Blatný: Opatření se zmírní na třetí stupeň nejdřív za týden

ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Do třetího stupně rizika podle protiepidemického systému PES, který by znamenal další zmírnění přijatých vládních opatření včetně otevření obchodů a restaurací, se může ČR posunout nejdříve za týden. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Dnes ministr vládě navrhne přesun z pátého, nejpřísnějšího, do čtvrtého stupně rizika. Čtvrtý stupeň předpokládá skóre podle PES 61 až 75 bodů. „Aktuální hodnota je 62 bodů, což je blízko ke stupni tři. Budeme trvat na tom, aby uběhlo ještě sedm dní, než bude možné stupeň tři vyhlásit,“ řekl k tomu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

archiv

Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií. Každému přiřazuje bodovou hodnotu a jejich součtem je výsledné rizikové skóre, roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle jeho výše je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který by měla být navázána příslušná vládní opatření. Nejpřísnější fialový stupeň začíná na 76 bodech, pod toto skóre se situace v ČR dostala minulé pondělí. Sedmidenní nezhoršování je podmínkou pro to, aby ministerstvo navrhlo zmírnění restrikcí. Naopak pro jejich zpřísnění stačí tři dny.

Ve čtvrtek v Česku přibylo 6471 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 1402 méně než před týdnem, ale také nejvíce za posledních šest dnů. I v předchozích dnech byl denní nárůst v mezitýdenním srovnání nižší. Aktuálně je nakažených méně než 100.000 lidí. Počet úmrtí stoupl od začátku epidemie na 6874.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner