Blatný představil rezervační systém. Kuba je nejlepší, uznal Babiš

Prittscreen TK vlády via Twitter Jiřího Pospíšila

Andrej Babiš prezentuje počty očkovacích center | FOTO: Prittscreen TK vlády via Twitter Jiřího Pospíšila

Ministerstvo zdravotnictví představilo rezervační systém pro termíny na očkování proti covidu-19. Od pátku 15. ledna se do něj mohou hlásit občané starší 80ti let a zdravotníci. Dohromady má být v první etapě očkováno asi 830 000 lidí, podle vakcinační strategie za leden a únor. Už začalo očkování zaměstnanců nemocnic, záchranných služeb a klientů a zaměstnanců domovů pro seniory a dalších lůžkových zařízení sociálních služeb. Problém je s evidencí očkovaných, centra dodávají čísla opožděně. Nejlépe si vede centrum Jihočeského kraje zřízené hejtmanem Martinem Kubou, přiznal Andrej Babiš. 

„To, co se včera stalo na Státním zdravotnickém ústavu, je absolutně nepřijatelné,“ prohlásil Andrej Babiš hned v úvodu tiskové konference s odkazem na zjištění serveru Seznam Zprávy o upřednostňování úředníků a jejich příbuzných, kdy vedení Státního zdravotního ústavu mezi své pracovníky a jejich příbuzné mimo veškerý plán rozdělilo tisíc vakcín. Šéf předmětného ústavu Pavel Březovský rezignoval. „Budu chtít vysvětlení, budu to šetřit,“ dodal mnistr zdravotnictví Jan Blatný.

Krátce před tiskovou konferencí, na níž ministr zdravotnictví a předseda vlády představují rezervační systém pro termíny na očkování, vypovídal službu informační systém pro evidenci očkovaných.  „Hlásím nejen z Jihočeského kraje, že přestal fungovat ISIN. To je informační systém, kam máme zadávat ty očkování. Nechci pořád prudit, ale den před spuštěním rezervačního sytému to není úplně ideální stav. Konec hlášení,“ tweetoval hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Během čtvrtečního poledne systém vykazoval 70 000 očkovaných, přitom do republiky Evropská unie dodala 170 000 dávek vakcíny. „Všichni to musí nahlásit do dnešní půlnoci, o tom rozhodla vláda,“ prohlásil premiér. „Můžete si říkať, co chcetě, ale zkrátka, tak to je, a my zkrátka musíme vědět, kdo, jak očkuje, jaké mají zásoby, aby, když se nám ty dva systémy zítra překryjí, a bude rezervace jasná a doběhy bez rezervací, abysme zkrátka to řídili tak, abysme to optimalizovali,“ reagoval Babiš na dotaz, zda je spokojený s rychlostí očkování či jeho vykazování.

Babiš rovněž zmínil svou středeční cestu do Brna, v jehož očkovacím centru se fotil nehledě na to, že se o ně nijak nezasloužil. Za smysl své návštěvy vydával záměr „sbírat informace“ pro zřizování dalších očkovacích center, která má na starosti Ústřední vojenská nemocnice. Premiér také na dotaz sdlil, že se v pondělí půjde podruhé očkovat.

Součástí rezervačního systému, k němuž mají mít přístup všechna očkovací místa, má být i certifikát o očkování včetně QR kódu. Lidé se nejprve registrují a posléze dojde na rezervaci termínu očkování. „Určitě se nestane, že lidé, kteří se první den registrují, dostanou rezervaci. Je to dáno omezeným počtem dávek vakcíny,“ upozornil ovšem Blatný. Termín druhé dávky systém stanoví automaticky, lze jej však ještě změnit.

Zájemce o očkování z řad zdravotníků nebo seniorů se nejprve registruje na webu crs.uzis.cz. Při vstupu do formuláře zadá telefonní číslo, na které mu přijde kód pro potvrzení, což je bezpečnostní opatření proti neoprávněnému přihlašování do počítačových programů. Přihlášený bude poté zadávat jméno, trvalé bydliště, rodné číslo a číslo a název své zdravotní pojišťovny, vybere také preferované místo, kde se chce nechat očkovat.

Až očkovací centrum vypíše první volné termíny, bude si je moci přihlášený zájemce rezervovat. Bude na to registračním systémem upozorněn pomocí SMS a přijde mu další kód, kterým svou rezervaci potvrdí. Vybírat si rovnou bude termín pro obě dávky.

Očkování v různých centrech může být podle jejich kapacit či dodávek vakcíny zahájeno v různý čas. V současné době je jich 31, většinou při velkých nemocnicích. Postupně budou vznikat také velkokapacitní centra například v kulturních domech, sportovních halách nebo dalších místech s možností parkování většího množství lidí. Za prvních 18 dní bylo v Česku z center nahlášeno asi 61 500 očkovaných, reálně vakcínu dostalo asi 70 000 lidí. Nově musí centra každého nahlásit do systému v den, kdy byl očkován. Dodáno bylo dosud 196 000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech a 8 400 od firmy Moderna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner