Blíží se kauza Čapí hnízdo do finále? Rozhodnout se má během pár týdnů

Farma Čapí hnízdo v Olbramovicích (ČTK)

Farma Čapí hnízdo v Olbramovicích | FOTO: ČTK

Vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo by mělo během pár týdnů skončit. Prostudování trestního spisu ze strany obviněných je naplánováno na závěr května, potvrdil webu iRozhlas.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Kriminalisté pozvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se seznámil s výsledky vyšetřování možného dotačního podvodu. „Určení termínu pro seznámení se spisem je v pravomoci policejního orgánu. Předpokládá se, že by mohlo proběhnout do konce tohoto měsíce,“ řekl webu mluvčí pražských žalobců.

Eric Drooker

Kauza by tak měla mířit do závěrečné fáze. Prostudování spisu ze strany obviněných a jejich obhájců má totiž policie podle trestního řádu umožnit ve chvíli, kdy považuje vyšetřování za skončené a jeho výsledky za postačující k podání obžaloby.

V sobotu 15. května zároveň skončí lhůta pro vyšetřování, která se prodlužovala už několikrát. „Dle současných informací, které mám, prodloužení lhůty prozatím neevidujeme,“ uvedl Cimbala s tím, že však lze předpokládat, že o její prodloužení vyšetřovatelé případu požádají.

O více času už policisté žádali několikrát. Vyšetřování možného dotačního podvodu Andreje Babiše v souvislosti s farmou Čapí hnízdo se tak táhne už více než čtyři roky. Loni v září stíhání zastavil dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch, důvodem měl být nedostatek důkazů.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman následně využil svých kompetencí a rozhodnutí o zastavení stíhání premiéra Babiše zrušil jako nezákonné a předčasné. Zároveň však dal Šarochovi za pravdu, když nenašel dostatečné důkazy pro podání obžaloby, a vyžádal si jejich doplnění. Babiš od začátku obvinění odmítá. Tvrdí, že jde o politickou kampaň proti němu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články