Bizarní legendy z dob SSSR: Jedovaté západní žvýkačky, brýle svlékající lidi, americký brouk

Tak skončí ten, kdo se nechá obloudit západní propagandou. Sovětský plakát. (repro: back-in-ussr.com)

Tak skončí ten, kdo se nechá obloudit západní propagandou. Sovětský plakát. | FOTO: repro: back-in-ussr.com

Otrávené žvýkačky, čínské koberce se strašidelnými obrázky, které se objevují ve tmě, a smrtící brouci z Colorada. V Sovětském svazu kolovalo mnoho strašidelných historek, které vypovídaly více o obavách vedení komunistické strany než o obyvatelích SSSR. Při pohledu na to, čemu jsou lidé schopni věřit dnes, se ale zase mnoho nezměnilo.

Ruský web Russia Beyond sebral na ukázku pět bizarních legend, které se v dobách budování lepší společnosti zítřka vyprávěly. Co bylo příčinou bujení toho, čemu bychom dnes říkali fámy nebo fake news?  Sovětská propaganda často hledala nepřátele všude a viděla skryté významy i tam, kde žádné nebyly (jako tomu bylo například u obrázku plamene na krabičce od sirek, v němž někteří lidé viděli profil Leona Trockého, „nepřítele lidu“).

FORUM 24 (archiv)

Četné falešné a děsivé „městské legendy“ často umožňovaly lidem „vysvětlit“ cokoli, co jim připadalo nepochopitelné nebo neznámé, zejména pokud to pocházelo ze zahraničí.

„Pověsti, městské legendy, včetně děsivých příběhů, vznikají a šíří se, protože je lidé potřebují,“ říkají folkloristky a sběratelky městských legend Alexandra Archipová a Anna Kirzjuková ve své knize Nebezpečné sovětské věci. Městské legendy a obavy v SSSR (2020). Autorky poznamenávají, že tyto legendy byly užitečné pro únik z neutěšené sovětské reality.

Tady je pět nejděsivějších a nejrozšířenějších:

Legenda 1: Mao Ce-tung vstal z mrtvých

Brzy poté, co byl odhalen a odsouzen kult Stalinovy osobnosti, začaly se vztahy mezi SSSR a Čínou zhoršovat. Čína zahájila protisovětskou propagandu a na hranicích mezi oběma zeměmi docházelo k častým ozbrojeným střetům. Sovětští občané se obávali čínské vojenské invaze a také sabotáží uvnitř země ze strany Maových stoupenců. Měli vymyté mozky a věřili v „čínskou hrozbu“, což se odrazilo v jedné „městské legendě“, která kolovala koncem 60. let.

Zněla takhle: Sovětská žena si koupila čínský koberec a pověsila ho na zeď. V noci její syn, který spal vedle, uslyšel strašlivý křik a zavolal policii. Našli ženu mrtvou a s vyděšeným výrazem ve tváři. Mazaný policista ale zhasl světlo a všichni viděli, jak na novém koberci ve tmě září strašlivý obraz: Mao Ce-tung ležící v rakvi s rukama založenýma na hrudi a svítí zeleně. Podle tehdy populární verze se dal bizarní jev vysvětlit takto: Aby vzdali hold svému vůdci, vyvezli Číňané do SSSR vyšívané koberce s Maovým obrazem vyvedeným ve fosforeskujících vláknech, aby lidé umírali strachy.

Legenda 2: Američané a jejich biologické zbraně

Po druhé světové válce bylo sovětské zemědělství ohroženo „broukem z Colorada“, který zničil úrodu brambor. Podle sovětského ministra zemědělství byla invaze brouků způsobena americkou sabotáží. Tento městský mýtus se rychle šířil a byl otištěn v mnoha sovětských novinách i v zemích východního bloku. Hladoví brouci byli  spatřeni na rostoucím počtu míst, zatímco tisíce školáků byly posílány na pole, aby je děti ručně sbíraly a dokonce hledaly na polích ampule s jedem. Mimochodem, v 70. letech se objevila další verze tohoto mýtu, která tvrdila, že Američané rozházeli klíšťata v ampulích podél kolejí Bajkal-Amurské magistrály, jejíž stavba byla tehdy téměř dokončena.

Legenda 3: Špionážní přístroje, které ukazují lidi nahé

Přestože se filmy s Jamesem Bondem v SSSR nepromítaly, k sovětskému lidu se dostaly zvěsti o neuvěřitelných špionážních přístrojích. Legendy o zázracích západní techniky „schopné všeho“ byly děsivé. Mnohé z nich byly z nějakého důvodu spojeny s virtuálním striptýzem. Například existoval městský mýtus o speciálních japonských brýlích, kterými bylo možné vidět lidi nahé.

Vyprávěly se také legendy o cizincích, kteří na speciálním červeném filmu fotografovali sovětské ženy v plavkách na plážích. Když film vznikl, plavky zmizely a zlí cizinci tiskli obscénní nahé fotky sovětských žen a tuto „pornografii“ distribuovali ve své vlasti, aby pošpinili důstojnost SSSR.

Legenda 4: Otrávená žvýkačka a bonbóny

Cizince za železnou oponu pouštěli jen zřídka, takže když se koncem 50. let začaly v SSSR pořádat mezinárodní mládežnické slavnosti, sovětský lid vyděsila „invaze“ hostů ze zahraničí. Tento strach se nevyhnutelně odrazil v nových městských legendách, z nichž mnohé obsahovaly „nebezpečný dar“. Lidé věřili, že cizinci dávají dětem otrávené sladkosti (tato legenda se zrodila poté, co Švéd dal dítěti hořkou lékořicovou sladkost), plnicí pera a hračky s bombami nebo s jedem nainstalovanými uvnitř.

Jedním z předmětů zahalených mystikou zvláštního děsu byla žvýkačka, o které snily všechny sovětské děti navzdory „nebezpečí“. Podle městských mýtů cizinci údajně nacpali žvýkačky otrávenými mikrojehlami a drceným sklem. Také se všeobecně věřilo, že když spolknete žvýkačku, vaše ústa budou pokryta plísní.

Dary žvýkaček a bonbónů byly navíc kapitalisty vnímány jako projev nadřazenosti. Povídalo se, že si cizinci fotili, jak dávají sovětským dětem dobroty, a pak, když fotky ukázali doma, říkali, že sovětské děti žebrají na ulicích.

Legenda 5: Nebezpeční židovští lékaři

Počátkem 50. let byl v SSSR zahájen trestní proces proti lékařům, kteří údajně plánovali otrávit Josifa Stalina a stranickou elitu. Proslulé „Spiknutí lékařů“ doprovázely zvěsti o židovském spiknutí a vyděsily v SSSR mnoho lidí.

Tažení zanechalo v mysli lidí následky. Jedna legenda tvrdila, že zákeřní židovští lékaři byli zatčeni, a když je chytili, přiznali, že tisíce dalších pokračují v jejich díle. Jiní tvrdili, že při očkování ve školách lékaři působí dětem rakovinu a tuberkulózu, nebo že lékaři distribuují pilulky nacpané kousky olova nebo drátu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]