Blažek vs. „šest zdrojů“: Další kolo zákopové války ministra s olomouckými žalobci

(Archiv)

FOTO: Archiv

Zákopová válka mezi olomouckým Vrchním státním zastupitelstvím a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem píše svou další, letní kapitolu. Zajímavé na ní je to, že se bojová linie od doby nástupu Fialovy vlády před tři čtvrtě rokem téměř neposunula, jak už to u vleklých zákopových bojů bývá. A samozřejmě i to, že se stále hraje o věrohodnost celého Fialova kabinetu a kroků, které Blažek směrem k justici a státnímu zastupitelství stihl udělat.

„O tom, kdo bude ve které funkci, rozhodují volby a následně jmenovaní státní funkcionáři. Nejsou to státní zástupci, kteří by si měli vybírat, který poslanec nebo ministr je lepší,“ řekl nedávno Pavel Blažek v rozhovoru pro server Česká justice. Parafrázoval tak svá slova, která před měsícem vmetl pracovníkům olomouckého VSZ, když přijel představit jeho nového šéfa Radima Daňhela. Výrok je to ostrý a my si u něho jen maně vzpomeneme na jiný podobný: „Dovolte říci poměrně tvrdou a jasnou tezi, že o tom, kdo bude ve vládě nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků,“ řekl ve sněmovně v červnu 2012 tehdejší premiér Petr Nečas. V té době mu zbýval ve funkci rok, jen to nevěděl.

Také Pavel Blažek se v minulých dnech dostal pod mediální tlak. Je na něm pozoruhodné, že se argumenty proti loňskému listopadu příliš nezměnily. Deník Aktuálně.cz znovu připomněl svá starší zjištění, že detektivové NCOZ už druhý rok prověřují, zda Blažek za milionové provize manipuloval s majetkem Brna. O podezření z korupce mluví někdejší blízký spolupracovník brněnské buňky ODS Pavel Hubálek, dnes stíhaný. A kauza je pod dozorem odboru závažné hospodářské kriminality VSZ v Olomouci, odtud tedy Blažkův údajný střet zájmů, když na něm provádí změny.

Problém s fází prověřování je v tom, že je z podstaty neveřejná. Nebývají zde ani obvyklí podezřelí advokáti, od kterých by taková informace mohla pocházet. Novináři svá zjištění opírají o šest zdrojů, konkrétně píší: Podle šesti zdrojů Aktuálně.cz a HN detektivové prověřují skupinu kvůli podezření z ovlivňování privatizací a pronájmů lukrativních městských bytů a nebytových prostor…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články