Blatný nejprve podepsal petici proti Babišovi, teď vstoupil do jeho vlády

Demonstrace Milionu chvilek na Václavském náměstí (Pavel Hofman)

Demonstrace Milionu chvilek na Václavském náměstí | FOTO: Pavel Hofman

I když se to nezdá, Andrej Babiš musí mít neuvěřitelné kouzlo a při osobním setkání musí na lidi působit jako fajn chlapík. Alespoň na některé lidi. Například na lékaře Jana Blatného, kterému dnes předal ministerstvo zdravotnictví. Pan docent se rozhodl kývnout na Babišovu nabídku po jejich osobním setkání. Poněkud tak změnil svůj dosavadní postoj k estébákovi a trestně stíhanému dotačnímu magnátovi, který zastává premiérský post. Před dvěma lety ho totiž Blatný vyzýval k odstoupení.

Podpis Jana Blatného a jeho manželky je pod peticí, kterou organizuje iniciativa Milion chvilek pro demokracii, upozornil server Reflex.cz. Na čtvrteční tiskové konferenci padl dotaz, zda může lékař svůj podpis pod peticí potvrdit nebo vyvrátit. Odpověděl jedním slovem: „Ne.“ U jeho podpisu je uvedeno bydliště a další údaje, které potvrzují, že jde skutečně o nového ministra zdravotnictví Jana Blatného.

Petice, kterou lékař podepsal v roce 2018, vyzývá Babiše k odchodu z funkce: „My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že je to normální. Chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce!“

To už tedy Jan Blatný zřejmě nepožaduje, když se teď rozhodl do vlády trestně stíhaného estébáka vstoupit. Do křesla ministra zdravotnictví usedá ve chvíli, kdy na této pozici závisí politická budoucnost Andreje Babiše, který koronavirovou krizi absolutně nezvládá, což se projevuje propadem preferencí i důvěry, kterou k němu lidé mají. Pokud Blatný v křesle ministra uspěje a vyvede zemi z krize, Babiš si jeho zásluhy přivlastní, tak jako to udělal zatím s každým. Posílí a za rok může být znovu premiérem, i když to tak teď třeba nevypadá. No a v roce 2023 prezidentem.

Petici Milionu chvilek pro demokracii podepsalo k dnešnímu dni 438 610 lidí. Snad to všichni nebrali tak vážně jako Jan Blatný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]