Bizarní příznaky covidu-19 přibývají. Patří mezi ně třeba i gangréna či vředy

Ilustrační foto (Pixabay/enriquelopezgarre)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/enriquelopezgarre

Odborníci stále objevují nové a nové příznaky, kterými se projevuje nový koronavirus. Zdaleka to už nejsou jen horečky, kašel či ztráta chuti a čichu. Jak informuje deník New York Post, na seznam přibyly i bizarní příznaky, které se objevují pouze sporadicky, přesto však s covidem souvisejí.

Poslední překvapivý znak nákazy koronavirem hlásí z Itálie. Tam šestaosmdesátileté ženě zčernaly prsty gangrénou, jelikož covid-19 způsobil velkou srážlivost krve, a ta neměla možnost se dostat do končetin. Kvůli tomu byli lékaři nuceni amputovat ženě tři prsty.

Gangrénu diagnostikovali doktoři v souvislosti s covidem již v dubnu loňského roku. Jako závažný projev onemocnění se objevila ve zprávě publikované v Evropském věstníku vaskulární a endovaskulární chirurgie.

Podle odborníků, kteří zprvu nemohli přijít na to, proč se takový příznak objevil, se jedná o přehnanou reakci organismu na covid-19. Takzvaná cytokinová bouře, o níž v souvislosti s koronavirem hovoří i vědci z 1. lékařské fakulty a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, způsobuje útok organismu jak na nemocné, tak na zdravé tkáně.

Nových příznaků se ovšem po celém světě objevuje stále víc. K horečce, únavě, nevolnostem, ztrátě čichu a chuti a dalším se přidávají i jiné, méně časté. Na mnoho z nich upozornil profesor genetické epidemiologie Tim Spector, výzkumník z King’s College London, který hovoří o tom, že jeden z pěti pacientů trpí méně častými příznaky. Mezi ně patří například vyrážky, vředy v ústech či takzvaný covidový jazyk.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články