Na Donbasu padl první český dobrovolník. Rusové jej zabili u Charkova

Donbas, Ukrajina. Ilustrační foto (ČTK)

Donbas, Ukrajina. Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Na Donbasu v pátek padl první český dobrovolník Michal J. z Třebíče, který se zapojil do pomoci ukrajinským ozbrojeným silám. Ministr zahraničí Jan Lipavský informaci o úmrtí českého občana na Ukrajině potvrdil.

„Kamarád Michal J. z Třebíče, jinak zvaný Španěl, byl zabit na frontě u Charkova. Od začátku války na Ukrajině se snažil poskytovat lidem humanitární pomoc. Ať je mu země lehká. Sláva Ukrajině!“ napsal na facebook Milan Votypka, jenž byl jeho přítelem.

Muž přišel o život v pátek na Donbasu v bojích s ruskou armádou. Podle dostupných informací byl prvním zabitým z českých dobrovolníků, kteří se připojili k ukrajinským ozbrojeným silám. „Mohu potvrdit, že na Ukrajině zemřel jeden český občan, že se to odehrálo v doněcké oblasti,“ řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Podle něj okolnosti úmrtí ministerstvo zahraničí nadále prověřuje, je v kontaktu s ukrajinskými úřady a snaží se kontaktovat rodinu zemřelého, jehož tělo má být v neděli převezeno do oblasti Charkova. „V neděli by mělo být převezeno tělo tohoto občana do charkovské oblasti,“ dodal ministr.

Česká televize uvedla, že zemřel po zásahu minometným granátem, na Ukrajině působil několik měsíců. Ruská tisková agentura TASS napsala, že Rusové zničili shromaždiště „zahraničních žoldnéřů“ u Charkova.

(Týdeník FORUM)

Povolení prezidenta začlenit se do ukrajinské armády získala v květnu stovka českých dobrovolníků, podrobnosti o skutečném počtu ale nejsou k dispozici. „Tu informaci máme a prověřujeme ji,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí. Zprávu zveřejnila na svém facebooku novinářka a fotografka Lenka Klicperová, která v minulých dnech byla na Donbasu pracovně.

Podle informací Hradu z 11. května prezident Miloš Zeman povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Dalším dvěma stovkám žádostí nevyhověl.

Čeští dobrovolníci se do bojů na Ukrajině, která čelí ruské agresi od 24. února, zapojili zřejmě měsíc po vypuknutí konfliktu. Koncem března se objevily snímky, které některé z nich zachytili v Irpini u Kyjeva.