, jíž se pokoušel nařknout starostu městské části Praha 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) ze zištného jednání na popud cizí mocnosti. „Ach ten paradox, když Ruskem placení Češi někoho obviňují, že mohl jednat na objednávku ze zahraničí,“ posteskl si Máca.

Popsaný dezinformační výstup je součástí zastrašovací kampaně vůči českým politikům, v jejímž důsledku mají hned tři pražští komunální politici přidělenu policejní ochranu. Vznikla také petice na podporu starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, kterou už podepsaly tisíce lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com