Blatný: Pokud se situace zhorší, PES půjde do 4. stupně. Obchody by zůstaly otevřené

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)  (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) potvrdil včerejší rozhodnutí sněmovny o prodloužení nouzového stavu, který bude kvůli epidemii koronaviru v Česku platit do 23. prosince. Vláda toto opatření schválila ve čtvrtek ráno. Pokud by došlo ke zhoršení situace, vláda by rozhodla o přechodu na 4. stupeň systému PES. Malé obchody by ale dostaly výjimku.

Pokud se situace ohledně vývoje epidemie covidu-19 v Česku zhorší, vláda v pondělí zváží zpřísnění opatření a přechod do 4. stupně protiepidemického systému PES. „Je možné, že v pondělí rozhodneme o změně stupně PES. Dopředu říkám, že by to bylo s dostatečným odstupem, aby se na to všichni mohli připravit. Změna by byla upravena tak, aby nebyly nerovnoprávně uzavřeny malé obchody. Ty by zůstaly otevřené. Uděláme vše pro to, abychom zrovnoprávnili malé a velké obchody,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Je velmi pravděpodobné, že by ke změně (tabulky PES – pozn. red.) mohlo dojít ještě před Vánoci,“ dodal.

Jak ale zdůraznil, systém PES není jedinou metodikou, podle které se vláda rozhoduje ke změnám nařízení. Posuzovat se bude například i vývoj situace v nemocnicích.

Další prodloužení nouzového stavu bude podle Blatného zřejmě nezbytné. „Další prodloužení nouzového stavu bude zřejmě nezbytné, ale nechci to předjímat. Nárůst pandemie je zatím pozvolný, ale jak vím, vir nás může nepříjemně překvapit. Většinou nepříjemně, teoreticky i příjemně,“ řekl ministr.

Vláda zareagovala i na kritické podněty opozice, které se nelíbil zákaz prodeje alkoholu. „Na trzích je zakázán provoz stravovacích služeb. Alkohol tam nebude prodáván. Není cílem, abychom si tam kupovali například svařák. Upravili jsme prodej přes okénka, aby si lidé mohli kupovat alkohol domů, ve džbánku nebo PET lahvi,“ popsal Blatný opravu původního vládního omylu, který i toto zakazoval.

S ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) Blatný také jednal o termínu zahájení vánočních prázdnin, které by mohly začít již za týden, v pátek 18. prosince místo v úterý 22. prosince. Blatný tuto možnost naznačil, zatím však nepotvrdil, zda ke změně dojde. Je to podle něj ještě k dalšímu jednání a rozhodnout o tom musí resort školství. „Ministr školství zváží, jestli ty prázdniny neprodlouží, aby poslední den docházky byl pátek 18. prosince. Nechci to rozhodnutí předjímat, on to musí prokomunikovat s vedením škol a se svým resortem,“ přiblížil Blatný.

Vláda má o všech těchto novinkách rozhodnout na pondělním jednání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články