Blažek navrhl Fialovi, jak regulovat ceny energií. Předešel dohadům o protiprávnosti

Pavel Blažek (ČTK)

Pavel Blažek | FOTO: ČTK

Páteční jednání ministra spravedlnosti Pavla Blažka s odborníky na ekonomii, právo a energetiku vyústilo v návrh, který míří k rukám premiéra. Blažek na svém twitteru informoval, že se jedná o dokument, který předchází možnému porušení práva.

V pátek 9. září se uskuteční mimořádná evropská rada pro energetiku, kterou svolal český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Pokud by však zástupci evropských zemí nedošli ke společnému řešení, musí mít vláda připravený i plán pouze pro Českou republiku.

(Týdeník FORUM)

„Energetická krize a současná atmosféra ve společnosti ohrožují vše. Vláda často slýchává, že některé věci nejdou. Já bych jako člen vlády rád řešení našel a panu premiérovi okamžitě předložím právní řešení. Pokud se totiž nenajde v pátek 9. září řešení na evropské úrovni, musíme být připraveni my na úrovni národní,“ uvedl Pavel Blažek na pátečním jednání.

Později o dalším posunu informoval na sociální síti. „Před chvílí jsem zaslal Petru Fialovi návrh ministerstva spravedlnosti, jak lze postupovat v případě regulace cen energií tak, aby nedošlo k porušení českého ani evropského práva a postup byl fiskálně neutrální. Děkuji všem odborníkům za spolupráci. Právo přeje připraveným. „

O nutné připravenosti hovořila i primátorka Brna, jehož teplárny jsou z 80 procent závislé na ruském plynu. „Vláda činí jasné kroky vůči občanům, ale dostáváme velké množství impulsů od podnikatelů, že nejsou a nebudou schopni si sami pomoci. Proto je potřeba mít jasné řešení,“ sdělila Markéta Vaňková.

„Preferujeme primárně řešení celoevropské, ale kdyby se nenašla shoda na něm, chceme mít připraveno řešení na národní úrovni. Navíc nastává situace, kdy by vláda měla začít přemýšlet o programech, které pomohou podnikatelům,“ dodala primátorka Brna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články