Blatný nerozumí pandemii, není odborně vybavený a jeho výroky jsou šokující, říká imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel z University of Alabama v Birminghamu (Repro ČT)

Imunolog Zdeněk Hel z University of Alabama v Birminghamu | FOTO: Repro ČT

Kritika ministra zdravotnictví Jana Blatného sílí nejen z řad opozice, ale i odborné sféry. Imunolog z University of Alabama Zdeněk Hel, který se dnes soustředí na výzkum covidu-19, považuje působení vedení ministerstva za nekompetentní a v rozporu s celosvětovou vědeckou komunitou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (FB úřad vlády)

Profesor Zdeněk Hel, který vyučuje na univerzitě v americkém Birminghamu, je jedním ze zakladatelů Iniciativy Sníh sdružující významné vědce a lékaře, pojmenované po představiteli moderní epidemiologie Johnu Snowovi. Tato iniciativa chce shromažďovat ověřená vědecká data a nezávisle na vládě pravdivě informovat veřejnost o postupu pandemie čínského koronaviru.

„Nepracujeme pro zájmové skupiny ani pro vládu, farmaceutické skupiny či politické strany. Chceme zachránit co nejvíce životů a zmírnit utrpení občanů,“ představil dříve tuto iniciativu Hel, který nyní vystoupil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima News. Podrobil přístup vlády a zvláště ministerstva zdravotnictví drtivé kritice.

Chybná strategie vlády

„Je obrovská chyba v každé pandemii spoléhat se na jeden prostředek. Vždy se musíme spoléhat na takzvanou směs přístupů. Nelze spoléhat jen na vakcínu a pominout trasování a testování. Bohužel stejné chyby se dopouští i české ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl profesor.

„Ta jeho strategie je založena na velkém důrazu na vakcinaci, která zcela logicky nebude postupovat tak rychle a budou ji provázet problémy. Bylo naprostou chybou nezdůraznit trasování, které je v České republice velmi neadekvátní,“ dodal. Ministra zdravotnictví Jana Blatného považuje za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu nezvládá.

„Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc covid-19, a je to zcela zřetelné,“ tvrdí Hel. Jmenoval i nového náměstka ministra Vladimíra Černého, který nedávno nahradil Aleksi Šeda kvůli „váznoucí komunikaci“, a ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška.

Šokující reakce

Ministrovu nekompetenci doložil imunolog jeho reakcí na náměty vědecké iniciativy. „Odpověď pana Blatného je, a řekl to i veřejně po našem setkání se zástupci vlády, že věda je krásná věc, ale nechte si své vědecké teze na konferenci, kterou si uspořádáte, až bude po epidemii. Když něco takového slyší člověk, který pracuje v globálním mezinárodním zdraví, je to opravdu šokující.“

Podle Hela jsou klíčová slova rozhodování na základě vědeckých výsledků. „Každý stát, který toto pravidlo nedodržuje, tak bohužel není schopen kontrolovat jakoukoli epidemii, nejen covidu-19. Státy, které ho dodržují, mají vynikající výsledky.“

Snahu ministerstva zaměřit se na zamezení přeplnění nemocnic pacienty s vážným stavem hodnotí jako chvályhodnou, ale jednostrannou. Mimochodem za cenu totálního popření protiepidemického systému PES, který Blatný na podzim představoval jako klíčovou strategii vlády pro boj s covidem-19, podle něhož se měla orientovat i široká veřejnost.

Nemají kontakt s vědeckou literaturou

Zdeněk Hel vyslovil názor, že Blatný a jeho lidé nerozumějí kontrole pandemie a virových onemocnění. „Jeho skupina nemá kontakt s vědeckou literaturou a odmítá data, která jsou světově uznávaná. Takže máme tady názor celosvětové komunity vědců a pak tady máme názor velice úzkého vedení ministerstva zdravotnictví, který se prosazuje. Jsme až v zajetí tohoto názoru,“ vyhodnotil.

()

Profesor se v obdobném duchu nedávno vyjádřil i v Interview Plus Českého rozhlasu. Zkritizoval Babišovu vládu, že se řídí fakticky jediným kritériem, přeplněností nemocnic.

„Hasíme požár, sbíráme pouze zraněné na bojišti a pro jistotu ani nepočítáme mrtvé a necháme nepřítele, ať si projde celou zemí a zpustoší ji. To je ta strategie promořování, která stojí pravděpodobně stonásobně více peněz než jiná strategie, marginalizační, zamezující postupu infekce v populaci. To jsme bohužel zameškali někdy v září, kdy jsme to mohli udělat během několika týdnů, a byli bychom dávno v pořádku,“ prohlásil.

Nechci radit, ale…

Na otázku, zda není nejvyšší čas vyměnit ministra zdravotnictví, profesor Hel v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpověděl, že je zástupcem apolitické iniciativy a nechce premiéru Babišovi radit.

„Ale myslím, že pan premiér si uvědomuje, že je velice důležité v současné době přijmout nějaké radikální řešení, protože opravdu patříme mezi nejhorší v Evropě a bohužel i mezi nejhorší na světě,“ naznačil jednoznačně.

Pro pořádek je nutné doplnit, že tzv. marginalizační strategii už loni v srpnu z politických důvodů před krajskými volbami zrušil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Obětování evidentně neschopného ministra Blatného je sice na místě, ale odejít by měla celá vláda v čele s premiérem, který nese za současný stav největší odpovědnost. Včera bylo pozdě.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]