Blaško: generál, který se nechal oklamat dvakrát

Facebook H. Blaška

Hynek Blaško. | FOTO: Facebook H. Blaška

Českou republiku teď bude v Evropském parlamentu zastupovat jedna zvláště bizarní postava. Za SPD Tomia Okamury se tam dostal generálmajor Hynek Blaško. Ten v roce 2012 odešel do zálohy, ale bojovat nepřestal. Stal se hvězdou sociálních sítí, tedy proruských dezinformačních webů, a velmi se činí. Má k tomu ostatně zřejmě i silné ekonomické důvody, jak uvidíme. Nesmíme ani zapomenout na to, že na něj mohly mít vliv i dvě osobní tragédie, které ho potkaly. Jeho devítiletého syna zavraždil v roce 2009 pedofil a jeho partnerka si vzala život. Je to osobní tragédie, kterou máme mít na paměti, ale měli by ji mít na paměti i ti, kdo někoho využívají pro své politické cíle.

Blaško byl před odchodem z armády velitelem Společných sil AČR, pod které do roku 2013 patřily pozemní i vzdušné síly. Když si tohle uvědomíme, můžeme se jen divit, kdo takovou funkci mohl v armádě, která je součástí NATO, zastávat.

Blaško je především názornou ukázkou naprosté oddanosti ruské propagandě, kterou dokáže šířit bez ohledu na jakákoli fakta. Kdyby v Kremlu vyhlásili, že Země je placatá, generál Blaško by to nejspíš opakoval a opačné názory by označil za spiknutí NATO.

Doložitelné je to třeba na tom, co vykládal na Parlamentních listech a pak šířil na svém Facebooku. (Je to jedna z jeho aktivit, kterou mapoval například server Manipulatori.cz.)

Tak například 29. května 2018 na FB píše: „Uvítal bych konečně, kdyby některý z těch křiklounů přinesl pádné argumenty a důkazy, že je Rusko skutečným nebezpečím. Jinak je to mlácení prázdné slámy. Domnívám se, že se tím křikem mají zakrýt skutečné problémy, se kterými se „západní“ společnost potýká a které si nechce připustit. Kauza Skripal je jedna velká blamáž a opět bez důkazů se cosi tvrdí, aniž se cokoli jasně a bez jakékoli pochyby dokázalo. Nevyšel novičok, vytáhlo se tedy nešťastné dopravní letadlo, které Rus údajně sestřelil nad Ukrajinou.“

Pan generál „by uvítal“. Mohl vítat už dávno, kdyby se nesytil jednou lží ruské propagandy za druhou. Kauza Skripal je blamáž jen a pouze pro Kreml, kterému nevyšla komedie s turisty, co bloumají kolem katedrály, kterou nějak nemohou najít, a shodou okolností místo chrámu okukují Skripalův dům. Pak se ještě ukázalo, že oni dva pánové se jmenují jinak a krom toho se povedlo odhalit i třetího.

Tím třetím, který se v roce 2018 v jihoanglickém Salisbury podílel na pokusu otrávit bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii Skripalovou novičokem, byl podle investigativní skupiny Bellingcat jistý Denis Vjačeslavovič Sergejev. Stejně jako jeho druzi Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga je příslušník ruské vojenské rozvědky GRU. Pod krycím jménem Sergej Fedotov navštívil Sergejev na přelomu ledna a února 2014 také Prahu.

Rusko i Blaško mají smůlu. Ve světě, který je prolezlý bezpečnostními kamerami, se nedá podvratná činnost dělat tak krásně jako za Stalinových a Brežněvových časů. Můžete pak samozřejmě tvrdit, že je to všechno podvod a montáž a podobně, ale pak už záleží na tom, nakolik někdo ví, co je kumulace faktů a jak souvisí s pravděpodobností.

To samé se týká sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou. I tady mají lháři a konspirátoři smůlu. Pachatelé po sobě zanechali příliš mnoho stop. To, že separatisté jásají nad troskami letadla, ve kterém zahynulo mnoho nevinných lidí, už to jen dokresluje. Vyšetřování zjistilo, že letadlo bylo sestřeleno ruským raketovým systémem BUK a podle satelitních záznamů je zjevné, že ten vyjel z ruské základny a patřil pod brigádu protivzdušné obrany v Kursku.

O vojenských věcech by měl Blaško něco vědět, když je ten generál. Ale třeba chceme příliš mnoho.

Jinak se na Parlamentních listech vyslovuje ke kdečemu.

K ústupu od jaderné energetiky na Západě: „S důsledky toho rozhodnutí se budou prát oni, ale v konečném důsledku to odskáčeme my. My jsme tady jako otroci. Zase si na nás budou mastit kapsy a řešit svůj problém na náš úkor.“

K naší politické scéně: „Nám voličům je bohužel naprosto jedno, že nám vládnou strany a hnutí, které by mohly ‚dělat sjezdy ve výtahu‘. Jsem populista, když nechci, aby moje děti, vnoučata žili ve společnosti, která úplně ztratila pud sebezáchovy, aby se tu roztahovali ti, kteří pro tuto zem nic neudělali a jen natahují ruku? Jsem extremista, když chci, aby tu byl pořádek a nerozkazovali tu lidé, kteří by neměli řídit ani koloběžku?“

To je trochu záhada, co má těmi stranami ve výtahu na mysli. Vládnou tu ty, které dostaly více hlasů než jemu milá SPD.

O odpůrcích prezidenta Zemana: „Kdyby si ti lidé viděli do huby, tak by nic takového nemohli říci. Prezident nás nikam netáhne. Jenom chce – podle mého názoru –, aby tahle republika prosperovala. A že nechce migranty, že chce tuhle montovnu pozvednout na vyšší level, to se někomu nelíbí? Jestli se mu to nelíbí, tak ať jde tam, odkud je placený, že tady řve.“

Generál to má v hlavě dost pomíchané. Potěšitelné je jen to, že ten člověk už ničemu nevelí. Otázka je, jak je možné, že někdy něčemu velel.

Proč ten člověk šíří lži? Těžko říct. Třeba hledá nějakou životní náplň poté, co se stal obětí své nulové finanční gramotnosti a přišel o peníze.

Sám o tom napsal na Facebooku 12. února 2018:

„Nechal jsem se zblbnout kamarádem, který mi neustále líčil, jak peněžní ústav likviduje moje úspory a nezhodnocuje, co se tam ukládá. Nabídl mi, že když mu je svěřím, že je bude náležitě zhodnocovat. Vydrželo mu to asi tři roky. Pak konec. Banální příběh blbce pokračuje u soudu, který dlužníka odsoudil, že má do tří dnů uhradit dluh, včetně dlužných úroků a zaplatit soudní výlohy. A jsem u shora uvedeného. Nezaplatil nic a soud shrábl čtyři procenta z žalované částky, přičemž ho vůbec nezajímá, zda dotyčný naplnil rozsudek, či ne. Chtěl jsem jít na PČR, že dotyčný nerespektuje výkon soudního rozhodnutí, ale právník mi to rozmluvil řka, že policie se tím zabývat nebude. Exekuce, poslední naděje. Cha, cha on údajně nic nemá.“

To se tedy pan generál nechal skutečně zblbnout. Teď v tom ovšem pokračuje. Nechal se zblbnout politicky a sám se na oblbování bude podílet.Teď už to pro něj bude docela lukrativní činnost.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner